Traders Tales - Mercenary - Kapitola 7

Moderator: DJ Die

Post Reply
User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Traders Tales - Mercenary - Kapitola 7

Post by George Wills » Wed, 26. Jul 06, 13:32

Kapitola 6
Kapitola 8

Kapitola 7 - Rozdělení společnosti

Teď už všichni z Trisina výcvikového družstva věděli, že po ní jdou Bloodhearti. A taky, že bude převelena mimo sektor. Někteří byli rádi, protože jejich vlastní kariéra a život tak byli v bezpečí. Mnohým to však bylo líto a vyjadřovali ji své sympatie.

Vanart to nesl těžce. A tak mu Tris ve slabé chvilce prozradila, kam ji přesunou, aby ji mohl psát.

Byla uvolněna ze všech cvičení a staničních služeb. Seděla v baru letecké divize a usrkávala horký čaj z kořene Garrow. Okolo seděla jen hrstka zákazníků, kteří se spolu bavili nebo sledovali zprávy a jiné programy na stolních holografických projektorech.

Když si všimla blížícího se Carana, vzhlédla od svého osobního zápisníku s tázavým výrazem ve tváři.

"Je čas nás opustit, mladá slečno!" řekl Caran namísto přivítacího pozdravu.

"Teď? Ale nikdo tady není! Nemůžu na ně počkat a říct jim sbohem?" Zeptala se.

"Ne, jestli chceš zůstat naživu!" Caran se odmlčel, "Ale můžeš alespoň dopít." Přisedl si k ní a uvolnil se.

Tris se rozhlédla kolem, "Proč vy se něčeho nenapijete?"

"Hmmm, to je dobrý nápad." Mávl na obsluhující dívku a když přišla objednal si, "Můžu dostat dvojitý Karaj?"

"Ano, pane." Servírka se vrátila k baru.

Tris se zadívala do svého zápisníku. Četla ten samý článek už podruhé, aby se vyhnula Caranově pozornosti. Nicméně nakonec stejně začala konverzaci.

"Tak co vás vlastně přimělo vstoupit do tajné služby?"

Caran se na ni podíval a pro něho nezvykle se usmál, jeho hlas byl klidný a jemný, "Myslím si, že si mě tajná služba sama našla. Když jsem začínal, byl jsem podobný jako ty, mladý a divoký. Své trenéry jsem brzo překonal, tak mě poslali do okrajových sektorů." Zasnil se. "Všechno bylo fajn, dokud se nevrátili Xenoni v plné síle. Naše staré lodě verze tři byly těžko srovnatelné. Prohrávali jsme jeden boj za druhým." Vrátila se servírka a položila na stůl jeho nápoj.

"Až s nasazením Elitářem verze čtyři jsme získali mírnou převahu. Ačkoliv skutečný obrat přineslo teprve spojenectví s Teladi, Paranidy a Borony. Zabránili jsme totální katastrofě, když jsme je zadrželi v sektoru Černé slunce." Caran se napil svého nápoje, "Hmmm. Splitové se vytratili z boje a potom při první příležitosti zabrali několik přilehlých sektorů pro své impérium. Ačkoliv i oni museli posílit své pozice, aby je udrželi. Naši přátelé Boroni nakonec jako jediní zůstali s námi. Dodnes mě udivuje, jakým zázrakem znovu získané sektory padly do rukou původních majitelů."

"Pro nás z toho nevyplynulo nic moc dobrého. Xenoni jsou, na rozdíl od nás, skuteční páni hlubokého vesmíru. Naše mapy zobrazují jen prostor mezi branami a kousek za nimi. Oni znají skutečný vesmír. Až mě děsí pomyšlení, že se tam někde skrývá flotila Xenonů! Kousíček za dosahem našich senzorů v kterémkoliv sektoru, který držíme."

"Ale my víme, jak je porazit!" Prohlásila Tris.

"Tehdy jsme to věděli, ale dnes si nejsem tak jistý. Bohužel to brzo poznáš sama." Caran upil ze svého nápoje, "Měli jsme si to uvědomit dřív, že Xenoni jsou rasa založená na počítačích. A jak se nyní zdá, jejich schopnost učit se a přizpůsobovat roste."

"Jak to myslíte?" Zeptala se s rostoucím zájmem.

"Skutečné uvědomění."

"Promiňte, tomu nějak nerozumím." Bylo řečeno něco důležitého a Tris cítila, že by měla lépe sledovat rozhovor.

"Kolují nepotvrzené zprávy o lidech, kteří získali Xenonskou technologii a adaptovali ji. Ty zprávy říkají, že umělá inteligence Xenonů prošla značným vývojem. A vypadá to, že ten vývoj probíhal zevnitř, že je to práce samotných Xenonů." Caran otevřel ústa, jako by chtěl říct něco dalšího, ale zase je zavřel a nejdřív si to promyslel. "Xenoni žijí v počítačích. Jsou řízeni jedním centrálním systémem. Ve skutečnosti si myslíme, že je jich víc. Nevíme kolik jich vlastně přežilo."

Opět se odmlčel, "Předpokládáme, že když má jeden systém dost uzlů a není omezován jinými systémy, vytvoří obdobu nervové sítě. Může to být výsledkem snahy přežívající umělé inteligence o vyplnění mezer vzniklých ztrátami. Utvoří se jednoduchá forma mozku. Následným vývojem technologie se může tento mozek značně zmenšit, čímž uvolní prostor na další zvýšení kapacity. Čím víc dalších uzlů se přidá, tím lépe se může učit a celý proces se tak zrychluje."

"A já myslela, že můj problém jsou Bloodheartové."

"Tam kam jdeš, ti budou Bloodheartové připadat jako procházka parkem! A to ještě přidej problémy s Khaaky. Mezi našimi vědci se objevily spekulace, že Xenoni získali schopnost skutečného myšlení a to by mohlo umožnit komunikaci s nimi. Možná dokonce i vyjednání příměří."

"Myslíte, že nastane někdy úplný mír?"

Caran se krátce usmál a odpověděl, "Pěkná myšlenka, ale ne! Vždy budou nějací nepřátelé, ti které objevíme nebo ti které si sami uděláme."

Dopil svůj nápoj, "V každém případě je čas k odletu, Tris."

"Fakticky jste neodpověděl na mou otázku!"

"Neodpověděl? To jsem musel něco přehlédnout." A vstal.

Dopila posledních pár kapek. Vrátili se do vojenské ubikace. Její zavazadla už byla sbalená v očekávání přesunu. Caran ji pomohl naložit je na levitující zavazadlový vozík, který je následoval cestou do zabezpečené části přistávacího prostoru.

