Traders Tales - Mercenary - Kapitola 19

Moderator: DJ Die

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Traders Tales - Mercenary - Kapitola 19

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 09:05

Kapitola 18
Kapitola 20

Kapitola 19 - Útěk

Tor s lodí pomalu létal okolo vědecké základny, aby si ji mohl důkladně prohlédnout ze všech stran.

"Sweety, dej mi podrobné hlášení o stavu stanice."

"Vnitřní atmosféra je v pořádku. Bez známek dekomprese v žádné ze sekcí. Štíty jsou v normálu. Podpora života plně funkční. Reaktor je stabilní. Stanice vypadá jako neobydlená!" Uzavřela hlášení Sweety.

"Můžeš získat povolení k přistání?" Tora přepadal nejasný náznak nejistoty, "A Sweety, udržuj senzory napjaté."

Sweety chvíli trvalo, než prošla svou rozsáhlou databázi výrazů, aby zjistila co myslel tím 'napjaté' a odpověděla, "Napjaté, jak tětiva."

Tor se podíval na technický zápisník a usmál se.

"Co je?" Zeptala se Sweety.

"Nic, jen koukám, že máš opět aktivní osobnostní část čipu." Podíval se na jednu z obrazovek senzorů a pomyslel si, že kdyby měla tvář, určitě by se teď taky usmívala. "Raději si navlíknu skafandr, jen pro jistotu." Odešel do zadní části lodě a otevřel skříňku. V tom okamžiku se viditelně zmenšil a na tvář se mu vykutálely slzy. Z holografické krychle na poličce se na něho totiž usmívaly obličeje jeho rodičů, které tam byly zachycené na věky. Vyvolalo to v něm řadu vzpomínek.

Trvalo mu několik minut, než se opět dal dohromady a když zavíral skříňku, zašeptal, "Chybíte mi, mami, tati!"

Sweety ho sledovala systémem vnitřních senzorů, ale raději mlčela.

Tor se zhluboka nadechl, aby se uklidnil, než se opět posadil do křesla pilota. Zadíval se na stanici a dal ruce na ovládání lodě. Opřel se, ale stále v něm hlodal pocit nejistoty, "Sweety, vážně z toho nemám dobrý pocit. Bylo by možné připojit se na systém bezpečnostních kamer stanice?"

"Kontroluji ochranné protokoly. Je tam úroveň ochrany dvě G." Zareagovala Sweety.

"Není to trochu málo pro takovýto typ stanice?" Semínko pochybnosti v Torově mysli pořádně narostlo.

"Nepochybně! Do systému se už někdo vloupal a v provozu zůstaly jen ochrany na nejnižší úrovni."

"Tak mi ukaž, co vidí vnitřní kamery." Tor se trochu předklonil a zaostřil pohled na displej. S obavami očekával, co se tam objeví.

"Vstupuji do systému stanice. Urči místo, kam se chceš podívat nejdřív."

"Tak začněme přistávacím prostorem a odtud se propracujeme dál do stanice." Tohle se Torovi zdálo jako nejlogičtější postup. Obával se vstoupit na palubu a různé představy, co by tam mohl najít jeho obavy ještě znásobily.

Po přistávacím prostoru byly poházené kusy vybavení. Tor ale nedokázal odhadnout, jestli to tam nahromadili zloději nebo to tak nechali nepořádní vědci. Prohlédl si několik osvětlených, ale jinak prázdných chodeb. Ten pocit prázdnoty a opuštěnosti ještě vystupňoval jeho nervozitu. Tor si říkal, že na stanici, bez ohledu na její velikost, by měli být nějací lidé. Ale skenery nikoho neodhalily. Dokonce ani na chodbách před ubytovnami nikoho nenašli.

Tor si prohlédl laboratoř, která tvořila jádro stanice. Byla rozebraná a odstrojená. A i když otočil pohled kamery kolem dokola, pořád nebyl spokojený s tím, co viděl.

"Sweety, dokážeš identifikovat ty fleky na stěně?" Přiblížil na ně pohled kamery.

"Zaměřuji sken!" Odpověděla, "Podle skenu to vypadá na krev Argonského typu."

To jen potvrdilo jeho podezření, "Je na stanici nějaký další biologický materiál?"

"Sken mi ukázal dva shluky biologického materiálu!" Oznámila Sweety.

"Co tím myslíš? To jako že jsou tam dvě mrtvá těla?" Tor se krátce zašklebil a pak se tvářil záhadně.

"Ano!" Sweety se chtěla vyhnout tomuto tématu, zvláště pak po té nedávné Torově reakci na smrt. Ale jeho výraz byl naprosto jiný, než očekávala. A tak se pokusila najít ve svých databankách vzory Argonského chování na toto téma.

"Proč mě to vůbec nepřekvapuje?" Odpověděl Tor, zatímco uvažoval o tom, že tohle vážně není dobrý den. "Pouze dva! Měli bychom zjistit, co se stalo se zbývajícími čtyřmi vědci." Zamyslel se, "Sweety, je ve stanici něco jiného neobvyklého?"

"Prosím, upřesni svůj dotaz." Odpověděla Sweety.

"Tak si to shrneme. Na palubě nikdo není, teda živý. Jsou tam nějaké známky toho, že by ji někdo navštívil v poslední době?" Tor hledal nějaké další stopy.

"Skenuji!"

Sledoval výstupy z vnitřních senzorů stanice, zatímco čekal na nějaký výsledek.

"Tore, našla jsem dvě kyslíkové jednotky, které se doplňují."

"A jak dlouho už se doplňují?"

"Hodinu a třicet minut!" Odpověděla.

"A je na stanici nějaký další skafandr?"

