Traders Tales - Mercenary - Kapitola 6

Moderator: DJ Die

Post Reply
User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Traders Tales - Mercenary - Kapitola 6

Post by George Wills » Fri, 21. Jul 06, 08:51

Kapitola 5
Kapitola 7

Kapitola 6 - Odhalení PZSNLAP

Tris popíjela s přáteli a místnost hučela směsicí hovorů. Stoly byly vybaveny holografickými projektory, které si zákazníci mohli zapnout a sledovat nejnovější zprávy nebo si naladit jiné programy.

Čerstvý a navoněný vzduch, který do místnosti vháněly podlahové ventilátory, lehce stoupal místností. U stropu byl odsáván nepostřehnutelně ševelícími sacími ventilátory a zároveň se vzduchem odcházel i zápach alkoholu a ostatních aromatických nápojů.

Tris zabrala jednu z posledních volných židlí, a tak seděla zády ke zbytku místnosti. Hluboce ponořena do debaty s kolegy, si ani nevšimla, že ostatní z její skupiny postupně utichli a dívali se za ni.

Caran ji zaklepal na rameno, otočila se s pěkným úsměvem, očekávajíc někoho jiného. Její úsměv zmrznul.

"Chtěl bych si promluvit. V soukromí!" Caran se podíval na zbytek skupiny. "Jestli nás omluvíte."

Nikdo z pilotů, ani Tris, ještě Carana Beligna neviděl. Poznala ho však podle popisu. Ostatní podle vzhledu hned poznali, že patří k tajné službě.

Vanart Beck, Trisin současný přítel, dorazil s nápoji v rukách, "O co tady jde?" Položil nápoje na stůl.

"Tenhle muž chce mluvit s Tris!" Odpověděl jeden ze skupiny.

Tris se postavila a otočila se ke Caranovi.

"Hej, o co tady jde?" Vanart přistoupil k Tris a objal ji kolem pasu. "O co tady jde, kotě?"

Caran se ji krátce zadíval do očí. Potom pohlédl na Vanarta, "Musím si s ní promluvit, nebude vám to vadit, že?"

"To tedy bude. Pokud má Tris problémy, chci ji pomoct." Odsekl Vanart.

"Ty a pomoct!" Caran byl klidný, jeho výraz upřímný, "Vanart Beck, mohl jsi být dobrý, četl jsem tvůj záznam, ale když přišlo na věc, tak jsi to nezvládl." Caran byl hrubě upřímný ve svém hodnocení a neměl náladu na diplomacii.

Kdyby Tris mohla, prosebně by se podívala na Vanarta, aby neodpovídal, ale teď to nešlo.

"A ty jsi kdo, že mě soudíš?" Vanart zvedl svůj hlas. Byl naštvaný a uražený tou poznámkou.

"Řekni mu to," Řekl Caran jemně a podíval se na Tris.

"Tohle je Caran Belign," Řekla pomalu, aby to všichni slyšeli.

Shromážděná skupina se začala neklidně vrtět na židlích.

Vanart zbledl, "Promiňte, pane. Byl jsem mimo."

Caran prostě přikývnul a podíval se na Tris, "Tudy!"

Opustili bar a šli do části stanice patřící tajné službě.

"Napovíte mi, o co tady jde?" Zeptala se Tris, když šli vedle sebe.

"Jsi chytrá dívka, myslím, že už to víš." Odpověděl a odmlčel se.

"Musel jste být na Vanarta tak hrubý?" Zeptala se, byla naštvaná na Carana, za to co mu před chvílí řekl.

"Řekl jsem mu pouze pravdu. Jestli si myslíš, že jsem se mýlil, tak mi to řekni." V hlase Carana nebyla ani špetka zájmu.

"Ano, mýlil jste se." Pořád měla v hlase náznak vzteku.

"Nikdy dřív jsme se spolu nesetkali a přesto jsi přesně věděla, kdo jsem. Zato ostatní to ani netušili."

"Varant se jen snažil mě chránit." Zkoušela argumentovat.

"A riskoval by život, aby tě ochránil?" Caran ji směroval k zamyšlení.

"Myslím, že ano. Vy by jste riskoval život, aby jste ochránil život někoho, na kom vám záleží?" Přešla do protiútoku.

Zahlédla, jak se svaly na jeho tváři krátce napjaly.

"Myslím, že vy ne." Odpověděla si potichu sama pro sebe, ale ne dost potichu, aby to Caran nezaslechl.

Na místě se zastavil, v jeho oku plál plamen a klidným a přesto ostrým hlasem řekl, "Už nikdy mě nesuď!" Vypadal nějak vyšší, ramenatější a nejméně desetkrát hrozivější.

Náhodou trefila do citlivého místa, uvědomila si, "Omlouvám se." V jejím hlase bylo znepokojení. Pochopila, že to hodně přehnala.

Caran se zase evidentně zmenšil a obvyklým klidným hlasem řekl, "Jsem tady, abych ti pomohl. Toto je naše první schůzka. Teď mě následuj!" Každou pauzu náležitě zvýraznil.

Vešli do vyšetřovací místnosti. Tato, stejně jako všechny ostatní, byla pustá s jemně krémovou barvou na zdech a na stropě. Obraz promítaný na podlahu imitoval tmavý leštěný kámen. Jediným nábytkem v místnosti byl stůl připevněný ke stěně a dvě obyčejné židle.

Caran ukázal na jednu z nich, aby se posadila. Tris usedla a napjatě sledovala jak vytáhl z kapsy osobní zápisník a přitáhl si druhou židli k opačné straně stolu.

"Díval jsem se do tvých záznamů a vypadají slibně." Začal Caran.

"Děkuji, pane." Byla jediná odpověď, kterou byla schopná ze sebe dostat.

"Tvoje účast na transportu dokumentů z Jihozápadní mračné základny do Argon Prime je nyní zapsána v tvých záznamech včetně úspěšného zásahu proti pirátům." Pokračoval Caran.

Tris váhala.

"Nebuď tak překvapená, Bloodheartové už vědí, že ty jsi ten vojenský pilot. Takže je jedině fér přidat tuto misi do tvých oficiálních záznamů." Vzhlédl a pozoroval její výraz, když ji to sdělil.

"Jak se to dozvěděli, pane?" Zeptala se Tris potichu. Třásla se, toto nebyla novinka, kterou by chtěla slyšel.

Položil zápisník a dívajíc se jí přímo do očí, jemně řekl, "Já jsem jim to prozradil."

Tris byla v šoku, že málem přestala dýchat, "Cože!?"

Pokračoval velitelským hlasem, "Dobře mě poslouchej! Měli jména deseti pilotů. Když jsem jim dal tvé jméno, ušetřil jsem životy těch zbývajících devíti." Caran se odmlčel a pokračoval jemně, "Zamýšlíme i tebe udržet naživu a v bezpečí. Nerad bezmocně přihlížím tomu, jak zbytečně přicházíme o velmi talentované piloty. Budeš převelena do Dračí letky na palubě křižníku Baltock Victory do sektoru Bariéra, kde bude zakončen tvůj výcvik."

"Kdy?" Zeptala se.

"Jakmile dorazí tvůj transport." Odpověděl Caran rozhodně.

"Není transportní loď trochu zranitelná?" Tris se cítila nejistě.

"Udělal jsem opatření. Jen pro tvou informaci, vyzvedne tě muž jménem Stanad Block. Je to pilot Advanced Industries Corporation. Jeho loď je výrazně předělaný Prometheus, schopný skoku bez brány. Myslím, že jeho loď je jediná z pěti podobných, schopných rychlejšího letu než plně vylepšená Mamba. Ty ostatní čtyři vlastní Paranidský Nejvyšší Kněz." Nadechl se, "Jediný důvod, proč teď není s námi je, že dohlíží na našeho společného přítele Tora."