Stanad se poflakoval, když zahlédl jak přicházejí. Postavil se do pozoru a zasalutoval. Nebyl to však vojenský dril, ale parodie na něj. Nahodil široký úsměv a vyšel jim vstříc.

Promluvil na Carana zatímco si prohlížel Tris, "Tak tohle je ta krásná slečna, která potřebuje naši pomoc?"

"Toto je tvůj pasažér! Vojín Tris Matayahová." Řekl Caran pevným hlasem.

"Tris, jak rozkošné jméno. Jsem okouzlen a potěšen, že tě potkávám."

"Je vždycky tak, ehm, přátelský?" Zeptala se podezíravě.

"Naštěstí není pilot. Naneštěstí s ním strávíš celou cestu." Odpověděl Caran.

"Och! Nemůžu se dočkat." Poznamenala.

"Považuj mě za letového důstojníka pro zábavu." Stanad na ni mrknul a bez povšimnutí přešel předchozí poznámky, "Vaše loď vás očekává." Ukázal na venkovní vzduchotěsné dveře.

Chvíli stáli u dveří, Stanad se potom otočil na Tris, "Za tohle se omlouvám." Otočil se ke kokpitu a křiknul, "Pole, mohl bys otevřít ty zatracené dveře?" Otočil se zpět k Tris, "Dnes je obtížné sehnat slušné zaměstnance."

Venkovní i vnitřní vzduchotěsné dveře se se syknutím otevřely.

Caran se obrátil na Tris, "Jestli půjde všechno podle plánu, tak už se neuvidíme. Tak na sebe dávejte pozor, vojíne."

"Díky, pane." Odpověděla potichu a vstoupila na loď.

Stanad se na Carana usmál a souhlasně přikývl a taky vešel do plavidla. Dveře se se syknutím opět zavřely a zámky zaklaply do svých pozic. Caran si prohlížel úhledné linie Prometheuse opouštějícího přistávací prostor. Loď najednou změnila barvu na tmavě modrou.

Jak loď opouští stanici pozoroval už ve své kanceláři a přemýšlel při tom, 'Loď měnící barvy. To je novinka. Musím se podívat do záznamů, co dalšího v AIC vymysleli.'

Když opustili stanici, Polmanckelest lehce přidal rychlost, avšak jen na čtvrtinu možného výkonu.

"Zaměřuji bránu do Ringova Měsíce." Stanad se opřel v křesle, otočil se, pohlédl na Tris a usmál se.

Předstírala, že si čte v zápisníku. Polmanckelest mírným obloukem stočil loď, potom se protáhnul a vešel do zadní části kabiny.

"Běda tobě velký chlape. Uvědom si, že tě potřebujeme vpředu! Tam venku jsou pirátské lodě připravené unést nám tuto milou slečnu."

"Ti můžou počkat. Já se potřebuji napít." Zareagoval Paranid. "Omluvte mě, slečno."

Uhnula na stranu. Kabina byla menší, než na co byla zvyklá z Bourače, ve kterém létala, ale byla mnohem lépe uspořádaná. Tipovala, že většina vnitřku lodi byla značně upravená oproti běžné verzi. Navíc zde byla řada přídavných obrazovek, před kterými seděl Stanad. Z jejího pohledu viděla mapu sektoru a taky data o lodi, zahrnující distribuci energie a sledování stavu podsystémů lodi.

Polmanckelest otevřel dvířka skříňky a vytáhl malou láhev, otočil hlavu a zeptal se Tris, "Dáte si?"

"Ehm," Ale než stihla odpovědět, skočil do toho Stanad.

"Nech toho, Pole! Ty jsi pilot, já jsem hostitel, tak se vrať k řízeni." Obrátil se na Tris a konejšivě se zeptal, "Dala by sis něco osvěžujícího?"

"Opatrně slečno, on je sukničkář." Prohodil Polmanckelest, tiše se smál a vrátil se do křesla pilota.

"Ignoruj ho. Dáš si to pití?" Zeptal se znova Stanad.

"Ne, děkuji!" Odmítla tak elegantně, jak to jen šlo.

"Dobrá, ale pak si nestěžuj, že jsme ti nic nenabídli." Stanad předstíral, že je uražený, ale jen chvíli, "V každém případě tady strávíme nějaký čas, tak mi řekni něco o sobě. Odkud jsi?"

"Myslela jsem, že to má být krátký let."

"Změna plánu. Piráti evidentně číhají za všemi bránami ze sektoru! Takže musíme nejdřív odvést jejich pozornost."

"Je to pravda?"

"Na smrt mé matky ..." Stanad prohlásil upřímně.

"Opravdu?" Obrátila se na pilota.

"Ano, slečno. Ale nebojte se, dopravím vás na nové místo pořádku."

"My, Pole! My ji tam dopravíme." Zdůraznil Stanad.

"Stanade, proskenuj Ringův měsíc na piráty, blížíme se k bráně." Zavolal dozadu Polmanckelest.

"Omlouvám se, slečno." Stanad se zabral do práce, "Rychlá kontrola odhalila 10 lodí, čekajících, aby nás přivítali. Hlídka sektoru nedorazí včas. Prohlížím ostatní brány."

Po chvíli ticha, "Hm, vypadá to, že za bránou do Herronovy mlhoviny parkuje dalších deset lodí. V Domově světla a Bariéře jen po šesti. Zřejmě nás nečekají těmito směry!" Vzhlédl od monitoru, "Pořád ještě není pozdě na lehčí cestu."

"Tahle je dobrá!"

"Hmmm, divné. Zachytil jsem neidentifikovatelné lodě na samém okraji dosahu senzorů." Zahlásil Stanad.

"Kde?" Zeptal se pilot.

"V tomto sektoru, doprovázejí nás!"

"Co myslíš tím neidentifikovatelné?" Zeptala se Tris.

"To může být různé. Mohou to být lodě neznámé konstrukce, třeba prototypy. Nebo někdo schválně blokuje odesílání své identifikace. Problém je, že na vzdálenost maximálního dosahu senzorů je jen těžko možné provést vizuální identifikaci." Odpověděl Stanad, aniž vzhlédnul od údajů senzorů, "Patnáct kilometrů k bráně, Pole. Doleť tam klidně, uvidíme, jestli se ty lodě trochu nepřiblíží."

Prometheus se postupně přibližoval k bráně a Tris cítila, jak se v kabině mění nálada. Stanad byl teď mnohem víc soustředěný na obrazovky.

"Pole, jakmile opustíme bránu, zapnu ZSS. Počítej s deseti procentním snížením výkonu motorů." Oznámil Stanad.