"Negativní!" Oznámila okamžitě.

"Předpokládejme, že když bylo na stanici šest vědců, měl každý z nich svůj skafandr. Dva jsou mrtví, kde jsou jejich obleky?" Tor pořád zvažoval, zdali má přistát na stanici, ale pořád se mu do toho moc nechtělo.

"Skafandry jsou docela drahé. Je klidně možné, že je odnesli piráti, co napadli stanici, což by zároveň vysvětlovalo chybějící vybavení." Zareagovala Sweety.

"Dobře. Když zvážíme, že se dvě jednotky doplňují, je pravděpodobné, že dva zabili, dva unesli a dva pravděpodobně utekli." Dokončil úvahu Tor.

"Jsou i další varianty, které bychom měli brát v úvahu." Poznamenala Sweety.

"Tak pokračuj." Pobídl ji Tor.

"Vědci se dostali do kontaktu s cizí životní formou. Čtyři z nich byli zabiti pravděpodobně zbývajícími dvěma. Potom vypustili těla do vesmíru. A ty dva co zůstali na stanici našli piráti, když ji vykrádali."

Tor si povzdechl, "Moje teorie se mi líbí víc!"

"Kyslíkové jednotky vydrží pouze dvě hodiny. Pokud se tady někde schovávají, ti co přežili, budou si je muset do půl hodiny vyměnit." Upozornila Sweety.

"Nějak se mi tady nechce nečinně sedět další půl hodinu. Kdokoliv zničil laserovou věž, může být pořád někde poblíž!" Odpověděl Tor. "Ale nemůžeme jen tak odletět, když jsme měli doručit zásoby. I kdybych je tady vypustil, bude se Caran ptát na poslední novinky od vědců. Musel bych mu lhát, on by to později zjistil a já bych měl tu čest užít si jeho osobní výslech." Tor zavrtěl hlavou, "Jediné, co můžeme udělat je, zběžně to tu prozkoumat, jestli něco nebo někoho nenajdeme. Začneme tímhle velkým škaredým asteroidem."

Jemně nasměroval loď na jeho rozsekaný povrch plný kráterů.

"Sweety, můžeš upravit průhledový displej, aby zobrazoval jen nezbytné minimum informací a bylo přes něj vidět co nejvíc ven?"

"Průhledový displej upraven."

Tor se rozhlédl kolem. Viděl teď pět ukazatelů vzdálenosti. Bylo na nich graficky znázorněno, jak daleko vpředu, vlevo, vpravo, nahoře a dole má nejbližší překážku. Jak se postupně nořil do kaňonu rozpraskaného asteroidu, hodnoty na ukazatelích se zmenšovaly. Jak dál letěl prasklinou, občas se na některé ze stran objevila další průrva, což způsobilo prudký skok hodnot na ukazateli. Vůbec nic neviděl a ani Sweety se svými senzory na tom nebyla o moc lépe.

"Sweety, vrátíme se. Už jsem příliš daleko od stanice na výlet ve skafandrech." Otočil loď a letěl kaňonem zpět ke stanici. Když byl v bodě nejblíže základny, začal hledat ty nejhlubší a nejskrytější kouty praskliny.

"Tore, podle mých odhadů, pokud tady venku někdo je, zbývá mu vzduch na méně něž dvacet minut."

Tor sledoval skuliny a dál hledal na dně kaňonu hluboká místa, kde by se mohl někdo schovávat. "Rozumím Sweety. Jsme schopni vyslat zprávu s krátkým dosahem směrovanou k asteroidu?"

"Samozřejmě. Upravuji výstupní signál."

"Hovoří Tor Grall. Přivezl jsem vám zásoby. Je tady někdo? Ozvěte se, prosím!"

Chvíli čekali a Tor začínal pochybovat, jestli hledají na správném asteroidu.

Pomocí senzorů našel větší prohlubeň, "Sweety, zkusím přiletět trochu blíž. Můžeš opakovat tu zprávu každých třicet sekund?"

"Rozumím."

"Děkuji." Tor se soustředil na údaje senzorů. Temná prohlubeň nebyla viditelná ani ve světlech na přídi lodě.

"Tore, našla jsem malou retranslační jednotku na okraji prohlubně! Je vypnutá." Ohlásila Sweety.

Po dalších dvou minutách opatrného pohybu vpřed objevila Sweety před lodí nějaký objekt.

"Tore, našla jsem před námi loď!"

"Můžeš ji identifikovat?"

"Má signaturu Argonského Vzpěrače. Kromě toho jsem našla dvě slabé známky života." Doplnila Sweety.

"jak to myslíš?" Tor se přiblížil k stojícímu plavidlu na padesát metrů.

"Registruji dvě životní formy. Obě jsou ve skafandrech. Oba obleky mají poškozené jednotky udržování teploty, pravděpodobně dlouhodobým používáním. První životní forma je značně podchlazená a je v kritickém stavu. Druhá má také sníženou tělesnou teplotu. Obě jsou v bezvědomí!" Oznámila Sweety.

Tor stiskl několik tlačítek na konzole, "Můžeme je přenést k nám na palubu nebo pro ně musím zajít osobně?"

"Jsme schopni je přenést!"

"Tak dobře. Jednoho po druhém je přenes. A Sweety, tato loď není vybavená lékařskou jednotkou, budeš mi muset říkat, co mám dělat." Tor měl v hlase zřetelné obavy.

Nejdřív byla na palubu, přímo na lehátko pro pilota, přenesena osoba ve vážnějším stavu.

"Tore, musíš připojit skafandr na doplňovací jednotku. Já stabilizuji tlak vzduchu uvnitř obleku a postupně budu zvyšovat teplotu, abychom předešli teplotnímu šoku." Radila Sweety.