"Na Tora? A proč?" Tris pochopila, že její transportní loď má teď jinou prioritu.

"Nepodceňuj ho. Prokazuje více schopností a talentu než by si mnozí původně mysleli. Mnohem víc než tvůj přítel Vanart." Caran znova otestoval její reakce.

Tris otevřela pusu, aby něco řekla, ale když si promítla vzhled naštvaného Carana, raději ji zase zavřela. Carana potěšilo, že tentokrát vzala narážku profesionálnějším způsobem a nenechala se vyprovokovat.

"Až skončíš svůj výcvik, budeš převelena do okrajových regionů. Jeden z důvodů, proč trénujete právě tady je, zjistit kteří z vás jsou 'dobří' a kteří 'víc než dobří'." Caran se odmlčel, "V okrajových regionech potřebujeme ty 'víc než dobré' piloty. Je pravděpodobné, že tam zažiješ mnohem víc bojů. Když bychom tam poslali piloty, co jsou jen 'dobří', dlouho by nevydrželi. Není to tam vhodné pro nějaké nadšené amatéry, to bychom jich brzo většinu ztratili." Pro Tris to nebyla žádná novinka. Věděla i to, co Caran nezmínil. Mimo jiné, že to taky znamená rychlejší vyčerpání sil pilota a rychlé povyšování v případě úspěchů.

Tris si nebyla jistá, jestli zajetí Bloodhearty by nebyla lepší varianta.

Jak kdyby ji četl myšlenky Caran řekl, "Chápej jednu věc. Pokud tě Bloodheartové zajmou, nebudeme se ani pokoušet o záchranou akci, stejně už budeš mrtvá." Caran se odmlčel, "Nejspíš."

"A co Tor?" Zeptala se.

"Ten je v bezpečí. Nepovedlo se jim ho vystopovat." Caran ji raději opomenul říct o dvou mrtvých civilních pilotech.



Do servisního doku ve Fontáně zisku dorazila Bilyzonus asi hodinu potom, co Tor dokončil zkoušku. Rozjednané obchody a smlouvy měla splněné. Mezi piloty obchodníky se pohybovali zájemci o přepravu do různých míst, jiní zase něco málo jedli, než se půjdou vyspat do odpočinkového centra.

Ventilační systém běžel na minimální úroveň a vzduchem se linul nádech exotických vůní všemožných jídel, dráždících chuťové buňky.

"Jako vžždy mají Ssplitové velkou poptávku. Uděláme obrovsský zzissk," Prohlásila Bilyzonus jako hotovou věc.

"A co kredity? Zbylo ti ještě dost na štíty?"

Usmála se a podala mu osobní zápisník s výpisem účtu, "Byzznyss byl dobrý. Ukázzaly sse nějaké příležžitossti a udělala jssem sskvělý zzissk."

Tor si přečetl spodní řádek. Pořád měla zůstatek na účtu téměř dvě stě tisíc kreditů, "Senzace!"

Raději než jedním štítem, vybavili Supa hned dvěma pěti megawattovými. Když byly namontované, vyrazili. Bilyzonus vpředu a těsně za ní Tor a Mandalaj. Cestou přes Teladský zisk se nepřihodilo nic zajímavého.

Přešli do sousedního sektoru, první šel Tor. Jak vyrazil od brány, Sweety ohlásila, "Sektor Rodina Whi." Stanice byly jiné. Pouhé obrysy proti hvězdné obloze, ale byli stále příliš daleko na rozeznávání nějakých bližších detailů.

Během chvilky vstoupil do sektoru i Sup následovaný Mandalajem.

"Vítej ve Ssplitsském vessmíru," Ohlásila Bilyzonus vesele po komunikaci, "A kdyžž zahlédnešš nějaké piráty, ssesstřel je!"

"Jo, díky za radu," Tor přidal do hlasu pořádnou hrst sarkasmu. Pořád přemýšlel, že prodá Mandalaje, ale teď zrovna to byla vítaná posila.



Stanad Block byl pořád ještě v servisním doku ve Fontáně zisku a užíval si Teladské pohostinnosti. Přistoupil k vnějším vzduchotěsným dveřím zaparkovaného Prometheuse. Loď měla charakteristický bílý trup, na dvou křídlech byl vyobrazen motiv AIC, Advanced Industries Corporation. Prometheusy z loděnic Paranidů byly tradičně černé.

Stanad byl Argon kolem třicítky, tmavé vlasy, modré oči, štíhlá postava vysoký téměř dva metry.

Na chvíli se zamyslel a potom přiložil svou ruku na skener dlaně. Ozvalo se syknutí a vnější dveře se otevřely. Vešel dovnitř a dveře se za ním hned zavřely.

"Bio kontrola zahájena," Oznámil počítač, "Bio kontrola ukončena, vnitřní vzduchotěsné dveře se otevírají."

Jak vstupoval, rozhlédnul se kolem, "Mohl jsi mi otevřít dveře, Pole," Prohodil.

Polmanckelest se ohlédl ze sedadla pilota. Byl to Paranid, trochu nižší než Stanad, ale mnohem robustnější. Oficiálně dohlížel na trvale zapůjčenou loď, Paranidskou vojenskou technologii, aby nebyla použita způsobem, který by mohl urazit Nejvyššího Kněze.

Stanad se domýšlel, že je nejspíš velmi obtížné urazit Nejvyššího Kněze. Jeho společník totiž nejspíš porušil všechny pravidla, která si jen dokázal představit. Přesto ale musel připustit, že ten Paranid je jedním z nejlepších, pokud ne přímo nejlepší, pilot s jakým kdy létal.

Polmanckelest si pročítal přehled zpráv na konzole. "Našel jsi ho?" Měl hluboký, sytý hlas a to i přes zkreslení překladače.

"Před pár hodinami," Posadil se Stanad. Jeho úkolem byla navigace a ovládání pomocných systémů. Když to bylo nutné, zahrnovalo to i výběr cílů v boji a obsluhu skokového pohonu. A samozřejmě i řízení lodi, když ji z jakéhokoliv důvodu nemohl pilotovat Polmanckelest.

"A co teď?" Paranid na Stanada letmo upřel všechny tři oči.

"Chystám se zkontrolovat jeho současnou pozici," Stanad přepnul lokální mapu na galaktickou. Posléze řekl spíše pro sebe než společníkovi, "Dobře hochu," V jeho hlase byl náznak pochvaly.

"Kde je teď?"

"V sektoru Rodina Whi, jen kousek od brány do sektoru Rodina Zein. Vypadá to, že doprovází Supa. Raději zkontroluji, co je před ním." Po chvilce mlčení, "Hmmm."

"Tak co?" Zeptal se Polmanckelest. Rád mluvil v krátkých větách.

"Jsou před ním piráti. Měl by být v pořádku, ale chci mít jistotu. Nemyslím si, že by tajná služba ocenila, kdybychom ho nechali zabít." Podíval se na pilota a vesele řekl, "A nechtěl bych tě připravit o příležitost trošku se pobavit."

Polmanckelest tu poznámku ignoroval, "Počítači, vyžádej povolení k odletu."

"Povolení uděleno," Lehké žduchnutí, jak se uvolnily přistávací úchyty a loď vyplula pod kontrolou staničního přistávacího systému směrem k venkovním vratům. Prometheus nahodil motory a vyrazil kupředu.

"Zaměřuji bránu do Teladského zisku," oznámil Stanad. Sledoval galaktickou mapu a Torův postup. S nákladovým prostorem plným energetických článků mohli kdykoliv skočit, ale udělali by to, jen kdyby cítil, že je to opravdu nutné.