"Rozumím!"

"Co je to ZSS?" Zeptala se Tris.

"Něco, o čem bys vůbec neměla vědět. Zkratka pro Zdokonalený Systém Siluety. Tahle loď je nacpaná k prasknutí nejnovějšími hračkami, které se právě začínají testovat. Některé jsou dobré, jiné vyloženě děsivé." Odpověděl Stanad. Počítal s tím, že Tris stejně brzo uvidí, jak ZSS funguje. "Pole, přepínám pouze na jednu zbraň a převádím zbývající energii do štítů. Ti maníci nemají nejlepší lodě, tak by od nás bylo pěkné dát jim šanci vyskočit."

Prometheus připlul k bráně.

"Buď nejsou tyto lodě moc rychlé nebo nás z dálky doprovázejí. V každém případě jsou pořád na okraji dosahu senzorů."

"Skáčeme!" Oznámil Polmanckelest.

Hvězdy kolem se rozvířily a o chvíli později vylétli z druhé brány.

Loď se dala do pohybu, i když ne plnou rychlostí, stále však rychleji než Orinoca a Bayamony.

"Zapínám ZSS." Ozval se Stanad. "Pole, letí na nás tři rakety, navrhuji, abys něco udělal!"

Loď se naklonila a vytočila stranou. "Silueta odlákala rakety."

"Co se stalo?" Tris byla zvědavá, přisunula se blíž, aby viděla na skenery. Všech deset lodí vypadalo naprosto nekoordinovaně. Zdálo se, že na obrazovce jsou dva Prometheusy.

Stanad mluvil rychle pro případ, že by potřeboval něco sdělit pilotovi, "Systém vytvořil falešnou kopii naší lodě, která se při první změně směru oddělila opačným směrem. Takže jsme se jakoby rozdělili na dvě lodě. Šikovné na tom je, že naváděcí systém raket se chytá na naši siluetu a stejně se chovají i ostatní počítačem řízené systémy jako droni a zaměřování na průhledovém displeji. Takže jediný způsob, jak s námi může někdo bojovat je manuální míření podle vizuálního obrazu."

"Nemohou prostě zvolit druhý cíl?"

"Jejich zaměřovací systém se přepne zase na siluetu. To je ta, na kterou se teď přepnulo i moje zaměření."

Polmanckelest se pověsil za první pár Mandalajů. Komunikace se zaplnila zmatenými hláškami, kde právě jsou. Jediný výstřel zničil prvního z páru.

"Pilot vyskočil." Ohlásil rychle Stanad.

Polmanckelest provedl sérii rychlých pohybů rukama, které však vypadaly v jeho podání naprosto přirozeně. Použil boční pohon a rotaci v podélné ose, čímž loď provedla rolovaný úkrok stranou a dostala se tak za druhého Mandalaje.

"Jednou mi musíš opravdu ukázat, jak tohle děláš, Pole." Poznamenal Stanad. Tris byla ohromená.

Druhá loď přešla do ostré spirály a zahnula.

"Rozpoznal jsem jejich záchrannou loď, je to Mandalaj. Rakety provedly sebedestrukci, vypínám ZSS!" Zavolal Stanad.

Loď najednou nabrala rychlost. Ostře se přiblížili za Mandalaje, jedna vypálená střela z Vysokoenergetického plazmometu alfa a symbol, který ho označoval, zmizel z průhledového displeje. A zrovna když Polmanckelest přitáhl páku ovládání, Mandalaj explodoval.

"Pilot byl katapultován." Zavolal Stanad.

"Blíží se Bayamon. Byly vyslány čtyři rakety, další dvě Wasp rakety vypálené z Mandalajů. Znova zapínám ZSS."

Prometheus zpomalil a otočil se, zatímco se jeho silueta otočila opačným směrem.

Paranid se ponořil dolů a protočil se kolem prvního Bayamona. Zbraň zapulzovala a Bayamon se zmenšil na zářící kouli rozpínajícího se světla. Úlomky trupu jiskřily na štítech.

Polmanckelest se už protáčel okolo druhého. Bylo to až děsivé, jak obratně zlikvidoval nepřátelské plavidlo. Paranid svou loď ovládal opravdu mistrovsky. Druhý Bayamon se vypařil a už počtvrté Stanad ohlásil, že se pilot bezpečně katapultoval.

Záchranný Mandalaj se už bitvy vůbec neúčastnil. Poslední aktivní Mandalaj a třetí Bayamon explodovali. Polmanckelest nikdy neletěl rovně déle, než bylo nutné na zničení protivníka. A k tomu navíc můžeme přičíst siluetu plavidla s její neocenitelnou funkcí. Pirátské lodě nemohly zaměřit jejich loď a falešný cíl na průhledovém displeji je odváděl od skutečného cíle.

Polmanckelest zaměřil první Orinoco, to už potřebovalo víc jak jednu dávku z plazmometu, ale na druhou stranu to byl pomalejší cíl a bylo jednodušší ho trefit.

"Blíží se dva neznámí." Zahlásil se Stanad.

"Kde?" Zavolal zpět Polmanckelest.

"Právě vstoupili do sektoru! Přibližuji si je na vizuálním pohledu!" Chvilka ticha, "Do prdele!" Tris i Polmanckelest, podle napětí v jeho hlase, hned poznali, že mají problém.

"Dva Splitské Carabaty! Rychle se přibližují! Provádím energetický rozptylový sken." Stanad mluvil velmi rychle. "Vypínám siluetu! Pole, udělej si odstup! Maximální rychlost!"

Polmanckelest na nic nečekal, ještě než Stanad dokončil větu, posilovač výkonu motorů hnal loď k plné rychlosti.

"Úspěšně se jim vzdalujeme! Podle skenu má každá loď štíty padesát megawattů, dva Vysokoenergetické plazmomety beta a rakety Hornet." Stanad se odmlčel, "Detekuji třetí kanón, nízkoenergetický. Podobný tomu, co se používá na vystřelování špionážních sond s krátkou životností. Kanón se aktivuje, což mě vede k myšlence, že nechceme být v dráze výstřelu, až spustí."

Tris se podívala na výstupy skenu a nedokázala pochopit, jak z nich mohl Stanad tohle všechno vyčíst.

"Lidé, kteří po vás touží, slečno, musí mít opravdu dobré konexe." Poznamenal Stanad.

"Klan Bloodheartů!" Potvrdila Tris.

"Máš na mysli rodinu t’Gnht." Odpověděl Stanad, "Bloodhearti je pojmenovali Argoni. Velmi vlivná a významná Splitská rodina! Tyhle lodě se ještě ani nevyrábějí. Viděl jsem, když jednu testovali. Velmi působivé! Doufejme, že ještě nevychytali všechny mouchy."