Tor se dal rychle do práce. Naštěstí byly hadice dostatečně dlouhé a dosáhly až k lehátku.

Druhá osoba byla přenesena na podlahu v zadní části lodě.

"Tore, tuto osobu musíš připojit na záložní doplňovací jednotku!" Nařídila.

Vytáhl sadu záložních hadic ze skříňky a propojil s nimi skafandr na podlaze a rezervní jednotku ve stěně. "Za jak dlouho se asi proberou?"

"Vyrovnání tlaku ukončeno! Druhý pasažér by se měl probudit do hodiny. U prvního to bude trvat asi pět hodin. Teda pokud nenastanou komplikace."

Tor si prohlédl obě figuríny. Hadice z doplňovacích jednotek vysely napnuté přes celou kabinu. Teď opravdu nevěděl, co má dělat dál. Jedna jeho část mu radila, aby odsud co nejrychleji zmizel. Ta druhá říkala, že má počkat, až se oba pasažéři proberou, že si budou chtít posbírat své věci.

"Sweety, můžeme se odsud spojit s Caranem v Argon Prime?"

"Negativní. Museli bychom vyletět z pole asteroidů, abychom mohli vysílat." Odpověděla.

"A co retranslační jednotka, kterou jsi objevila na hraně této propasti?" Tor měl pocit, že i kdyby se spojil s Caranem, že by mu jen potvrdil, že má počkat, až se vědci probudí.

"Když ji zapneme, propojí nás jen s vědeckou stanicí!"

Tor otočil loď směrem ven. To poslední, co by teď potřeboval je, aby je někdo zezadu napadl. Vypnul všechny venkovní světla a najednou se ocitli ve tmě. To bylo po dlouhé době poprvé, co se Tor vyskytl v naprosté tmě. Dokonce ani světla hvězd sem nepronikaly. Cizí loď teď měli za zády. Oba vědci určitě věděli, co se nachází na její palubě, ale v jejich současném stavu mu nemohli nic poradit.

Tora uklidňovala jen skutečnost, že si toto místo vybrali za svůj úkryt. Na stanici se vraceli jen měnit kyslíkové jednotky a vraceli se opět sem. Myslí se mu prohnalo ještě několik dalších, méně příjemných myšlenek přeplněných podezřením, ale pokoušel se vypudit je z hlavy a soustředit se na přítomnost. Raději se posadil tak, že viděl na oba nové pasažéry a zároveň mohl rychle vyhlédnout ven do tmy před lodí.

"Sweety, a když se spojíme s vědeckou stanicí, budeš schopná navázat spojení až do Argon Prime?"


"Ano! Vysílač stanice je dostatečně silný, aby překonal rušivý vliv pole asteroidů. Ale dovědí se tak o naší přítomnosti i lidé, kteří stanici přepadli." Na chvíli umlkla. "A ještě maličkost, která se tě týká osobně. Po dobu, co jsme mezi asteroidy, nemůžu kontaktovat tvé náklaďáky a dávat jim instrukce."

Tor úplně zapomněl, že na spojení potřebuje volný prostor okolo.

"A jak se ty náklaďáky zachovají bez dalších instrukci?" Zvažoval situaci. Pár hodin bez obchodování ho zas tak moc nepoškodí.

"Prostě přistanou a budou čekat na další instrukce. A Fenagalas nebude schopný obchodovat, protože nebude mít přístup ke tvým kreditům."

Tor si oddechl, "Myslím, že s tím se nějak vyrovnám."

To čekání se pěkně vleklo. Sledoval sebemenší náznak, že pasažéři přicházejí k sobě. A taky dával pozor, jestli nezahlídne světla jiné lodě, která se pokouší je najít. Ten klid a napětí zároveň na něho působili dost špatně a chvílemi měl pocit, že má halucinace. Rychlé otáčení hlavou a odlesky kontrolek kokpitu v průhledovém displeji mu na klidu taky nepřidaly.

"Vyrovnávání tělesné teploty druhého pasažéra dokončeno." Oznámila Sweety. "Můžeš se pokusit ho probudit!"

Tor opustil křeslo pilota a ujistil se, že má po ruce pistoli, jen pro jistotu. Opatrně odpojil přívod vzduchu a pustil hadice, aby se srolovaly do doplňovací jednotky. Lehce nadzdvihl přilbu spícího pasažéra a uvolnil její zámky. Ozvalo se lehké cvaknutí a téměř neznatelné zasyčení.

Pomalu přilbu stáhl a objevil se spící obličej profesora Autlanda. Torovi se v tu chvíli značně ulevilo. Kdyby to byl úplný cizinec, byl by s jeho probouzením hodně opatrný. Namísto toho ho nahlas oslovil a zatřepal s ním.

"Profesore! Probuďte se!"

Profesor sebou zaškubal a mumlal něco o cestě zpátky. Tor s ním znova zatřásl, "Profesore!"

Jeron se pomalu probral, a pak se chtěl začít prát. "Co je? Kde to jsem?"

"V bezpečí, profesore, a v mnohem lepším stavu než váš kolega!" Tor ukázal na lehátko.

"Co, co se stalo?" Profesor se, s rukou stále v rukavici skafandru, chytil za čelo a snažil se vzpomenout si. "Ty jsi Tor, že jo."

Tor souhlasně přikývl a usmál se. "Sweety říkala, že jste měl na skafandru poškozenou jednotku kontroly teploty!"

"To vysvětluje to ochlazení a nárůst tlaku!" Jeron se ohlédl k lehátku a potom zpět na Tora. "Kde to jsme?"