Tor využíval výhodu rychlosti ke zmapování několika Splitských stanic pro navigační systém, zatímco na průhledovém displeji hlídal, jestli se neobjeví nějaké nepřátelské lodě. Když byla Bilyzonus asi patnáct kilometrů od další brány, připojil se k ní a zase prošel bránou jako první.

Opouštějíc bránu Sweety oznámila, "Sektor Rodina Zein."

Vzápětí dorazila Bilyzonus a hned za ní Mandalaj. Letěli sektorem prvních pár kilometrů, když je zavolala jedna ze stanic.

"Teladská lodi. Máte Teladianium!" Prohlásil hrubý, sem tam ječivý, hlas z překladače.

"Cso nabízzíte?" Odpověděla Bilyzonus svým Teladským způsobem.

"Jedno sto a padesát tisíc kreditů a jedno sto šedesát pět kreditů za jednotku pro šest set šedesát pět jednotek," Přišla hrubá odpověď.

"Můžžu dosstat vícs," Odpověděla. Tor zůstal potichu.

"Dvě stě tisíc kreditů, stejná cena za jednotku," Odpověděla Splitská stanice po chvíli.

"Ssouhlassím a dobrý zzissk," Hlas Bilyzonus zůstal klidný.

"Doručte okamžitě do Vesmírného akvária pro chelty gama!" Přišla zpět instrukce.

"Tore můžešš zzmapovat sstanicse a dát mi vědět, která to vlasstně je a kam ssi to mám namířit?"

"Jasně," Vyrazil prudce dopředu, jak dal plný tah motoru.

Na průhledovém displeji zahlédnul tři piráty, ale vypadalo to, že míří do Rodiny Whi. Obranné lodě Splitského sektoru vypadaly, že je jejich přítomnost nezajímá. Nenapadli žádný Spliský náklaďák, tak se jich to netýkalo.

Rychle začal skenovat stanice. Když našel to správné akvárium, otočil se zpět k Supovi.

"Ahoj, mám to místo."

"Pošli mi data tvého navigačního systému do mého,"

"Odesílám."

Bilyzonus bez problémů přistála, ale Tor byl odmítnut. "Tvá přítomnost není vítaná ani žádoucí." Přišla automatická odpověď, která nemohla být jasnější.

Hned na to zaslechl tísňové volání, "Útočí na mě, prossím, pomozzte mi!"
Zkontroloval průhledový displej, piráti právě zaútočili na Teladskou nákladní loď. Plavidlo bylo příliš pomalé, aby jim mohlo uniknout.

Tor zareagoval a zaměřil Bayamona, který představoval pro obchodníka největší nebezpečí. Napadl piráta ve chvíli, kdy několik raket dopadlo na prchajícího Supa. Jeho štíty spadly na nebezpečnou úroveň.

Vypálil hromadu střel, ale slizký trup Bayamona s jeho úzkou kabinou a křížovými rameny, bylo těžké trefit. Dalších pár střel mířených přímo na silnější střed lodi zasáhlo cíl a upoutalo pozornost pilota.

"Šmejde, za to zemřeš."

Bayamon prudce zrychlil. Tor ho následoval, nedovolil pirátovi vzdálit se, po celou dobu pálil dlouhé dávky až srazil jeho štíty na minimum.

Nicméně, jak pirátovy štíty dosáhly kritické hodnoty, vrátily se mu vzpomínky na předchozí zabití a pustil prst ze spouště.

Otočil se pryč. Jeho rychlostní převaha mu umožnila bezpečně se vzdálit.

"Haha, nemáš žaludek na zabíjení," Smál se Torovi pirát, spíše úlevou než z potěšení a dodal, "Hned jak skončím s Teladi, vrátím se pro tebe, chlapečku!"

Tor zkontroloval průhledový displej, zpomalil a chytil se za hlavu. O kus dál vypálil Bayamon dvě rakety na Supa. Jeho štíty spadly k nule. Teladský pilot se katapultoval a jeden z Mandalajů ho sebral.

Další věc, kterou Tor viděl, byl explodující Bayamon, kolem kterého vzápětí velkou rychlostí prosvištěl Prometheus. Oba Mandalajové si uvědomili hrozící nebezpečí a dali se na útěk. Na místě zanechali opuštěnou nákladní loď.

Prometheus se pohodlně pověsil za prvního Mandalaje. Jediný výstřel z kanónů ho vymazal z hvězdné oblohy. Pilot stočil loď a pověsil se za druhého.

"Shoď štíty a vzdej se!" Přikázal Stanad.

"Seru na tebe," Přišla zpět odpověď.

"Myslím, že tohle si říct nechtěl." Po krátké pauze, "Podívej se příteli, ten co řídí tuhle loď má velice neklidný prst na spoušti. Jediný výstřel roztrhá tvoji loď a zabije tě. Tak se uklidni. Vzdej se a pusť pilota nákladní lodě." Stanad se snažil mluvit upřímně.

Mandalaj zkoušel kdejaký trik, aby setřásl Prometheuse, ale Polmanckelest se ho držel.

"Hele nás prostě nesetřeseš, vzdej to! Koukat se na hvězdy vířící kolem mi zažíná míchat žaludkem. Takže ti dávám dalších deset sekund, než můj přítel ukončí tuhle hloupou honičku." Stanad to prohlásil sebejistým hlasem vítěze, který už vlastně vyhrál a je zbytečné snažit se mu utéct.

Tor užasle koukal. Začal počítat, na osm vypálily kanóny Prometheuse jednu ránu. Prometheus zpomalil a otočil se. Otevřela se komunikace a Stanad se pořád ještě chvástal.

"Ty hloupý Paranide, měl jsi přece minout! A neumíš počítat? Říkal jsem deset sekund ne osm nebo devět. Už byl připravený se vzdát, cítil jsem to," A po chvilce, "Je mi to líto! Jsi v pořádku, chlapče? Předpokládám, že jsi ještě nikdy nebojoval."

"Nemohl jsem to udělat," Odpověděl Tor.

"Poslouchej, chlapče. Tohle není pěkný svět. Chlapi s největšími zbraněmi a nejsilnějšími štíty dělají zákony. Musíš být připravený bránit, co máš. Když to neuděláš, skončíš mrtvý." Stanad se odmlčel, "Koukni na ten náklaďák, je teď opuštěný, zaber ho a zaregistruj než to udělá někdo jiný."

"Ty jsi ten, co postřílel piráty. Nechceš ho?" zeptal se Tor po krátkém zaváhání.

"Já? Já nemám čas motat se tu s ním, abych se ho zbavil," Stanad zněl opět veseleji, "Stejně už musím letět, snad na sebe zase brzo narazíme."

Prometheus se dal do pohybu, letěl pryč a potom, když byl několik kilometrů daleko, objevil se bílý záblesk a loď zmizela. Tor už slyšel o skokovém pohonu, ale tohle bylo poprvé, kdy ho viděl v akci.

Aktivoval motory a vydal se k opuštěnému náklaďáku. Skener nákladu prozradil, že ačkoliv většina nákladu byla zničena, nějaké kvantové trubice zůstaly nedotčené. Nepoškozené zůstaly i štíty lodi, ačkoliv vypadlý jistič způsobil, že pouze jeden byl v provozu.

"Sweety, pokus se dostat do systému lodi a přeregistruj ji na mě."

"Počítač Supa přístupný, umělá inteligence aktivována a autopilot připravený. Počítačový systém zaznamenal menší poškození trupu v zadní části a únik z jednoho hlavního motoru. Registrace lodi převedena na tebe."

Ani si neuvědomil, že Bilyzonus už dokončila obchod a sledovala poslední okamžiky bitvy. Zavolala ho.

"Cso sse sstalo?" Její pohled bez mrkání prozradil, že používá optický přibližovač.