Polmanckelest zpomalil, aby umožnil přilétajícím lodím dotáhnout ztrátu. Prometheus se naklonil doleva a dolů a potom se vytočil nahoru a menší aktivitou bočního pohonu se vyhýbal blížícímu se přívalu střel.

Loď se zatřásla, jak schytala pár zásahů. Polmanckelest pořád vypadal, že má situaci pod kontrolou. A i když se jeho pohyby zdály být laxní, usadil Prometheuse za prvního z Carabatů.

"Obě zbraně jsou aktivní!" Ohlásil Stanad.

Kanóny vypustili dvojitou dávku, která zasáhla loď. Vzápětí však musel Polmanckelest uhnout bokem, místem kde ještě před okamžikem byla jejich loď, se prohnala řada zelených střel mizejících do tmy.

"Připrav štítový pulz!" Přikázal Polmanckelest.

"Zbláznil ses? Ještě to není otestované!" Namítl Stanad.

Paranid se stočil zpátky na cíl a dotáhl mezeru.

Stanad se teatrálně dotkl tlačítka na obrazovce, "Do záznamu: Jestli to bude fungovat, je to zásluha nás obou, ale jestli se něco podělá, je to na tebe!"

Polmanckelest neodpověděl a ve vzdálenosti dvaceti metrů řekl, "Teď!"

Carabat přešel do ploché vývrtky. Některé jeho ovládací trysky ještě vyšlehly a pak zhasly.

"Stav?" Požádal Paranid.

"Druhý štít mimo provoz. Spálila se izolační pojistka." Stanad proskenoval Carabat. "Nepřátelská loď má vypnuté všechny systémy, ale detekuji nějaký vnitřní zdroj energie. Promiň, Pole, ale opět se zapíná, všechny systémy se inicializují. Za chvíli bude mít štíty opět v provozu. Důrazně ti doporučuji, abys ji dorazil."

Stanadovy ruce divoce poletovaly po ovládání, "Jo!" Zvedl náhle ruku a zatnul ji v pěst. "Přepravní zařízení bylo zaměřeno a přeneslo jejich zbraně. A máme oba jejich štíty. Pilot vyskočil!"

Carabat najednou explodoval. To pilot odpálil loď dálkovým ovládáním. Prometheus se mihnul kolem, jak prováděl dorážecí průlet. Teď se Polmanckelest rozhlížel po druhém Carabatu.

"Zaměřil jsem ti ho, Pole." Zvolal Stanad, "Blíží se na nás Hornet. Proveď úhybný manévr, teď!" A po krátké pauze, "Zapínám ZSS! Vojíne, otevři servisní skříňku na podlaze vlevo od tebe."

Tris poslechla, ve skříňce bylo několik náhradních pojistek a jiné díly a nářadí. "Ano?" Zeptala se, co dál.

"Potřebuji, abys vyměnila sekundární pojistku! Je umístěná pod podlažním přístupovým panelem vpravo od vzduchotěsných dveří! Hledej tu s černým displejem! Cokoliv zeleného nech na pokoji!" Vyhrknul Stanad pokyny.

Tris pracovala rychle a efektivně. Uvolnila náhradní modul a rychle našla přístupový panel. Čtvrt otáčky s jeho zámkem a s cvaknutím se uvolnil.

Štíty dostaly zásah plazmometem beta, "Pospěš si, vojíne, tohle dlouho nevydržíme s jedním štítem!" Zavolal Stanad. "Pole, zaměřuje nás vizuálně. Hornet se chytil na siluetu. Pokusím se přemístit siluetu na Carabata!" Stanad mačkal ovládání na dotykovém displeji.

Tris odklopila panel a ihned našla poškozený modul. Když uvolnila jeho držáky, s lehkým cvaknutím povyskočil. Vytáhla ho a na jeho místo zacvakla nový a zajistila držáky. Na obou koncích modulu se rozsvítily kontrolky a přesouvaly se ke středu. Když se setkaly, celý displej zezelenal. Zavřela panel.

"Druhý štít je opět v provozu a roste!" Poznamenal Stanad, "Vojíne, dej poškozený modul do servisní skříňky a zavři ji."

Tris to provedla a vrátila se zpět pozorovat skenery. Sledovala Stanada, jak přetahoval raketu Hornet blíž k nic netušícímu Carabatu.

Obě lodě byly skoro stejně rychlé, zatímco ZSS byl v pohybu. Ale Paranid se nesnažil Splita vymanévrovat. Pouze uhýbal jeho střelám, zatímco Stanad přitahoval raketu blíž. Několikrát kolem proletěla zelená plasma směřující do tmy.

"Raketa brzo provede sebedestrukci!" Zvolal Stanad, právě když překryl siluetu a Carabata.

Tlaková vlna zakymácela lodí, ale měla jen malý účinek na štíty. "Cílová loď zničena. Vypínám ZSS." Stanad si pořádně vydechl, "Blíží se hlídkové lodě. Piráti opustili hřiště." Bylo jeho poslední spěšné hlášení.

Stanad se otočil v křesle, smál se a šťastným hlasem pronesl, "Pěkně jsi lítal, Pole. Bloodhearti budou mít se svými spojenci pěkné problémy. Nemůžou přece takhle přijít o dva prototypy a nemít je, že?"

"Doufejme!" Prohlásila Tris s úlevou.

"V každém případě, o čem jsme to mluvili, než nás ti banditi přerušili? Už si vzpomínám. Tak tedy odkud jsi?" Stanad se opřel v křesle, jako by se nic nestalo.

"Opatrně slečno! Hned potom vás pozve k sobě a budete v pasti stejně, jak ty slečny před tím. V jeho bytě a bez oblečení!" Zvolal Polmanckelest ze sedadla pilota a hlasitě se smál.

Tris se jen pousmála.

"Díky, Pole. Dej mi vědět, až ode mě budeš chtít další laskavost!" Vrátil Stanad narážku a usmál se. Ne jeho obvyklým širokým úsměvem, ale jemnějším, zdvořilejším výrazem.

"Je čas odvézt tě domů, slečno!" Řekl jemně, když dozníval smích Paranida. "Pole, aktivuji skokový pohon!"

Když se po skoku hvězdy konečně ustálily, Prometheus, nyní už zase v bílém se znaky AIC, vletěl do sektoru. Pirátské lodě byly už pryč. Všechny spěšně odletěly do Argon Prime na pomoc lodím, bojujícím v Ringově Měsíci.