"Na mé lodi! A stále uvnitř asteroidu!" Tor neudržel svou zvědavost, "Co se tady vlastně přihodilo?"

"Právě jsme otevřeli vnitřní dveře! Bylo to báječné!" V očích profesora vyšlehly plamínky, "Ostatní byly právě u lodi. Vyzvedli ohřívací jednotky k dobytí na stanici. Testovali zásuvky na připojení energie a vzorky atmosféry a kupu dalších věcí." Na chvíli se zamyslel.

"Potom jsme přišli na řadu mi." Pohybem hlavy ukázal na kolegu na lehátku. "Byly jsme venku jen pár minut, když Leord vyslal signál, že někdo útočí na stanici. Stihl ještě překlopit data zpět do datového zásobníku a vypnout retranslační jednotky." Jeron se opatrně postavil a začal si sundávat skafandr.

"A kdy se to stalo?" Tor se už musel rozhodnout, ale pořád ještě neznal všechny možnosti.

"Před dvěma dny. Ale když jsi teď tady, můžu pokračovat ve své práci. Musíš to vidět, Tore! Ta loď je velkolepý objev! S několika bateriemi bychom měli být schopni alespoň částečně obnovit přísun energie do všech podsystémů." Jeronovo tělo se chvělo nadšením. Tor se nechápavě podíval na profesora. Jeho nálada hraničila spíš se šílenstvím než jen s obyčejnou radostí.

"Jak se jmenuje váš kolega?" Zeptal se Tor.

"Tereana! Jak je na tom?" Zeptal se nedbale Jeron.

Tor se podíval na lehátko a zpět na Jerona, aby viděl jeho reakce, "Žije! Loď ji postupně vrací správnou tělesnou teplotu."

"Aha, aby se předešlo teplotnímu šoku!" Poznamenal Jeron.

¨Tor nedokázal rozeznat, jestli ta zpráva Jerona potěšila nebo naopak. Cítil bodnutí nedůvěry. Vypadalo to, že profesora víc zajímají vědecké objevy než zdraví jeho kolegyně. Rozhodl se, že se tím nenechá ovlivnit. Přece jen je to vědec, pohlcený svou prací, takže na nic jiného mu už nezbývá čas.

"Takže jste každé dvě hodiny lítali tam a zpět vyměnit si zásoby vzduchu?" Vyzvídal Tor.

"Správně. Kdokoliv napadl stanici a vydrancoval ji, zanechal tam ještě dost věcí. Takže je pravděpodobné, že se ještě vrátí. A taky jsem tak měl příležitost pokračovat ve výzkumu." Výraz profesora se výrazně změnil, když zmínil výzkum. "Myslím, že jsme se příliš obávali, že nás chytí, takže jsme si ani nevšimli, že se naše obleky poškodily!"

"No, nemůžeme tady zůstat věčně. Kolik času ještě potřebujete?" Přerušil Tor profesorovi tok myšlenek. Nemohl se dočkat, až odsud odletí.

"Bez skafandru nemůžu nic dělat, ale jestli je ten tvůj v pořádku, mohl bys vyzvednout datový zásobník." Navrhl profesor.

Tora vůbec nelákala myšlenka, že by opustil svou loď, "Ve skříňce mám ještě jeden náhradní oblek. Vy víte, co hledáte. Takže bude lepší když tam půjdete vy, profesore."

Jeron se chvíli zdál být zmatený touto nabídkou.

"Je něco v nepořádku?" Zeptal se Tor.

"Ne, ne, vůbec ne!" Jeron chvíli přemýšlel, "Myslím, že bychom se měli dohodnout na dalším postupu. Než odsud odletíme, měli bychom alespoň zprovoznit motory té lodě!"

"Co na to budeme potřebovat?" Zeptal se Tor a předpokládal, že potřebné díly nebudou nikde poblíž k sehnání.

"Všechny informace jsou na datovém zásobníku!" Odpověděl Jeron.

"Sweety, můžeš se na ten zásobník připojit odsud?" Tor zkusil jiný přístup, aby zamezil, že někdo z nich bude muset opustit loď.

"Vytvářím spojení," oznámila Sweety, "Spojení nenavázáno. Zařízení je uvnitř cizí lodě chráněné nízko energetickým polem."

"Profesore, je to na vás! Skafandr máte ve skříňce. Jen mi řekněte, co mám dělat já. Můžu zaletět pro díly, zatímco vy můžete pokračovat ve své práci!" Tor nasadil příjemný úsměv a gestem hostitele ukázal na dvířka skříně.

Profesor si vydechl, "Souhlasím!"

O pár minut později letěl profesor od Piraně rovnou k cizí lodi.

"Tore?" Oslovila ho Sweety.

"Ano, Sweety?"

"Můžeš si nasadit ušní komunikační jednotku?" Požádala ho.

Tor se zatvářil rozpačitě, "Jasně, o co jde?" Prohrabával se ve skříňce, až našel, co hledal.

"Takže co, Sweety?"

"Měla jsem příležitost prozkoumat poškození těch obleků." Udělala krátkou pauzu, "Tereanin skafandr byl záměrně poškozený. Ten profesorův, jak se zdá, se zničil z důvodů, které nedokážu vysvětlit."

"Myslíš si, že šlo u úmyslnou vzájemnou sabotáž?" Zeptal se rychle Tor.

"Ne. Tereanin oblek se zničil časem postupně, jako vedlejší efekt starší závady." Doplnila Sweety. "Zatímco profesorovo poškození je z poslední doby. Nejspíš výsledek nízko napěťové špičky."

"Máš ještě něco dalšího?" Zeptal se.