"Piráti, přispěchal jsem na pomoc, ale ..." Nechal větu nedokončenou, protože vlastně nevěděl, co má říct.

"A?"

"Pilot nákladní lodě vyskočil a sebral ho Mandalaj. Potom se objevila bílá loď." Styděl se, že víc nepomohl a tak nemohl najít ty správné slova.

Tor ji slyšel, jak něco šeptala na památku předchozího pilota Supa. Viděl, jak se lehce poklonila.

Když znova promluvila, řekl by, že už je opět klidná, ale v jejím hlase bylo stále napětí, "Ta loď je pošškozzená. Když ji přeregisstruješš na mě, nechám ji přisstát na obchodní sstanicsi, kde ji mohou opravit."

"Bilyzonus, když už budeš na stanici, vyměň jeden štít se svou lodí." Přikývla a vypnula spojení.

Zase jednou čekal ve vesmíru a nic nedělal a Mandalaj kousek vedle taky. Opravy zabraly nějaký čas. Přemýšlel o poslední události a uvědomil si, že kdyby to v náklaďáku byla Bilyzonus, jeho zaváhání by ji zabilo. Bylo to drsné rozhodnutí, vzít život nebo se dívat, jak berou život jinému.

Nicméně Tor nikdy nebyl v pořádné bitvě. Kdyby byl, věděl by, že mnoho pilotů vyskočí nebo jsou automaticky katapultováni ještě před úplným zničením lodě. Jedním z hlavních důvodů, proč armáda chtěla znova zakázat prodej stíhačů M3 civilistům byly Vysokoenergetické plazmomety. Hlavně skutečnost, že tyto zbraně jsou velmi ničivé a mohou zničit malou loď jediným výstřelem. Když vypálí obě zbraně současně, mohou zabít pilota, který se katapultoval, pouhou tlakovou vlnou exploze.

Sledoval, jak obě nákladní lodě opustily stanici. Rychlá kontrola skeneru a věděl, že obě lodě teď mají štíty silné třicet megawattů a že se Bilyzonus postarala, aby měly obě na maximum rychlost a citlivost ovládání.

"Je čass sstvořit zzissky," Zavolala.

"Cokoliv řekneš," Odpověděl Tor. Bylo to všechno, co si řekli až do skoku do dalšího sektoru.

"Sektor Thurukova pýcha," Oznámila Sweety.

Tor zkontroloval sektor na piráty, na jeho skenerech se neukázalo nic, "vyrazím a zmapuji pro tebe sektor."

"Hlavně sse podívej, jesstli nenajdešš nějaké akvária pro chelty," Odpověděla mu Bilyzonus, když opustila bránu.

"Doufám, že pro tebe nějaké najdu, jak prozkoumám sektor."

Bylo tam hodně stanic, ale žádná nezavolala, že potřebuje zboží. Tor udržoval komunikaci aktivní a pískal si, jak kličkoval sektorem sem a tam. Ona zatím kontrolovala svůj navigační systém a potom seznam stanic v jejím Vyhledávači nejlepšího prodeje.

Našla akvárium pro chelty, které bylo naprosto bez zásob. Bilyzonus se usmála, stanice byla právě zralá na sjednáni smlouvy s ní.

"Naššla jssem příležitosst k zzissku. Pokračuj v mapování sstanics."

"Žádný problém." Odpověděl Tor.

Tor našel Továrnu na výrobu počítačů a mihnul se kolem. Za nějakou dobu zmapoval všechny stanice v sektoru. Bilyzonus opustila Akvárium pro chelty a broukala si pro sebe. Udělala lepší obchod než předpokládala. Od Tora obdržela zbytek navigačních dat a rychle zkontrolovala stav zásob Továrny na výrobu počítačů.

Potom aktivovala Vyhledávač nejlepšího nákupu na průhledový displej.

"Je tady mocs obchodování. Vytvoříme hodně zzissků. Drž ssvoji pozzicsi než sskončím." Pozoroval její výraz optickým přibližovačem a tipoval, že už má jistý plán, jak se propracovat do Továrny na počítače.

"Dobře," Usmál se na ni a ona na něho.

Chvíli seděl a studoval mapu sektoru a potom se přesunul kousek nad a vlevo od druhého Supa. Mandalaj doprovázel Bilyzonus.

Později odešel do zadní části lodě a vzal si kvitaru. Vrátil se do pilotního křesla, brnkal několik not a ladil dokud necítil, že je naladěná. Zkusil několik rytmů, "Sweety najdi mi nějakou muziku."

"Žádný rozlišitelný zdroj muziky nebyl nalezen."

"Žádná muzika!" Nevěřil Tor, "Tihle Splitové nemají žádnou fantazii, aby zapálili oheň v srdci a duši."

"Nedostatek dostupných informací," Odpověděla Sweety.

"Tím se netrap, to byl jen vtip."

"Vtip?" Zeptala se Sweety.

"Sweety, nedali ti náhodou osobnostní čip, že?"

"Rozšiřování o osobnostní čipy bylo ukončeno. Piloti zjistili, že se cítí příliš emočně vázaní ke svým lodím."

"Něco jsem o tom zaslechl. Jak dlouho už to je?" Tora to začalo zajímat.

"Sedm Argonských roků a šest měsíců," Odpověděla Sweety téměř okamžitě.

"A jak jsi stará ty?" Zeptal se.

"Sweety?"

"Osm Argonských roků, dva měsíce a sedm dní."



Caran se setkal se Stanadem v zabezpečeném přistávacím prostoru Obchodní stanice v Argon Prime. "Ty musíš být Stanad!"

"Ano, pane," Usmál se Stanad.

"Pěkná loď," Poznamenal Caran.

"Má úplně nové motory, mají obrovský výkon navíc. Je ostuda, že výkon navíc chtějí využít pro třetí štít. V tuto chvíli je nejrychlejší široko daleko."

"Polmanckelest?" Zeptal se Caran.

"Je milé, že umíte vyslovit jeho jméno, já jsem si to zkrátil na Pol. V každém případě je na palubě, pane." Stanad byl, jako obvykle, veselý.

Caran zůstal vážný, "K věci, našel jsi Tora Gralla?"

"Samozřejmě, pane." Stanad udělal pauzu, "Trošku jsem mu pomohl z nepříjemností, doufám, že to nevadí. V každém případě je na cestě do Thurukovy pýchy, doprovází Teladského obchodníka, pane."

"Jmenuje se Bilyzonus, já vím."

"Tak proč se mě ptáte, když znáte odpovědi?" Stanad pokrčil rameny a potom rychle dodal, "Pane." A usmál se. Byl to nakažlivý úsměv, ale Caran nebyl z těch, co by se chytli. "V každém případě, zkontrolovali jsme jeho inventář a zdá se, že mu utekly počítačové díly. Tipnul bych si, že využívá Bily, nebo jak se jmenuje, aby sehnal náhradu, pane."

"Dobře. Ten chlapec používá svoji hlavu," Komentoval Caran víceméně pro sebe.

"Vypadá to tak, pane."

"A teď k druhému důvodu, proč jsi tady," Začal Caran, "Je tady pilot, který potřebuje převézt na Titána v Bariéře. Nicméně pirátský klan Bloodheartů ji chce mrtvou." Krátce se odmlčel, "Tahle základna je sledována, jakmile ji opustí, pokusí se sledovat její stopy. Takže všechno, co musíš udělat je aktivovat Skokový pohon. Skočíš do brány z Prezidentova konce, kde tě bude čekat Titán a taky Mamut AIC Roamer." Caran ještě doplnil, "Jsem si jistý, že vaši lidé rádi uslyší všechny tvé příběhy."

"Jasně a taky pro ně mám pár rad, pane."