Před nimi byl Titán Baltock Victory a kolem několik letek stíhačů v obranné formaci. Ostatní trénovali se slepým střelivem souboje se stíhacími drony.

Hlouběji v sektoru seděl masivní trup Mamuta AIC Roamera. Tři Elitáři se připojili za Prometheuse.

"Veliteli! Přistaňte, prosím, na Baltock Victory."

"Beru na vědomí!" Odpověděl Polmanckelest.

"Nuže, tady je tvůj nový domov, slečinko!" Prohlásil Stanad, když kouknul z okna.

Tris v mysli zableskla myšlenka, "Kdy si myslíte, že uvidíme ZSS nainstalované na lodích?"

"Neuvidíte, slečno, ještě dlouhou dobu!" Odpověděl Stanad.

"Proč? Je dokonalý!" Prohlásila Tris.

"Jak už jsem říkal, některé systémy na této lodi jsou dost děsivé. ZSS je skvělý, když jsi ten, kdo ho používá. Ale jak jsi mohla vidět, když jsi na té druhé straně, tvoje šance zvítězit se výrazně scvrkne." Stanad se odmlčel, "Ne, neuvidíš jeho aktivní využití, dokud nenajdeme cestu, jak ho porazit."

"Tomu rozumím!" Prohlásila a posunula se dopředu, aby viděla ven z kokpitu.

Stanad dodal, "Už jsme otestovali několik systémů, které stále ještě čekají zavřené ve složkách, protože jsme nenašli způsob, jak je porazit. Ve srovnání s ZSS jsou to ale dětské hračky. Dal by se použít i jako obrana proti nim. Ale právě jsme prokázali, že se dá účinně použít i jako zbraň!"

Tris se ohlédla dozadu na Stanada, když mluvil. A když zmlkl, ještě ho chvilku pozorovala a potom se opět otočila dopředu.

Titán rostl, jeho dělové věže se ježily po celé délce lodi. Paranid lehce nahnul Prometheuse a proletěl kolem Titána velkými oblouky ve tvaru písmena S, jehož konec směřoval přímo do přistávacího prostoru.

Potichu sledovali, jak Prometheus prolétnul kolem skupin stíhačů zaparkovaných po stranách doku. Počítačem řízené přistání posadilo jejich loď přímo před masivními hangárovými vraty.

"Tak tohle je naše sbohem!" Stanad ještě dodal, "My na palubu nesmíme, slečno."

Usmála se, "Děkuji vám. Děkuji vám oběma!"

"Až jednou budeš v okrajových sektorech, podívej se po nás. Tam testujeme nejčastěji!" Stanad nahodil široký úsměv.

"To bych mohla!" Odpověděla.

"Dávejte na sebe pozor, slečno. Bylo mi ctí!" Zavolal zepředu Polmanckelest. Vstal z pilotního křesla.

"Otevři vzduchotěsné dveře, Pole." Řekl Stanad jemně.

Paranid poklepal na pár kláves na zadních obrazovkách a dveře se se zasyčením otevřely.

Tris vyšla ven následována vozíkem na zavazadla. Jakmile se dveře zavřely, posadil se Polmanckelest do jednoho ze zadních sedadel a opřel se, "Vezmi nás domů, Stanade!"

"Ano, pane!" Stanad komicky zasalutoval a posadil se do křesla pilota.

Přistávací svorky se uvolnily a Prometheus vyplul ven pod kontrolou přistávacího počítače.

"Milá slečna, taky pěkná!" Poznamenal Polmanckelest.

"Cože? Pole, to je poprvé, kdy od tebe slyším poklonu Argonské ženě. Co se s tebou děje?" Vtipkoval Stanad.

"Na člověka je pěkná." Odpověděl Paranid.

"Viděl jsem vaše ženy, Pole. A to se nedá srovnávat! Byla by mezi nimi nejžhavější super kočkou!" Prohlásil Stanad vážným hlasem, a náhle ucítil úder do ramene, jak po něm Polmanckelest něčím hodil. "Hele, nerozptyluj pilota, mohli bychom do něčeho nabourat." Zažertoval.

Paranid se za ním smál a Stanad se jen vesele ušklíbl.



Tor vedl dva Supy a Mandalaje do Teladského servisního doku ve Fontáně zisku. Už měl kompletně všechno. Osm jednotek Splitských počítačových dílů, dva z každého typu, přeložil do Objevitele.

Seděl v baru a naproti němu Bilyzonus. Kredity si už spravedlivě rozdělili. Bylo tam rušněji než minule a oblaka kouře stoupala k ventilátorům. Od některých stolů stoupala bohatá opojná vůně doutnající trávy, kterou někteří návštěvníci baru kouřili, jelikož to u Teladi bylo zatím stále legální.

Jejich hovor se stočil na ožehavější téma, "Jak to vidím já, Sup ve kterém létáš a Mandalaj budou tvoje. Druhý Sup a Objevitel mi zůstanou. Nechci to komplikovat tím, jaké má kdo rozšíření lodi a kolik stálo a pak to dělit na polovic." Prohlásil Tor.

"Tím ale zztrácsíšš hodně zzissků." Naléhala Bilyzonus. Chtěla se s ním vyrovnat poctivě. Jejich krátké úspěšné partnerství končilo. Ačkoliv získala svůj podíl vydělaných kreditů, Mandalaj a štít z druhého Supa značně vychýlil rovnováhu vkladů které oba do podnikání vložili.

"To mě netrápí!" Odpověděl Tor a napil se Batralského piva. Tmavého hustého nápoje, který zanechával hřejivý pocit, jak alkohol pronikal do krevního oběhu.

Bilyzonus pila Sholtův ohon, mnohem lehčí nápoj, který báječně voněl, čímž úspěšně maskoval alkohol. "Ale mělo by!" Odpověděla. Oba věděli, že udržovat dál jejich obchodní partnerství není možné bez rychlého vytvoření kompletní satelitní sítě. Navíc se už dříve dohodli, že se rozdělí a tohle byl ten klíčový moment.

Tor klepal do zápisníku na stole.

"Hodně jsi mě naučila Bilyzonus!" Prohlásil Tor, "Jen bych si přál, abych měl víc času na učení! Ale musím doručit ty díly." Zahleděl se nahoru a dodal potichu, "Nebo po mě půjde Caran Belign."

Bilyzonus zastavila sklenici s nápojem v půli cesty, pak se pořádně napila. "Rozzumím tvému problému."

"Hmmm. Není to milý chlap. Mezi námi, on je na vrcholu seznamu lidí, kteří mě děsí." Poznamenal Tor bez obalu, začínal už být opilý.