"Udělala jsem kompletní frekvenční sken cizí lodi. A vypadá to, že vysílá nesouvislý, velmi tichý zvuk. Ale nedokážu ho dekódovat ani přeložit, takže nevím, jestli to je nebo není nějaká zpráva." Oznámila Sweety.

"Je něco k čemu bys to mohla přirovnat?" Tor se opět cítil nepohodlně.

"Vypadá to jak nějaký šepot, ale mimo slyšitelný frekvenční rozsah!" Odpověděla.

"Ačkoliv to nemůžeme slyšet, neznamená to, že to necítíme na podvědomé úrovni." Tor se nervózně ohlédl po spící postavě. Teď už tedy věděl, proč se cítí tak nepříjemně. A to mu pomohlo, trochu se uklidnit. Jaký efekt to však mělo na Jerona a spící Tereanu, to nemohl tušit. "Jak pokračuje profesor?"

"Právě prošel venkovními dveřmi!" Odpověděla Sweety.

"Sweety, jak budeme načítat data ze zásobníku do paměti lodě, je možné, že by se mohlo něco dostat do tvého systému a poškodit tě?" Tor chtěl mít jistotu, že neudělají něco špatně.

"Aktivovala jsem nejúčinnější ochranné protokoly a oddělím uložené data od ostatních podsystémů lodě." Odpověděla na to Sweety.

"Doufejme, že to bude stačit." Řekl Tor.

Tor opět čekal. Sweety ho průběžně informovala o postupu profesora, který vynesl datový zásobník ven z lodě, mimo dosah štítů.

"Přetahuji data." Oznámila. Trvalo to přes pět minut, než přenesla několik tera bajtů informací a potvrdila ukončení přenosu. Prošla vědecké zprávy a raději se vyhýbala datům vytaženým z počítačů cizí lodě.

Sestavila seznam potřebných dílů a materiálů a zobrazila ho na displeji. Byly mezi tím izotopy vzácných prvků a neobvyklé kovy, nalézané občas v bohatých asteroidech. Některé z látek byly vedlejším produktem při výrobě Kvantových trubic.

"A co se z toho má nakonec vyrobit?" Zajímal se Tor, když si pročítal ten seznam.

"Jestli je moje analýza lodi správná, má na palubě replikační technologii. Mnohem dokonalejší, než jakou známe. Měla by být schopná z těchto materiálů sestavit nějakou formu palivových článků." Odpověděla Sweety.

"A jak dokonalá je ta replikační technologie?" Torova zvědavost rostla.

"Vidím to tak, že se správnými materiály k dispozici může ta loď vytvořit svoji kopii." Prohlásila.

"Může to zahrnovat i kopii živého organismu uvnitř?" Vyzvídal detaily Tor.

"Myslíš, jako vytvoření klonu?" Upřesnila dotaz Sweety.

"Ano a ne. Když dostane replikátor k dispozici ty správné sloučeniny, které skutečná žijící osoba obsahuje, může ji zkopírovat i s jejím vědomím a pamětí?" To byla jedna z etických otázek, často pokládaných reportéry Galaktických novin. Tora zajímalo, jestli si i jiné civilizace kladou podobné etické otázky.

"Nedokážu určit, jestli je toho ta loď schopná. Udělat kopii osoby je velmi komplexní záležitost. Ve hře je obrovské množství proměnných a nutná znalost mnoha výrobních algoritmů. Na to by nestačila ani celá paměťová kapacita naší lodě." A vzápětí ještě dodala, "Ale rozhodně by měla zvládnout regeneraci některých orgánů formou replikace."

"Přichází zpráva od profesora." Oznámila Sweety.

"Tore, teď už máš ty data. Já budu dál pokračovat v práci. Uvidíme se znova za pár hodin."

"Rozumím profesore. A buďte opatrný!"

"Tak vyrážíme, Sweety. Zapni navigační světla a průhledový displej." Tor se posadil do křesla pilota a začal pohybovat ovládáním, "Výkon motorů na minimum. Sweety, neustále hlídej přítomnost jiných lodí!"

Piraňa se vydala na opatrnou cestu ven z kaňonu. Byl rád, že opět vidí hvězdy a základnu, která se vynořovala několik kilometrů před ním.

"Tore, přilétají lodě! Dva pirátští Jestřábi a Orinoco." Ohlásila Sweety.

"Zatraceně." Procedil Tor přes zuby, "Zaměř tu nejbližší a nejrychlejší."

"Zaměřeno!" Potvrdila Sweety.

"Jaký je jejich stav?" Tor vletěl s Piraňou zpět do průrvy a zrychloval až k maximu. Sweety ověřila, že Piraňa má výrazně vyšší maximální rychlost než protivnici. Po několika sekundách letu se zakrytým cílem se vynořili z trhliny a zamířili ven z pole asteroidů.

Tor věděl, že má mnohem větší šanci v otevřeném vesmíru. Stísněný prostor mezi asteroidy vyžaduje zručnost v rychlém kličkování naslepo a to rozhodně nebyla jeho nejsilnější stránka. A hlavně by se tak připravil o svou rychlostní převahu.

Jakmile přitáhl páku ovládání k sobě, křikl, "Sweety, najdi mi nejkratší cestu ven z pole."

Vrátila se mu ale odpověď, kterou vůbec nečekal, "Tore, cizí umělá inteligence napadla systém, prochází přes bezpečnostní protokoly. Odpoj mě, OKAMŽITĚ!"

Natáhl se a téměř vytrhl technický zápisník z rozhraní v konzole. Oba Jestřábové proletěli kolem tak prudce, až z povrchu asteroidu rozvířili drobné úlomky, které shořely na štítech Piraně.

"Sweety, co se děje?" Zvolal Tor. Pořád měl ještě v uchu komunikační jednotku.