"V této misi je nejdůležitější čas. Čím dřív bude bezpečně na Titánovi, tím těžší bude pro Bloodhearty ji vystopovat."
Přešel Caran jeho prostořekost.

"Takže asi nebude moc času na nějaké seznamování, že pane?" Zeptal se Stanad se širokým úsměvem.

Caran zakroutil hlavou, "Ne, to nebude! Počkej tady, za chvíli jsem zpátky." Otočil se a odkráčel.

Než Caran opustil přistávací prostor, přistoupil k němu agent a podal mu zápisník.

Otočil se na levé noze a kráčel zpátky, "Máme problém, podle našich údajů to vypadá, že za všemi bránami z tohoto sektoru, se porůznu schovávají piráti a není jich málo. Když uděláš skok, okamžitě tě zahlédnou. Navrhuji, abys nejdřív odvrátil pozornost."

"To se bude Polovi líbit, pane. Nemyslím si, že bývá kdy šťastnější, než když si hraje s piráty, pane." Stanad se pořád usmíval.

Caran podruhé odešel.

Když došel do kanceláře, měl tam naléhavou zprávu čekající na odpověď.

"Frebbe, co pro mě máš?"

"Ahoj, Carane. Ano, dokončili jsme simulaci s využitím dodaných plánů, zdrojových kódů, které měly být vypálené do silikonu." Frebb se odmlčel, měl hlas profesionálního lektora. "Poslal jsem ti všechny detaily do systému, ale v krátkosti. To zařízení je velmi podobné Ligonu, co do způsobu, jak se zachycuje na povrch lodi. Vruty zajišťují, že se neuvolní. Jakmile je uchycené, zjistí frekvenci a modulaci štítů a odešle je zpět na svou řídící loď. S těmito údaji je potom možné s použitím Přepravního zařízení teleportovat z lodi jakýkoliv předmět. Náklad, štíty, zbraně a samozřejmě i pilota."

Frebb pokračoval, "Naši chlapci tady vymysleli označení, které to zatím nejlépe vystihuje Pokročilý Zajímací Systém na Lodě a Piloty."

"To zní, jako že našli to pravé využití." Caran byl znepokojený.

"Jestli to bude fungovat, všechny lodě, s výjimkou velkých torpédoborců a počítačem řízených lodí, jako Xenoni, budou v ohrožení." Řekl Frebb pomalu a přikývl.

"Xenoni, protože nemají humanoidní nebo robotické piloty?" Caran znal odpověď, ale stejně se raději zeptal.

"Přesně. Opravdovým průlomem je zdrojový kód, ne to samotné zařízení." Odpověděl Frebb.

"Takže je to zbraň proti téměř všem lodím." Caran chvíli přemýšlel a pak dodal, "Doufejme, že piráti ji nikdy nezískají."

"To je fakt. Ale ten Splitský návrh má slabiny."

"Pokračuj." Tohle Carana velmi zajímalo. Pokud má mouchy, mohly by je odstranit nebo najít užitečnou protizbraň.

"Je závislé na dobré magnetické přilnavosti, tedy na dostatečně silně magnetickém materiálu, na který by se přichytilo. Nebo materiálu, který je dost blízko k povrchu lodi, aby se přitáhlo. Jestliže je přichyceno slabě, vruty namísto aby se zaklesly do povrchu, odmrští zařízení pryč."

"Něco dalšího?" Vyzvídal Caran.

"Jelikož zařízení nemá vlastní pohon, potřebuje nízkoenergetický raketový nosič. A protože nemá štíty, musí být štíty cílové lodě shozené na deset procent nebo slabší, aby zařízení prošlo skrz. Samozřejmě, pokud raketa se zařízením mine cíl, tak prostě zmizí ve vesmíru."

"Vypadá to, že pořád mají co vylepšovat." Poznamenal Caran lehce potěšený těmito informacemi.

"Taky si myslím." Odpověděl Frebb věcně.

"Ale ty už máš pár nápadu, jak to vylepšit, že?" Caran to spíše prohlásil, než se zeptal.

"Pár, ale víc ti řeknu, až uděláme nové simulace."

"Uvidíme se později." Komunikace se ukončila. Caran ještě chvíli přemýšlel, než odešel vyzvednout Tris.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 9. Jan 07, 09:38, edited 12 times in total.

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Fri, 21. Jul 06, 12:26

Hluboce ponořena do debaty s kolegy, si ani nevšila, - nevšimla,
"Jdi chytrá dívka, myslím, že už to víš." - Jsi chytrá...
Když bychom tam poslali ty jen dobré piloty, - tady by to znělo možná lépe opačně ( jen ty dobré piloty)
Tris si nebyla jistá, jestli zajetí Bloodheartama by nebyla lepší varianta. - Bloodhearty..
Vzduchem se linul nádech exotických vůní, chuťové buňky dráždících jídel, protože ventilační systém běžel na minimální úroveň. - nevím, ale ty (chuťové buňky dráždících jídel), tu zní nějak divně. Spíš (dráždící chuťové buňky....).
Prometheusy s loděnic Paranidů byly tradičně černé. - z loděnic...
Vzápětí dorazila Bilyzonus a hned za ní Mandalay. - chtělo by to psát ty názvy lodí stejně, at' už Mandalay nebo Mandalaj. Takhle je tam jednou tohle a pak něco jiného.
"Můžžu dosstal vícs," - dosstat...
Koukat se na hvězdy vířící kolem mi zažíná míchat žaludkem. - začíná..
"Bilyzonus, když už budeš na stanici, vyměň jeden štít na svou lodí." - nevím zda tu má být (se) svou lodí, ale tak jak to je, to zní divně.
"Je čass sstvořit zzissky," Zavolala. - stvořit mi tu zní zvláštně, kdyby alespon vytvořit nebo udělat.
"Hlavně sse podívej, jesstli nenajdešš nějaké akvária pro chelty," Vzala na vědomí Bilyzonus, když opustila bránu. - v tomto případě by to měl vzít na vědomí spíše Tor,ne? Když to říká Bilyzonus.
Stanad pokrčil ramenama a potom rychle dodal, "Pane." - rameny..
S těmito údaji je potom možné s použitím Přepravní zařízení teleportovat z lodi jakýkoliv předmět. - Přepravního zařízení...
"Jestli to bude fungovat, všechny lodě, s vyjímkou velkých torpédoborec a počítačem řízených lodí, jako Xenoni, budou b ohrožení." - torpédoborců..., budou v ohrožení.
Jestliže je přichyceno slabě, vruty namísto aby se zaklesly do povrchu, odmrští zařízené pryč." - zařízení pryč.
"Ale ty už máš pár nápadu, jak to vylepšit, že?" - nápadů..
Last edited by Moonman on Tue, 25. Jul 06, 11:29, edited 2 times in total.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 21. Jul 06, 14:01

Tak jsem si uvědomil, že dělám v překladu jednu chybu. (Dělám jich samozřejmě o hodně víc, ale tu jednu jsem si uvědomil :wink: )

Airlock door překládám jako vzduchotěsné dveře, ale to je vlastně nepřesné ... jsou to totiž dveře od přetlakové komory (nebo jak se ta přechodová místnost správně nazýva). Prostě takové to udělátko, přes které může například vylézt potápěč z ponorky, aniž by ji celou zalil vodou. Nebo kosmonauti v raketoplánu, když lezou do nákladového prostoru.
Kdo z vás je odborník, poraďte jak se to správně nazývá, přetlaková komora nebo vyrovnávací místnost nebo jak?