"A četl jssi jeho oficsiální zzázznam?"

"Cos říkala? Zopakuj to." Tor se už lehce ztrácel.

"Jeho oficsiální zzázznam?" Zopakovala Bilyzonus.

"Ne! Měl bych?"

Bilyzonus se usmála a přikývla.

"A není tajný?" Zeptal se opatrně.

"Ne! Argonsský tissk. Vaši novináři otissknou vššechno o vššech." Odpověděla Bilyzonus.

"A můžeš to odsud najít?"

"Mysslím, žže ano." Bilyzonus naťukala několik voleb a ačkoliv se informace nezobrazily přímo na holo projektoru, mohla je poslat do jeho zápisníku.

Poslala mu je a on je začal číst. Dala mu ruku přes displej a řekla. "Ne teď. Přečtešš ssi to pozzději."

Torovi došlo, co tím myslela. Ačkoliv spolu cestovali i letěli v konvoji, nikdy se spolu neposadili a pořádně se nepobavili, aby se důkladněji poznali. Pořád toho o sobě hodně nevěděli.

Strávili večer, vyprávěli si příběhy z mládí i pozdějších let. Mluvili o svých snech a budoucích plánech. A o obchodě už nepadlo ani slovo.

Tor se zmínil, proč ho vyhodili z Akademie, čemuž se Bilyzonus několik minut smála, až jí tekly slzy po tvářích a bolelo ji břicho.

"Bilyzonusss, potřřeboval bych najmout pilota do Supa. Cso pro to musím udjělat?" Tor už měl těžký jazyk.

Zamrkala, jak moc se musela soustředit na otázku. "Potřebuješš nezzkuššeného pilota, protožže ssi neřekne o tak velkou provizzi."

"Můžješ mi pomocst?" Tor bouchnul hlavou o stůl.

"Ano, můj příteli. Ssežženu ti vhodného pilota." A svezla se naproti Torovi, oči zavřené.

"Užš jsem ti řříkal, pročč mě vyhodili z Akademije?" Zeptal se Tor.

Bilyzonus se začala smát, ale hlava jí tím rozbolela ještě víc, "Ne, povídej!" Mumlala přes sevřené zuby.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 9. Jan 07, 09:37, edited 16 times in total.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Re: Traders Tales - Mercenary - Kapitola 7

Post by Godvood » Thu, 27. Jul 06, 08:30

George Wills wrote:vyhnula Caranové pozornosti
vyhnula Caranově pozornosti
George Wills wrote:A jak nyní se zdá
A jak se nyní zdá
George Wills wrote:chtěl něco dalšího říct
chtěl říct něco dalšího
George Wills wrote:Tam kde jdeš
Tam kam jdeš
nebo
Tam kde budeš
George Wills wrote:zavazadla už byly sbalené
zavazadla už byla sbalená
George Wills wrote:Dveře se syknutím se opět zavřely
Dveře se se syknutím opět zavřely
George Wills wrote:Hech toho, Pole
Nech toho, Pole
George Wills wrote:Dala by sis osvěžující nápoj
Dala by sis něco osvěžujícího
George Wills wrote:Dáš si ten nápoj
Dáš si to pití
George Wills wrote:nejdřív odvézt jejich pozornost
nejdřív odvést jejich pozornost

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Thu, 27. Jul 06, 13:39

Přidal jsem pár stránek, ještě 3 a 7. kapitola bude celá.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Thu, 27. Jul 06, 13:58

George Wills wrote:Stanad odpověděl, aniž vzhlédnul
odpověděl Stanad, aniž vzhlédnul
George Wills wrote:přepínám na pouze jednu zbraň
přepínám na jedinou zbraň
nebo
přepínám pouze na jednu zbraň
George Wills wrote:i když ne úplně plnou rychlostí
i když ne plnou rychlostí

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 28. Jul 06, 08:32

Tak 7.kapitola je celá. Tor už má vlastní náklaďák a je tak z něho skutečný obchodník, jen kdyby ho neměla ve spárech tajná služba.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Fri, 28. Jul 06, 08:48

George Wills wrote:minule a oblaka kouře stoupaly k ventilátorům
minule a oblaka kouře stoupala k ventilátorům - timhle si nejsem uplne jistej, ale zni mi to trosku lip
George Wills wrote:svezla se naproti Tora
svezla se naproti Torovi

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Sun, 30. Jul 06, 12:30

Teď už všichni s Trisina výcvikového družstva věděli, - z Trisina...
"Je čas opustit nás, mladá slečno!" Vyznělo to od Carana jako přivítací pozdrav. - Je čas nás opustit,... I když nevím zda v tomto případě to není záměr autora když to má vyznít jako pozdrav???
"Můžu dostat dvojitý Karaj." - tady to je otázka,tak by tam měl být ... ?
"Rozpoznal jsem jejich záchrannou loď, je to Mandalay. - Mandalaj.
"Úspěšně se jim vzdalujeme! Podle skenu má každá loď štíty padesát megawattů, dva Vysokoenergetický plazmomety beta a rakety Hornet." -
dva Vysokoenergetické...

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Wed, 4. Oct 06, 13:07

Tak dneska sem se rozhodl změnit podbarvování svých připomínek, a sice připomínka žlutá, možné řešení zelené :D

Seděla v baru letecké divize a usrkávala horký čaj z kořene Garrow. V baru seděla jen hrstka zákazníků, kteří se spolu.... tak dneska první opakování stejného blizko sebe
Seděla v baru letecké divize a usrkávala horký čaj z kořene Garrow. Okolo seděla jen hrstka zákazníků, kteří se spolu.....

Když zahlédla blížícího se Carana, vzhlédla od svého osobního zápisníku s tázavým výrazem ve tváři. - tady je trošku podle mě nešikovné spojení, těch dvou činností a sice "vzhlédla" a "zahlédla" ,co třeba:
Když periferně koutkem oka uviděla blížícího se Carana, vzhlédla od svého osobního zápisníku a s tázavým výrazem ve tváři čekala než k ní dorazí. - konec zase jednou pro efekt.

"Je čas nás opustit, mladá slečno!" Vyznělo to od Carana jako přivítací pozdrav. - sem asi pěknej knihomol, ale zase mě hned vyskočila věta, kterou sem určitě někde četl a sice:
"Je čas nás opustit, mladá slečno!" řekl Caran místo přivítacího pozdravu. - a nebo pokud je Caran sprosťák :D , mohlo by to být:
"Je čas nás opustit, mladá slečno!" řekl Caran místo odpovědi na její nesmělý pozdrav. - ale toto sem napsal jenom tak pro zábavu.