"Zkoumala jsem překladové vzory, když se najednou daly data do pohybu. Zatím mám ke všemu přístup, ale bohužel jen pro čtení. Nad lodí má teď kontrolu jiná umělá inteligence. Je mnohem vyvinutější než cokoliv, co jsem doposud potkala." Oznámila Sweety.

"Do pr!" Procedil Tor přes zuby. Nevěděl, kde je ani kam právě letí. Využít plnou rychlost se odvážil vždy jen na chvilku, když měl před sebou volný prostor. Získal tak alespoň menší náskok před Jestřáby. Ti však brzdili méně často, jakoby to tady trochu znali.

Najednou ho ovládání přestalo poslouchat.

"Sweety, co se to děje?" Nebyla to vůbec otázka, ale spíš zoufalý výkřik. Piraňa vystřelila vpřed plnou rychlostí a stočila se zpátky k velkému asteroidu, zatímco se vyhýbala těm malým s naprosto chirurgickou přesností.

"Podle mých senzorů přenastavila vetřelecká umělá inteligence Přepravní zařízení na replikátor." Oznámila Sweety. "Zbraně a štíty procházejí kompletní proměnou. Zaměřovací systém je celý přeprogramovaný. Tore, nemáme žádné rozpoznatelné zbraně!"

Piraňa se v plné rychlosti vnořila do kaňonu a vzápětí zase vyletěla ven. Mihla se kolem základny, rotovala, točila se, lítala nahoru a dolů, jak přesně kopírovala povrch trhliny. Tor seděl, jak zkamenělý, ovládání nereagovalo, byl příliš vyděšený, než aby mu mohlo být špatně. Neochotně přijal roli pasažéra na vlastní lodi, která s nelidskou přesností prolétala kaňonem.

Pak najednou zastavila, vylétla nad povrch asteroidu a vyrazila směrem k pirátským pronásledovatelům. Tor poznal, kde se nacházejí. Byli jen pár kilometrů od vědecké stanice.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 9. Jan 07, 09:24, edited 9 times in total.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 09:08

Chybí ještě 3 stránky do konce kapitoly, ale pro zvýšení napěti je dodám nejdřív v pondělí :twisted: :D
(teda spíš proto, že je musím nejdřív přeložit a dnes už to rozhodně nestihnu)

PS: Nenajdete někdo leší český výraz pro retranslační jednotku ? Pro mě je ten výraz naprosto jasný a srozumitelný (na vojně jsem byl u spojařů(radistů) a ještě dnes mi nad barák trčí CB anténa), ale spousta lidí mimo obor nemusí tušit o co jde.

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Fri, 24. Nov 06, 11:18

Hergot to je napnuté jak guma od trenclí :D , ale super. Už se nemůžu dočkat jak to bude dál.

FVZ
Posts: 260
Joined: Wed, 16. Aug 06, 22:49

Post by FVZ » Fri, 24. Nov 06, 11:53

George Wills wrote: PS: Nenajdete někdo leší český výraz pro retranslační jednotku ? Pro mě je ten výraz naprosto jasný a srozumitelný (na vojně jsem byl u spojařů(radistů) a ještě dnes mi nad barák trčí CB anténa), ale spousta lidí mimo obor nemusí tušit o co jde.
Myslim, že to laik zhruba pochopí, teda aspoň si to myslim. Podle mě je to něco jako prodlužovák signálu, stanice vyšle signál, kterej je ale moc slabej, než aby se dal zachytit vysílačkou, retranslační jednotka ho zachytí, zesílí a pošle do vysílačky. A nebo možná dekódovací počítač, tranlator je překladač a re znamená znova. Stanice vyšle zakódovanej signál a retranslační jednotka ho přeloží.
Takže vlastně pořádně nevim co ot je. :roll:

Zergos
Posts: 126
Joined: Sat, 27. Nov 04, 09:31
x3ap

Post by Zergos » Fri, 24. Nov 06, 12:12

FVZ wrote:
George Wills wrote: PS: Nenajdete někdo leší český výraz pro retranslační jednotku ? Pro mě je ten výraz naprosto jasný a srozumitelný (na vojně jsem byl u spojařů(radistů) a ještě dnes mi nad barák trčí CB anténa), ale spousta lidí mimo obor nemusí tušit o co jde.
Myslim, že to laik zhruba pochopí, teda aspoň si to myslim. Podle mě je to něco jako prodlužovák signálu, stanice vyšle signál, kterej je ale moc slabej, než aby se dal zachytit vysílačkou, retranslační jednotka ho zachytí, zesílí a pošle do vysílačky. A nebo možná dekódovací počítač, tranlator je překladač a re znamená znova. Stanice vyšle zakódovanej signál a retranslační jednotka ho přeloží.
Takže vlastně pořádně nevim co ot je. :roll:
Co takhle zesilovač signálu? :wink:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 12:22

FVZ wrote:
George Wills wrote: PS: Nenajdete někdo leší český výraz pro retranslační jednotku ? Pro mě je ten výraz naprosto jasný a srozumitelný (na vojně jsem byl u spojařů(radistů) a ještě dnes mi nad barák trčí CB anténa), ale spousta lidí mimo obor nemusí tušit o co jde.
Myslim, že to laik zhruba pochopí, teda aspoň si to myslim. Podle mě je to něco jako prodlužovák signálu, stanice vyšle signál, kterej je ale moc slabej, než aby se dal zachytit vysílačkou, retranslační jednotka ho zachytí, zesílí a pošle do vysílačky. A nebo možná dekódovací počítač, tranlator je překladač a re znamená znova. Stanice vyšle zakódovanej signál a retranslační jednotka ho přeloží.
Takže vlastně pořádně nevim co ot je. :roll:
Je to přesně ta první varianta. V podstatě je to přijímač a vysílač obvykle směrového charakteru. Přijme signál (z jednoho směru) a pošle ho dál (druhým směrem). Obvykle se používá na překonání větší vzdálenosti, než je konstrukčně schopná dosáhnout jedna stanice nebo na překonání jinak nepřekonatelné překážky (hora v cestě signálu, vysílání z údolí s retranslačkou na hraně kopce atd.)
A ještě malý technický doplněk na okraj. Je běžné použít přijímací a vysílací frekvenci s bezpečným frekvenčním odstupem nebo vysílat velice směrově úzký signál v jiné ose než je příjem. v opačném případě vznikají interference, které signál značně degradují :roll:

Česky se toto zařízení dá nazvat jako Opakovač, jenže to mi zní tak netechnicky. Vyvolává to ve mě pocit, že jde o kreténa, co nevymyslí jedinou vlastní myšlenku a jenom všechno opakuje :D

Ale jak jsi napsal '... laik zhruba pochopí ...' a o víc tady ani nejde. Každý přece nemusí být specialista v oboru, zhruba chápat bohatě stačí na sledování příběhu. Takže pokud nejsou nějaké námitky, nechal bych to jak to je ... :roll:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 12:39

Zergos wrote:Co takhle zesilovač signálu? :wink:
Správná myšlenka, to bylo úplně první, co mě napadlo už při překladu.

Ale je to technicky nesprávné. Ten původní signál je dostatečně silný, bohužel je utopený v dutině asteroidu a tak nemá šanci se dostat ven ... jedině by snad byl extrémně zesílený a odrazama nějak vybruslil na povrch ...
Proto použili jeden nebo nejspíš i více retranslačních bodů (opakovačů) a tak dostali signál na povrch nepoškozený ... stačí pak vypnout kterýkoliv z těch bodů a utají se tak přítomnost tohoto spojení (teda pokud nevysílají něco jako prázdnou nosnou vlnu :roll: )

Zesilovač signálu lze použít například v počítačové síti, kde je směr signálu řešený položením datových kabelů. V radiové síti je takovýto prvek použitelný jen při přímé viditelnosti nebo při frekvencích, které se lehce ohýbají kolem terénu (např mikrovlny ... no tohle by mohl nějaký radioamatér asi napadnou, ale rozhodně se terénem šíří lépe než frek. 11 m na CB)

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Fri, 24. Nov 06, 12:44

Heršvec, ty jsi se na té vojně rozhodně neflákal :D skoro začínám mít pocit méněcennosti, že jsem na vojně nebyl :P

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 13:22

Torgen wrote:Heršvec, ty jsi se na té vojně rozhodně neflákal :D skoro začínám mít pocit méněcennosti, že jsem na vojně nebyl :P
OFFTOPIC: O nic jsi nepřišel. Mě tam jenom ukázali, jak nekonečná je lidská blbost a kam až může zajít, když dostane pravomoce a velení. Taky jsem v praxi viděl šikanu a jak z ní ven, když mě to na škole minulo.

Většinu jsem pochytil, když jsem pak 2 roky montoval občanské stanice (Citizen Band) pro elektro obchod. Zakopl jsem při tom i o pár zkušených radioamatérů a to člověk něco pochytí i když se tomu brání :D Zdravím OK2PMS :wink:

User avatar
Sir_Thomas
Posts: 696
Joined: Wed, 23. Aug 06, 18:25
x4

Post by Sir_Thomas » Fri, 24. Nov 06, 13:26

Retranslační jednotka je správný terminus technikus. Čeština tento výraz absorbovala už dávno, takže bych se tím netrápil.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 13:53

Sir_Thomas wrote:Retranslační jednotka je správný terminus technikus. Čeština tento výraz absorbovala už dávno, takže bych se tím netrápil.
THX
Přesně tohle jsem chtěl slyšet (číst). Někdo sice nebude znát technické detaily, ale rozhodně pochytí alespoň hrubý význam a podpoří to příběh technickým pozadím :wink:
Last edited by George Wills on Fri, 24. Nov 06, 13:55, edited 1 time in total.

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Fri, 24. Nov 06, 13:54

No vojnu radši nechme plavat ať nejsme opravdu moc offtopic a zpátky k tématu.

Osobně bych tam retranslační jednotka klidně nechal, protože na děj to opravdu má zanedbatelný vliv a krom toho opravdu veškeré návrhy které tady zatím zazněli jsou... no... takové divné :D

Pokud by ti to i nadalé trošku vrtalo hlavou, pak bych navrhoval, že by jsi mohl jako odborník vhodně zakomponovat ze dvě větičky, které by to osvětlily a snad ani Mercenary by se nezlobil, že jsi se nedržel striktně jenom překládáneho textu.

Když budeme hledat příklad u běžných knih, tak tam je to taky řešeno hvězdičkou a vysvětlivkou pod čárou na spodku stránky, nebo rejstříkem těchto ne každému smrtelníkovi srozumitelných výrazů.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 24. Nov 06, 14:07

Tak za to, že jste se mnou tak pěkně diskutovali, přidal jsem ještě stránku.

A nechal to tak v ještě napjatějši situaci :twisted: :twisted: :roll:

Zbývající dvě zase příště ...

User avatar
Sir_Thomas
Posts: 696
Joined: Wed, 23. Aug 06, 18:25
x4

Post by Sir_Thomas » Fri, 24. Nov 06, 14:14

George Wills wrote:Tak za to, že jste se mnou tak pěkně diskutovali, přidal jsem ještě stránku.