Děkuji za odborné i neodborné nárory, které zde zajisté napíšete :D

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 24. Jul 06, 14:52

Stala se mi taková podivná vjec. O víkendu jsem přeložil téměř celou 6. kapitolu a byl jsem si jistý, že ji kopíruju na Flashku, na které to přenáším. Ale dnes to na té Flashce není, tak buď se to nějak neprocashovalo až na kartu nebo už jsem spal na klávesnici a to že to kopíruju se mi jen zdálo, fakt nevím. V každém případě už je přeložená celá a zítra ji tady vystavím.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Mon, 24. Jul 06, 15:27

Airlock door bych klidne prekladal jako vzduchotesne dvere. Oni ty dvere pretlakovy komory jsou mimo jiny urcite i vzduchotesny.

K ty flashce. Jednou se mi stalo neco podobnyho. Myslim ze to bylo tim, ze jsem ji proste vytahl z pocitace. Od ty doby pouzivam tu ikonku na odebrani zarizeni v taskbaru a uz se mi to nikdy znova neprihodilo.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 25. Jul 06, 08:52

6. kapitola je celá.

Původní zkratku ASAPCS jsem vyměnil za její počeštěný ekvivalent PZSNLAP.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Tue, 25. Jul 06, 08:59

George Wills wrote:přehled zpráv na konzole.
přehled zpráv na konzoli.
George Wills wrote:všemi třemi očima
všemi třemi oky
nebo
všema třema očima
cestina zrejme nepredpoklada ze by nekdo mel mit tri oci :), ale myslim ze by to melo byt spis nejak takhle.
George Wills wrote:Hele nás prostě nesetřepeš
Hele nás prostě nesetřes
George Wills wrote:jak to prolítám sektor."
prolítám sektor."
George Wills wrote:se se usmála
se usmála
George Wills wrote:pokrčil ramenama
pokrčil rameny
George Wills wrote:s použitím Přepravní zařízení
za použití Přepravního zařízení
George Wills wrote:velkých torpédoborec
velkých torpédobor
George Wills wrote:budou b ohrožení
budou v ohrožení
George Wills wrote:Je závislé na dobré magnetické
Je závislý na dobré magnetické - predtim mluvi o navrhu
Last edited by Godvood on Tue, 25. Jul 06, 09:53, edited 1 time in total.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 25. Jul 06, 09:51

Godvood wrote:
George Wills wrote:přehled zpráv na konzole.
přehled zpráv na konzoli.
tak tohle si myslím, že mám správně ... ale přivedls mě k nápadu, kde si ověřovat mé gramatické neznalosti
Pravidla.cz

Godvood wrote:
George Wills wrote:všemi třemi očima
všemi třemi oky
nebo
všema třema očima
cestina zrejme nepredpoklada ze by nekdo mel mit tri oci :), ale myslim ze by to melo byt spis nejak takhle.
Ano, s těma všema třema očima je to vážně oříšek. Původně jsem tam měl všema třema očima, jenže to mi rozmuvil spellcheck. Radil jsem se i s kolegama v práci, ale tohle vážně nikdo netuší. A když problém nemá řešení je rozumné se toho problému elegantně zbavit. Takže tohle by mohla být cesta ven:
Paranid na Stanada letmo upřel všechny tři oči.

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Tue, 3. Oct 06, 12:19

Tak dneska mi vyšel čas, tak tě zkusím zase trochu poškádlit :D .


Hluboce ponořena do debaty s kolegy, si ani nevšimla, že ostatní z její skupiny utichli a dívali se za ni. - tak první přípomínka dneška, pokud všichni z Trisiny společnosti utichli, jak je to napsané, asi už Tris nemá s kým debatovat a tudíž spojení, že si "ani nevšimla" mi přijde trošku divné. Tak co třeba:
Hluboce ponořena do vlastního monologu, si ani nevšimla, že ji ostatní z její skupiny neposlouchají a dívají se upřeně za ni. - rád bych připomenul, tohle sem napsal pouze pro inspiraci. Někdy mám vážně pocit, že to vyznívá, jako že kritizuju tvůj styl, ale to opravdu není záměrem.

"Chtěl bych si promluvit. V soukromí!" Caran se podíval na zbytek skupiny, "Jestli nás omluvíte." - tak tady není žádná chyba, jen sem to zvolil za příklad pro tu přímou řeč. Takže první polovina je naprosto vpořádku, druhá podle pravidel by měla vypadat takhle:

"Chtěl bych si promluvit. V soukromí!" Caran se podíval na zbytek skupiny. "Jestli nás omluvíte." - slovy popsáno, mezi ty věty se umisťuje tečka. Pokud to není přímé pokračování té věty. Osvětlím níže na dalším příkladu.

Vanart Beck, Trisin současný přítel, dorazil s nápoji v rukách, "O co tady jde?" Položil nápoje na stůl. - správně podle toho co jsem nastudoval :D , by to mělo být:
Vanart Beck, Trisin současný přítel, dorazil s nápoji v rukách. "O co tady jde?" položil nápoje na stůl. - opět popsáno slovy pokud věta pokračuje za přímou řečí, počáteční písmenko je malé, i když přímá řeč končí otazníkem nebo vykřičníkem, v normálním případě pokud má věta pokračovat končí přímá řeč čárkou.

A teď otázečka. Mám teda v těch svých připomínkách upozorňovat i na tyto chybky, nebo se na to vykašlat?

Pro dnešek to teda vypustím, ale kdybys chtěl, klidně to můžu doplnit.

Caran se ji krátce zadíval do očí. Potom na Vanarta,... tak tady je opět pouze podle mě nešikovný tvar.
Caran se ji krátce zadíval do očí. Potom pohlédl na Vanarta.

"On je Caran Belign," Řekla pomalu, aby to všichni slyšeli. - tady toto je jenom můj osobní pocit, ale Tris by podle mě nechtěla Carana jakkoli naštvat, a tak by možná volila zdvořilejší frázi než jen označení "On", co třeba:
"Vanarte, tohle je Caran Belign," Řekla pomalu, aby to všichni slyšeli.

"Myslel jsem to vážně. Jestli si myslíš, že jsem se mýlil, tak mi to řekni." - opět žádná chyba, jen si zase myslím že Tris ani na minutku nepochybovala, že to myslí vážně, tudíž ji o tom nemusi přesvědčovat a z toho mi vyplívá, že by možná zvolil trošku jinná slova. Třeba:
"Řekl jsem mu pravdu. Jestli si myslíš, že jsem se mýlil, tak mi to řekni."

"Nikdy dřív jsme se spolu nesetkali a přesto jsi věděla, kdo jsem. To oni mohli taky." - do prčic asi sem se do toho moc zažral, ale úplně vidím co Caran říká :oops: A když už to vidím, tak se musím podělit:
"Nikdy dřív jsme se spolu nesetkali a přesto jsi věděla, kdo jsem. Ostatní to pouze tušily. A Vanart ?", pohlédl na Tris a významě se odmlčel. - konec je prachsprostá moje fantazie, nemoh sem si pomoct.... :oops:

Vešli do vyšetřovací místnosti. Tato, stejně jako všechny ostatní vyšetřovací místnosti, byla pustá, jemně krémová barva na zdech a na stropě, na podlahu se promítal tmavý leštěný kámen. - tak tady bych udělal několik úpraviček, aby se neopakovali stejná slova a aby to bylo srozumitelnější. Taky bych to jako obvykle rozdělil na víc částí:
Vešli do vyšetřovací místnosti. Tato, stejně jako všechny ostatní , byla pustá s jemně krémovou barvou na zdech a na stropě. Obraz promítaný na podlahu imitoval tmavý leštěný kámen.