Posadil se a uvolnil. - tady by mělo asi být "uvolnil se", ale protože by to blbě znělo, tak co třeba:
Přisedl si k ní a uvolnil se.

"Hmmm, to je dobrý nápad." Mávl na servírku a když přišla objednal si, "Můžu dostat dvojitý Karaj?"
"Ano, pane." Servírka se vrátila k baru. - tak tady u těch tří větiček si dovolím zase spíš jen tak pro zábavu popustit trošku svou literární fantazii, jediná chybka tady snad podle mě je opakování slova "servírka", ale jinak mi to přijde takove chudé.
"Hmmm, to je dobrý nápad." Mávl na obsluhující dívku a když přišla objednal si, "Můžu dostat dvojitý Karaj?"
"Ano, pane." řekla servírka s profesionálním úsměvem a vrátila se k baru.

Začínal jsem podobně jako ty, mladý a divoký. - tady bych zase jenom trošku přeupravil:
Když jsem začínal, byl jsem podobný jako ty, mladý a divoký.

"Až s Elitářem verze čtyři jsme získali převahu. Ačkoliv skutečný převrat přineslo spojenectví s Teladi, Paranidy a Borony.
"Až s nasazením Elitáře verze čtyři jsme získali mírnou převahu. Ačkoliv skutečný obrat přineslo teprve spojenectví s Teladi, Paranidy a Borony.

Xenoni jsou páni hlubokého vesmíru. Na rozdíl od nás, naše mapy zobrazují jen prostor mezi branami a kousek za nimi. - opět bych to tu trošku překopal do podle mě přijatelnější podoby:
Xenoni jsou, na rozdíl od nás, skuteční páni hlubokého vesmíru. Naše mapy zobrazují jen prostor mezi branami a kousek za nimi.

"A jak se nyní zdá, jejich schopnost přizpůsobovat a učit se roste." - a špetka slovosledu do mé korektorské polívčičky :P :
"A jak se nyní zdá, jejich schopnost učit se a přizpůsobovat roste."

"Jak to myslíte?" Zeptala se už s větším zájmem. - nikde před tím není zmínka, že by ho Tris poslouchala bez zájmu, tak bych tam spíš vrazil:
"Jak to myslíte?" Zeptala se se vzrůstajícím zájmem.

Může to být výsledkem snahy přežívající umělé inteligence o vyplnění ztrátami vzniklých mezer. - tak toto je oříšek, celé souvětí je jak z nějaké příručky, ale líbí se mi to. Jenom na konci bych přehodil dvojici slůvek:
Může to být výsledkem snahy přežívající umělé inteligence o vyplnění mezer vzniklých ztrátami.

Vznikne jednoduchá forma mozku. - v následující větě po souvětí výše, je znovu "vznikne", tak bych to zlusil nahradit něčím jiným, třeba:
Utvoří se jednoduchá forma mozku.

Stanad se poflakoval, ale zahlédl je přicházet. Postavil se do pozoru, nahodil široký úsměv a vyšel jim vstříc. - tak tady zas pár dějových nedokonalostí. První "ale zahlédl je". Přijde mi že když se poflakuju tak právě pozoruju co se kolem děje protože se nudím. Ve spojení s "ale" to vyznívá že přes strašnou zaměstnanost poflakováním je přesto zahlédl. A druhá "postavil se do pozoru a vyšel jim vstříc", z tělocviku ( opakuju na vojně sem nebyl :oops: ) vím, že pozor je na místě bez hnutí, tak co třeba:
Stanad se poflakoval okolo lodě, když je zahlédl přicházet. Napřímil se, nahodil široký úsměv a vyšel jim vstříc.

"Je vždycky tak přátelský?" - tady bych si dovolil navrhnout toto:
"Je vždycky tak .... přátelský?" - těma pár tečkama zdůraznit zaváhání Tris, jak vlastně to jeho trošku vlezlé lichocení nazvat.

"Och!" Poznamenala. - tak tady to nahrává mojemu předchozímu návrhu. A sice pokud to "poznamenala" má vyznívat jako ironická poznámka ještě bych něco přidal:
"Och! Nemůžu se dočkat." Poznamenala.
Pokud to však měl být pouze vzdech bezmoci, tak pak:
"Och!" Vzdychla.

"Ano, slečno. Ale nebojte se, dopravím vás do cíle. - tady mi to nějak nezní, nevim proč :oops:
"Ano, slečno. Ale nebojte se, dopravím vás tam, kam mám.

"Hm, vypadá to, že za bránou do Herronovy mlhoviny parkuje dalších deset lodí. - ááá copak totu máme no vlastně nic, já muzikant :roll:

Domov světla a Bariéra jen po šesti.
V Domovu světla a Bariéře jen po šesti.

Polmanckelest provedl sérii pohybů rukama, která vypadala naprosto přirozeně. - tady bych to zase trošku vyšperkoval, ať je jasný, že to normální smrtelník neumí:
Polmanckelest provedl sérii rychlých pohybů rukama, které však vypadaly v jeho podání naprosto přirozeně.

....Vysokoenergetického plazmometu alfa a Mandalaj zmizel z průhledového displeje. A zrovna když Polmanckelest přitáhl páku ovládání, explodoval. -
tady bych zase prohodil sled událostí, poněvadž když zmizel s HUDu je jasné že explodoval:
....Vysokoenergetického plazmometu alfa a Mandalaj explodoval . V nastávájícím zlomku vteřiny, kdy Polmanckelest přitáhl páku ovládání, zmizel i z průhledového displeje.

Bylo to až děsivé, jak obratně vymazal z oblohy nepřátelské plavidlo. - tak tady budu šťoura, obloha mi přijde spíš terminus technikus pro to co vidíme jsme-li na povrchu planety nad hlavou, takže bych to vypustil nebo třeba:
Bylo to až děsivé, jak obratně vyřadil nepřátelské plavidlo z boje.

Zároveň byla neocenitelná hodnota siluety plavidla.
Zároveň byla neocenitelným pomocníkem silueta plavidla.

Tris i Polmanckelest, podle výrazu hlasu, hned poznali, že mají problém. - myslím, že "výraz hlasu" tady opět není nejlepší slovní spojení, vždyť to zaklení je myslím dostatečným znakem, že se děje něco nepatřičného. Přece by Stanad neklel jak pohan v přítomnosti dámy :D
Tris i Polmanckelest, podle napětí v jeho hlasu, hned poznali, že mají problém.