A nechal to tak v ještě napjatějši situaci :twisted: :twisted: :roll:

Zbývající dvě zase příště ...
Hernajs chlape tohle mi ale nedělej... :evil: :evil: :evil: :)

User avatar
StandaJunior
Posts: 189
Joined: Mon, 2. Jan 06, 10:29

Post by StandaJunior » Sun, 26. Nov 06, 12:43

a georgi jestli by šlo do místa té stránky url abych nemusel hledat kdes skončil při překladu chápeš to ? :P

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 27. Nov 06, 08:45

Další přeložená kalitola ...
A všimnětě si, že Mercenary je mnohem lepší machr na přerušení děje v tom nejnapínavějším okamžiku. :twisted: :twisted: :roll:

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 27. Nov 06, 15:15

Auuuu :evil:
Honem další kapitolu síííím :roll:

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Wed, 29. Nov 06, 11:43

Nestíhám, nesvačím, já to prostě nestačím.... :D Překládáš teď jako ďas, a tak tě nechci nějak přibrzďovat, když to tak hezky odsejpá, ale pár mušek sem přec jen našel :oops: ( se asi už nepolepším :D )

štíty jsou v normálu.
Štíty jsou v normálu.

Tor se trochu předklonil a zaostřil pohled na displej. S obavami očekával, co tam objeví. - jelikož se v tomto okamžiku mluví o upřeném pohledu na displej, asi bych tam přišoupnul:
Tor se trochu předklonil a zaostřil pohled na displej. S obavami očekával, co se tam objeví.

Obával se vstoupit na palubu a jeho obavy se znásobili tím, co by tam mohl najít. - tady je to trošku takové kostrbaté, obavy znásobené něčím co ještě není jisté, proč ne, jen bych možná doplnil nějaké to slůvko ať to není takové podivné, co třeba:
Obával se vstoupit na palubu a jeho představivost zvyšovala ještě jeho obavy tím, že mu předkládala podivné obrazy toho, co by tam mohl najít. :oops:

Prohlédli si několik osvětlených, ale jinak prázdných chodeb. Ten pocit prázdnoty a opuštěnosti ještě upevňoval jeho nervozitu. - tak na začátku bych dal asi jednotné číslo, přec Tor je sám a sweety se tak nějak nepočítá :D ( doufám, že mi všechny umělé inteligence odpustí ) a slůvko upevňoval bych asi nahradil jiným, dle mého vkusu vhodnějším, třeba:
Prohléd si několik osvětlených, ale jinak prázdných chodeb. Ten pocit prázdnoty a opuštěnosti ještě znásoboval jeho nervozitu.

Měli bychom zjistit, co se stalo s zbývajícími čtyřmi vědci."
Měli bychom zjistit, co se stalo se zbývajícími čtyřmi vědci."

Myslí se mu prohnalo ještě několik dalších, méně příjemných myšlenek přeplněných podezřením, ale pokoušel se na ně raději vůbec nemyslet. - ten konec bych asi trošku upravil, nemyslet na myšlenky mi přijde opět takové kostrbaté, co třeba:
Myslí se mu prohnalo ještě několik dalších, méně příjemných myšlenek přeplněných podezřením, ale pokoušel se vypudit je z hlavy a soustředit se na přitomnost.

"před dvěma dny.
"Před dvěma dny.

Tor se podíval na profesora a nechápal, jeho nálada hraničila spíš s šílenstvím než jen s radostí. - tady bych si dovolil zase trošku přeformulovat a rozdělit na více vět:
Tor se nechápavě podíval na profesora. Jeho nálada hraničila spíš s šílenstvím než jen s obyčejnou radostí.

Jeron se chvíli tvářil zmatený touto nabídkou. - a opět drobná úprava:
Jeron se chvíli zdál být zmatený touto nabídkou.

"Ne, ne, vůbec ne?" Jeron chvíli přemýšlel,... - tady bych asi spíš dál vykřičník, než otazník, ale možná ses jen uklik.
"Ne, ne, vůbec ne!" Jeron chvíli přemýšlel,...

Pronesl Tor přes zuby... - co třeba zažitější:
Procedil Tor přes zuby...

"Sweety, co se to děje?" Nebyla to vůbec otázka, ale zoufalá prosba. - zase slovíčkaření, ale tohle mi tam fakt nějak nepasuje, co třeba:
"Sweety, co se to děje?" Nebyla to vůbec otázka, ale spíš zoufalý výkřik.

A hotovo, dneska to byly fakt jen drobnosti, tak doufám, že tě to moc nepřibrzdí a další kapitolky budou vesele přibývat.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 29. Nov 06, 15:12

Torgen wrote:A hotovo, dneska to byly fakt jen drobnosti, tak doufám, že tě to moc nepřibrzdí a další kapitolky budou vesele přibývat.
Hotovo a vůbec mě to nezdrželo. Už mám přeloženou i celou 20. ale musím to ještě několikrát přečíst a upravit ... některé konstrukce mi vyšly fakt kostrbatě a řekl bych, že jsem tam plácl i několik nekonzistencí s tykáním a vykáním a taky v některých pojmenováních technologií a oslovení. Mám ještě hodinu a půl, tak to možná ještě dnes zveřejním ...
chtěl bych stihnout celou knížku do vánoc, ale je to ještě pět dlouhých kapitol, tak fakt nevím ...

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Thu, 30. Nov 06, 12:55

Už jenom opravdu detajl :oops: :

Obával se vstoupit na palubu a různé představy, co by tam mohl najít jeho obavy se násobily. - buď "se" vypustit nebo třeba:
Obával se vstoupit na palubu a různé představy, co by tam mohl najít jeho obavy ještě násobily.

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”