Jediným nábytkem v místnosti byl stůl připevněný ke stěně a dvě obyčejné židle.
Ukázal Tris, aby se posadila a ona uposlechla. Vytáhl z kapsy osobní zápisník a přitáhl si židli k opačné straně stolu. - tady mi to zase přijde trošku kostrbaté, tak co třeba:
Jediným nábytkem v místnosti byl stůl připevněný ke stěně a dvě obyčejné židle.
Caran ukázal na jednu z nich, aby se posadila. Tris usedla a napjatě sledovala jak vytáhl z kapsy osobní zápisník a přitáhl si druhou židli k opačné straně stolu.

"Děkuji, pane." Byla jediná odpověď, kterou byla schopná říct. - tady bych to trošku vyšperkoval, tohle mi připadá takové nemastné, takže co třeba:
"Děkuji, pane." Byla jediná odpověď, kterou byla schopná ze sebe dostat.

"Tvůj transport dokumentů z Jihozápadní mračné základny do Argon Prime je nyní zapsán v tvých záznamech i s úspěchem proti pirátům." Pokračoval Caran. - zase by to podle mě chtělo menší úpravičku, aby nám Caran nemluvil jako Boron:
"Tvoje účast na transportu dokumentů z Jihozápadní mračné základny do Argon Prime je nyní zapsána v tvých záznamech včetně úspěšného zásahu proti pirátům." Pokračoval Caran.

Položil zápisník a jemně řekl, dívajíc se jí přímo do očí, "Já jsem jim to řekl." - tady bych jenom přehodil pořadí, a sice:
Položil zápisník a dívajíc se jí přímo do očí, jemně řekl, "Já jsem jim to prozradil."

Vyloženě nenávidím, když přicházíme zbytečně o velmi talentované piloty. - tady mi to přijde až moc emotivní slovo na Carana, co třeba:
Nehodlám pouze bezmocně přihlížet tomu, jak přicházíme zbytečně o velmi talentované piloty.

Jen abys věděla, vyzvedne tě muž jménem Stanad Block. - tady se mi zase zdá vhodnější třeba:
Jen pro tvou informaci, vyzvedne tě muž jménem Stanad Block.

Když bychom tam poslali ty jen 'dobré' piloty, dlouho by nevydrželi. - opět drobná změna ve slovosledu:
Když bychom tam poslali jen ty 'dobré' piloty, dlouho by nevydrželi.

Věděla, že to taky znamená rychlejší vyčerpání sil pilota a rychlé povyšování v případě úspěchů. - tady bych zase jen pro efekt doplnil:
Věděla taky to, co Caran nezmínil. Mimo jiné, že to taky znamená rychlejší vyčerpání sil pilota a rychlé povyšování v případě úspěchů.

Ventilační systém běžel na minimální úroveň a vzduchem se linul nádech exotických vůní jídel, dráždících chuťové buňky. - opět drobná změna aby to bylo zajímavější a dávalo trošku větší smysl:
Ventilační systém běžel na minimální úroveň a vzduchem se linul nádech exotických vůni všemožných jídel, dráždících chuťové buňky.

"Jako vžždy mají Ssplitové velkou poptávku. Uděláme obrovsský zzissk," Prohlásila Bilyzonus jako hotovou věc. - jenom bych doplnil:
"Jako vžždy mají Ssplitové velkou poptávku. Uděláme obrovsský zzissk," Prohlásila to Bilyzonus jako hotovou věc.

Pouhé obrysy proti hvězdné obloze, ale byli stále příliš daleko na nějaké bližší detaily. - a opět bych doplnil:
Pouhé obrysy proti hvězdné obloze, ale byli stále příliš daleko na rozeznávání nějakých bližších detailů.

"Jo, díky za radu," Tor přidal do hlasu hrst sarkasmu. - tady by se možná víc hodil obrat:
"Jo, díky za radu," Tor přidal do hlasu špetku sarkasmu. - pokud ovšem šlo opravdo o víc než špetku, a proto si tam vrazil hrst, pak bych to možná celé překopal, třeba:
"Jo, díky za radu," poznamenal Tor bez zakrývání sarkasmu ve svém hlasu.

Když to bylo nutné, zahrnovalo to i výběr cílů v boji a obsluhu skokového pohonu. Samozřejmě i řízení lodi, když ji z jakéhokoliv důvodu nemohl pilotovat Polmanckelest. - zase bych jenom přidal:
Když to bylo nutné, zahrnovalo to i výběr cílů v boji a obsluhu skokového pohonu. A samozřejmě i řízení lodi, když ji z jakéhokoliv důvodu nemohl pilotovat Polmanckelest.

"A nechtěl bych tě připravit o příležitost k zábavě." jiný tvar by tady myslím byl vhodnější:
"A nechtěl bych tě připravit o příležitost trošku se pobavit
.

Byli pouze pár kilometrů v sektoru, když je zavolala jedna ze stanic. - opět šikovnější mi přijde:
Urazili pouze pár kilometrů, když je zavolala jedna ze stanic.

"Můžžu dosstal vícs," Odpověděla.
"Můžžu dosstat vícs," Odpověděla.

Napadl piráta, když několik raket dopadlo na slábnoucí štíty Supa, štíty spadly na nebezpečnou úroveň. - zase bych jenom doplnil a rozdělil:
Napadl piráta ve chvíli, kdy několik raket dopadlo na unikajícího Supa. Jeho štíty spadly na nebezpečnou úroveň.

Tor ho následoval, nedovolil pirátovi vzdálit se, po celou dobu pálil dlouhé dávky až vyprázdnil štíty pronásledované lodě.
Tor ho následoval, nedovolil pirátovi vzdálit se a po celou dobu pálil dlouhé dávky až srazil jehoštíty na minimum. - "pronásledované lodě" na konci věty bych vypustil, je to tam podle mě navíc, ale aby to dávalo nějakej smysl, musel jsem zase něco maličko přidat.

Otočil se pryč, jeho rychlostní převaha mu umožnila bezpečně se vzdálit. - rozdělil bych na dvě věty:
Otočil se pryč. Jeho rychlostní převaha mu umožnila bezpečně se vzdálit.

Další věc, kterou Tor viděl, byl explodující Bayamon, jak kolem něho velkou rychlostí prosvištěl Prometheus. - tady to vyznívá, že Baymon explodoval díky tomu, že kolem něho Prometheus prosvištěl. No kdyby ho přibral, tak téměř bez štítu by to měl spočítáný, ale já si myslím, že spíš střílel a pak bych to spíš napsal:
Další věc, kterou Tor uviděl, byl explodující Bayamon, a následně, jak kolem něho velkou rychlostí prosvištěl Prometheus.

Oba Mandalajové si uvědomili hrozící nebezpečí a dali se na útěk, na místě zanechali opuštěnou nákladní loď. - tady opět buď bych volil dvě věty, nebo souvětí které by ale znělo:
Oba Mandalajové si uvědomili hrozící nebezpečí a dali se na útěk, zanechajíc opuštěnou nákladní loď na místě.

Jediný výstřel z kanónů vymazal loď. Pilot stočil loď pověsil se za druhého. - stejné slůvko "loď" a ještě bych přidal "a":
Jediný výstřel z kanónů ho proměnil na kouli žhavých plynů. Pilot stočil loď a pověsil se za druhého.

Stanad použil hlas někoho, kdo už vlastně vyhrál a je zbytečné snažit se mu utéct. - nevím zase mi to zní nějak divně, co třeba:
Stanad to prohlásil sebejistým hlasem jako někdo, kdo už vlastně vyhrál a je zbytečné snažit se mu utéct.

Už se chystal vzdát, cítil jsem to," - zase bych jenom pro srozumitelnost doplnil:
Už se chystal, že se vzdá, cítil jsem to,"

"Ty jsi ten, co postřílel piráty. Nechceš ho?" Tor zaváhal se svou odpovědí. - tady to je opět trošku matoucí, Tor se ptá, ale v přídavku za otázkou je napsáno "odpověď", spíš bych to teda viděl:
"Ty jsi ten, co postřílel piráty. Nechceš ho?" zeptal se Tor po kratkém zaváhání.