Polmanckelest na nic nečekal, ještě než Stanad dokončil větu, posilovač výkonu motorů vyhnal loď k plné rychlosti. - tady bych si zase trošku zaupravoval, poněvadž ani Pol, ačkoli je vinikající pilot, neumí číst myšlenky, takže je téměř nemožné loď dostat do max.zrychlení před koncem věty, která ho k tomu vyzívá. Takže:
Polmanckelest na nic nečekal a téměř ve stejné chvíli, kdy Stanad dokončil větu, už pomocí posilovače výkonu motorů hnal loď k plné rychlosti.

Prometheus se zatřásl, jak schytal pár zásahů. - větu před i po se název "Prometheus" opakuje, takže tady bych šoupnul:
Loď se zatřásla, jak schytala pár zásahů.

Stanadovy ruce přešly do divoké aktivity... - tady není chyba jen bych asi zas použil jiné slova:
Stanadovy ruce divoce poletovali po ovladačích...

Uvolnila náhradní modul a rychle našla přístupový panel. Čtvrt otáčky zámkem panelu a panel byl volný. - "panelů" jak na sídlišti :D , co třeba:
Uvolnila náhradní modul a rychle našla přístupový panel. Čtvrt otáčky v jeho zámku a s cvaknutím se uvolnil.

Tris odklopila panel a ihned našla poškozený modul, uvolnila jeho držáky. Když se modul uvolnil, lehce cvaknul a povyskočil. - zase stejné slovíčka:
Tris odklopila panel a ihned našla poškozený modul. Když rychle uvolnila jeho držáky, s lehkým kovovým cvaknutím povyskočil. - některé slova přidávám jenom pro efekt a délku věty, tak to neber tak, že si myslím, že tam chybí

Ale Paranid se nesnažil vymanévrovat Splitovi. - a trošku slovosledu:
Ale Paranid se nesnažil Splita vymanévrovat.

"Nemůžou přece takhle přijít o dva prototypy a nemít je, že! " - tak tady bych dal nakonec otazník, i když je to vysloveně řečnická otázka, myslím že se to tam hodí:
"Nemůžou přece takhle přijít o dva prototypy a nemít je, že?"

"V každém případě, jak jsme se bavili, než nás ti banditi přerušili, odkud jsi?" Stanad se opřel v křesle, jako by se nic nestalo. - zase bych asi navrhl použít pro mě zažitější výrazy, třeba:
"V každém případě, o čem jsme to mluvili, než nás ti banditi přerušili? Á, už to mám! Tak teda, odkud jsi?" Stanad se opřel v křesle, jako by se nic nestalo.

Pozorovala ho i krátce potom a pak se opět otočila dopředu.
Když zmlkl, ještě ho chvilku pozorovala a pak se opět otočila dopředu.

Prohlásil Stanad vážným hlasem, ale ucítil úder do ramene, jak po něm Polmanckelest něčím hodil.
Prohlásil Stanad vážným hlasem, a náhle ucítil úder do ramene, jak po něm Polmanckelest něčím hodil.

Paranid se za ním smál a Stanad se taky usmál. - zase podobné slůvka moc blízko sebe
Paranid se za ním smál a Stanad se jen vesele ušklíbl.

V baru seděl naproti Bilyzonus. - věta oznamovací leč trošku na mě tvrdě působící a tudíž bych navrhoval:
Teď seděli s Bilyzonus naproti sobě v baru.

Začínalo přituhovat, "Jak to já vidím, Sup... - opět bych si dovolil navrhnout změnu:
Tor stočil hovor k tomu méně příjemnému co potřebovali dořešit, "Jak to já vidím, Sup....

Torovi došlo, že ačkoliv spolu cestovali i letěli v konvoji, nikdy se spolu neposadili a pořádně se nepobavili, aby se důkladněji poznali. - tady bych zase jak je mým dobrým zvykem rozdělil na víc vět a trošku určité věci zdůraznil vhodným slůvkem:
Torovi došlo, co tím myslela. Ačkoliv spolu cestovali i letěli v konvoji, nikdy se spolu neposadili a pořádně se nepobavili, aby se důkladněji poznali.

Tak ode mě k této kapitolce vše.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 6. Oct 06, 16:28

Torgen wrote:Stanad se poflakoval, ale zahlédl je přicházet. Postavil se do pozoru, nahodil široký úsměv a vyšel jim vstříc. - tak tady zas pár dějových nedokonalostí. První "ale zahlédl je". Přijde mi že když se poflakuju tak právě pozoruju co se kolem děje protože se nudím. Ve spojení s "ale" to vyznívá že přes strašnou zaměstnanost poflakováním je přesto zahlédl. A druhá "postavil se do pozoru a vyšel jim vstříc", z tělocviku ( opakuju na vojně sem nebyl :oops: ) vím, že pozor je na místě bez hnutí, tak co třeba:
Stanad se poflakoval okolo lodě, když je zahlédl přicházet. Napřímil se, nahodil široký úsměv a vyšel jim vstříc.

Snad takhle lépe vynikne jeho švejkovské chování. :wink:
Stanad se poflakoval, když zahlédl jak přicházejí. Postavil se do pozoru a zasalutoval. Nebyl to však vojenský dril, ale parodie na něj. Nahodil široký úsměv a vyšel jim vstříc.
Torgen wrote:Polmanckelest na nic nečekal, ještě než Stanad dokončil větu, posilovač výkonu motorů vyhnal loď k plné rychlosti. - tady bych si zase trošku zaupravoval, poněvadž ani Pol, ačkoli je vinikající pilot, neumí číst myšlenky, takže je téměř nemožné loď dostat do max.zrychlení před koncem věty, která ho k tomu vyzívá. Takže:
Polmanckelest na nic nečekal a téměř ve stejné chvíli, kdy Stanad dokončil větu, už pomocí posilovače výkonu motorů hnal loď k plné rychlosti.
Tady bych si s tebou dovolil nesouhlasit ... Plně vytuněný Prometheus nebo Mamba potřebují asi tak půl sekundy turba (Boost Extension), aby z poloviční rychlosti poskočily na plnou, a pokud má ovládání pěkně po ruce a reaguje instinktivně (kdo uteče ten vyhraje ... 1. pravidlo boje) nevidím důvod, proč by to neměl stihnout, před dokončením věty.

Už to vypadalo, že tě dotáhnu, ale vídím, že už jsi pro mě připravil další (8.) kapitolu oprav. Doma mezitím trošku překládám 15., ale zatím toho není dost, aby to mělo cenu vystavovat ... snad to bude v pondělí lepší.

viktorc
Posts: 5
Joined: Sun, 10. Sep 06, 09:53
x3

Post by viktorc » Sat, 7. Oct 06, 12:00

Zabránili jsem totální katastrofě
Zabránili jsme totální katastrofě

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”