Její pohled bez mrkání ho ubezpečil, že používá optický přibližovač. - asi bych tady zase použil jinné slůvko:
Její pohled bez mrkání prozradil, že používá optický přibližovač.

"Piráti, přispěchal jsem na pomoc, ale ..." Nechal větu doznít, vlastně nevěděl, co má říct. - tak na tohle už sem někde jednou narazil, opět bych tam spíš šoupl:
"Piráti, přispěchal jsem na pomoc, ale ..." Nechal větu nedokončenou, protože vlastně nevěděl, co má říct.

...vyměň jeden štít na svou lodí."
... vyměň jeden štít se svou lodí."

Dost na to
, aby si uvědomil, že kdyby to v náklaďáku byla Bilyzonus, jeho zaváhání by ji zabilo. - "dost na to" je zase pro mě zajímavý obrat, vezmu-li v potas že myšlenka má rychlost blesku jak se říká a tudíž tolik času kolik zabere oprava lodi by určitě Tor nepotřeboval, aby si uvědomil co by hrozilo Bilyzonus. Je mi zároveň jasné, že to je myšlené jako že nad tím přemýšlel a tou myšlenkou se užíral. Tak bych to taky tak napsal:
Jak tak seděl a zíral do prázdnoty vesmíru užírala ho představa, že kdyby v tom náklaďáku byla Bilyzonus, jeho zaváhání by ji zabilo.

Skutečnost, že tyto zbraně byly velmi ničivé a mohly zničit malou loď jediným výstřelem. - tato věta vypadá, jako bys nejdřív chtěl napsat něco jiného, a pak to zapoměl opravit. Takže já bych to viděl takhle:
Tyto zbraně jsou velmi ničivé a mohou zničit malou loď jediným výstřelem. - převedl sem to do přítomného času, neboť za prvé neustále ty zbraně jsou a používají se a za druhé sám přítomný čas užíváš v následující větě.

Když vypálí obě zbraně současně, mohou zabít pilota, který se katapultoval, tlakovou vlnou exploze. - opět jenom pro efekt:
Když vypálí obě zbraně současně, mohou zabít pilota, který se katapultoval, pouhou tlakovou vlnou exploze.

"Hlavně sse podívej, jesstli nenajdešš nějaké akvária pro chelty," Vzala na vědomí Bilyzonus, když opustila bránu. - opět pro mě divná kombinace ( asi se divíš, že se moc divím :D )
"Hlavně sse podívej, jesstli nenajdešš nějaké akvária pro chelty," požádala ho Bilyzonus, když opustila bránu.

"Doufám, že pro tebe nějaké najdu, jak to prolítám sektor." - tak tady zase mám pocit, žes už se k tomu nevrátil a je to nějaký divný, co třeba:
"Doufám, že pro tebe nějaké najdu, dám ti vědět jak prolítnu sektor."

Bilyzonus se se usmála... "se" tady bohatě stačí jenom jednou :D
Bilyzonus se usmála...

Stanad pokrčil ramena...
Stanad pokrčil rameny...

Tipnul bych si, že využívá Bily, jak se jmenuje, aby sehnal náhradu, pane." - tady bych doplnil:
Tipnul bych si, že využívá Bily, nebo jak se jmenuje, aby sehnal náhradu, pane."

...možné s použitím Přepravní zařízení teleportovat....
...možné s použitím Přepravního zařízení teleportovat...

...s výjimkou velkých torpédoborec ...
...s výjimkou velkých torpédoboreců...

...budou b ohrožení... - jasný případ přehmatu na klávesnici :D
...budou v ohrožení...

...odmrští zařízené pryč." - tady si nejsem jistý který tvar tam má být, snad:
...odmrští zařízení pryč."

"něco dalšího?"
"Něco dalšího?"

Tak a pro dnešek konec zazvonil zvonec, teda hlavně mě v hlavě nějak zvoní, dneska toho bylo asi trošku víc. Snad pro dobro věci.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Thu, 5. Oct 06, 14:31

Torgen wrote:A teď otázečka. Mám teda v těch svých připomínkách upozorňovat i na tyto chybky, nebo se na to vykašlat?
Přímou řeč bych do toho raději ještě netahal, i tak je hodně co opravovat ... Ale pokud jsi někde našel přehledné zpracování pravidel přímé řeči, pošli mi odkaz a já to zkusím nastudovat, pochopit a průběžně používat ... a časem můžu projít i starší texty a poopravovat je ...
Torgen wrote:"Jako vžždy mají Ssplitové velkou poptávku. Uděláme obrovsský zzissk," Prohlásila Bilyzonus jako hotovou věc. - jenom bych doplnil:
"Jako vžždy mají Ssplitové velkou poptávku. Uděláme obrovsský zzissk," Prohlásila to Bilyzonus jako hotovou věc.
Promiň ale tady mi to to nějak vůbec nesedí ... je to pak takové ... pro mě těžko stravitelné. Ale ostatní tvé postřehy jsou trefné ... takže se nenech odradit :wink:
Torgen wrote:Oba Mandalajové si uvědomili hrozící nebezpečí a dali se na útěk, na místě zanechali opuštěnou nákladní loď. - tady opět buď bych volil dvě věty, nebo souvětí které by ale znělo:
Oba Mandalajové si uvědomili hrozící nebezpečí a dali se na útěk, zanechajíc opuštěnou nákladní loď na místě.
Pamatovat si tak už při překladu, že se nemám nechat strhnout k dlouhým souvětím, ušetřil bych si hromadu problémů :D
Torgen wrote:Dost na to, aby si uvědomil, že kdyby to v náklaďáku byla Bilyzonus, jeho zaváhání by ji zabilo. - "dost na to" je zase pro mě zajímavý obrat, vezmu-li v potas že myšlenka má rychlost blesku jak se říká a tudíž tolik času kolik zabere oprava lodi by určitě Tor nepotřeboval, aby si uvědomil co by hrozilo Bilyzonus. Je mi zároveň jasné, že to je myšlené jako že nad tím přemýšlel a tou myšlenkou se užíral. Tak bych to taky tak napsal:
Jak tak seděl a zíral do prázdnoty vesmíru užírala ho představa, že kdyby v tom náklaďáku byla Bilyzonus, jeho zaváhání by ji zabilo.
Občas mě lákáš až příliš daleko od originálu. Tak se nezlob, že se vždy nenechám unést. Tentokrát jsem zvolil prostší řešení.

Tak zatím děkuji za spolupráci a těším se na opravy dalších kapitol. (Ještě je tam sedmá, ale dnes už ji nezvládnu čeká na mě delphín od borlandu)

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Thu, 5. Oct 06, 15:18

S tou přímou řečí to teda zatím nechám plavat, protože sem to nastudoval z pravidel co mám doma v knižní podobě. Jestli objevím něco na netu dám vědět.

Jinak tvoje úpravy mých úprav jsou super :D . A někdy žasnu, jak zbytečně složité řešení jsem ti nabídnul, když ty to zvládneš s polovinou slov. Taky je fakt, že se někdy moc nechám unést a zapomenu, že ten příběh už někdo napsal a chtěl bych to vyšperkovat, což se úplně asi neslučuje s překladatelskou prací. Tak je fajn, že jsi našel řekněme takový rozumný kompromis, který splňuje mé představy a zároveň by asi nerozčaroval ani autora originálu.

BTW: Dneska jsem ti dal pokoj, ale zítra asi "sjedu" osmičku :roll: , snad se brzo propracuju i zbytkem, ať můžeš pokračovat v 15 kapitole. Už by mě taky zajímalo jak to bude dál :P

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”