Traders Tales - Mercenary - Kapitola 5

Moderator: DJ Die

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Traders Tales - Mercenary - Kapitola 5

Post by George Wills » Fri, 14. Jul 06, 08:20

Kapitola 4
Kapitola 6

Kapitola 5 - Předání

Caran seděl a bez zájmu sledoval monitor. Po několika dnech výslechu jim haker neřekl nic podstatného.

"Tak na tohle nemám čas!" Caran už věděl, že dva piloti jsou mrtví a další z řad Flotily mohou záhy přijít o život. Chtěl vědět, jaké informace haker předal.

"Pane, zkusili jsme už opravdu všechno. Pravdomluvné drogy a stimulanty, kdyby něco věděl, už by nám to řekl!"

Caran mlčel, pak se podíval na agenta tajné služby. Byl to mladík, který právě vstoupil do činné služby. "Opravdu?" Aniž z něj uhnul pohledem, přikázal operátorovi u pultu, "Vypni záznam! Chci s vězněm zůstat chvíli o samotě." Mladý důstojník se pod ocelovým pohledem scvrkával.

Znovu promluvil k agentovi, "Máme toho 'správného' muže. On jenom potřebuje ten 'správný' způsob přesvědčování." Caran se otočil a jak odcházel ještě přikázal, "Zařiďte, aby byl před celou připravený zdravotnický tým."

Když Caran odešel z místnosti a dveře se zavřely, promluvil starší důstojník sedící u ovládacího pultu, "Nikdy se neptej na nic, co dělá, mladíku! Ten ubožák v cele by raději měl něco vědět a urychleně mu to říct. Už jsem slyšel o lidech, kteří odolávali drogám, ale vyklopili nám všechno, jakmile vešel do místnosti."

"Jak?" Ptal se mladík vyděšeně.

"Strach! Díval ses do těch jeho očí? Do normálního a do toho druhého, umělého? Jak ses cítil?"

"Nepříjemně. Jako by do mě viděl." Mladý agent se odmlčel, "Jako by viděl moje myšlenky!"

"A on je pravděpodobně viděl!" Odpověděl starší důstojník jemně a potichu.

Caran dorazil k cele. Stál před ní agent s kódovým jménem Falcon a usrkával vodu z pohárku. Zvedl pohled, "Zatím nic!"

Falcon se rozhlédnul kolem, "A zdravotnický tým?"

"Doufejme, že jsou na cestě, ale ověř to. Službu má dnes nějaký mladý idiot."

Caran přistoupil ke dveřím a ty se odsunuly bokem. Agent v místnosti se ohlédnul a Caran mu pohybem hlavy naznačil, aby odešel. Haker neseděl na své židli, tiskl se k odlehlé zdi a doufal, že by ho snad mohla spolknout. Měl na výběr mezi výslechem s Caranem teď a nebo stažením z kůže Feranem později. Haker volil variantu s Feranem, ale slepě doufal, že by se mohl vyhnout obojímu.

Uběhlo deset minut a dveře zvukotěsné místnost se znova otevřely. Caran vyšel ven a dal pokyn zdravotníkům, aby šli dovnitř.

Falcon, který klidně stál a pořád usrkával vodu z pohárku, se na něho podíval a zvědavě zdvihnul obočí.

Caran kývnul, "Potřebuji se setkat s velitelem Narlem."



Velitel Narl se zeptal, "Dáš si něco k pití?"

"Jako obvykle!"

Narl se usmál, vzal láhev a nalil do sklenice štědrou míru Kolova ohně. Sobě nalil dvacet pět let staré Maskerovo vesmírné palivo.

"Jak je to už dlouho?" Zeptal se Narl když se otáčel s oběma sklenicemi v rukách.

"Něco přes šest let!" Odpověděl Caran.

"Potom hádám, že tohle není zdvořilostní návštěva?" Narl mu podal sklenici.

"Věděl jsi, že když přidáš trochu vody do tohohle, tak se to zbarví do oranžova a když přidáš ještě víc, tak do žluta? Všechny barvy ohně." Prohodil Caran klidným přemítavým hlasem.

"Ano, já vím!" Odpověděl klidně Narl.

"Jak se má rodina?"

"Jsou v pořádku, už mám tři vnoučata. Myslím, že už je čas, abych odešel do výslužby. Mohl bych trávit více času s manželkou."

"Nevím o nikom, kdo by si to zasloužil víc, pane!"

"Už patnáct let nejsem tvůj velitel, tak si nech to 'pane!'." Narl se odmlčel a potom pomalu promluvil, "To, co jsi udělal před čtyřmi roky, četl jsem hlášení, ale rád bych slyšel tvoji verzi. Co se tam doopravdy stalo?"

Caran rozvířil modrý nápoj ve sklenici a potom si usrknul, "Nejdřív mi řekni jméno pilota Flotily, který pomáhal tomu kurýrovi."



Tor se držel blízko brány a důkladně sledoval průhledový displej a navigační systém. Za necelou minutu vletěla do Teladského prostoru Splitská transportní loď.

Opustila prostor brány a vydala se do sektoru. Tor zapnul motory a držel se za ní ve vzdálenosti jednoho kilometru.

Po několika minutách, když Tor začal pochybovat, jestli sleduje správnou loď, přišla zpráva, "Co chceš?" Byl to hrdelní hlas dost pozměněný překladačem. Tor si uvědomil, že stejný přízvuk měl i útočník na Teladské obchodní stanici.

"Potřebuji nějaké ryby! Nevíš, kde bych je sehnal?" Odpověděl Tor a díval se přitom do svého zápisníku, aby nepopletl heslo. Komunikace utichla.

Po chvíli obchodník vypustil první kontejner a o kousek dál další. Otočil svou loď širokým obloukem a namířil si to zpět k bráně.

Tor zaměřil průhledový displej na první krabici a Sweety oznámila, "Počítačové čipy!"

Nabral kontejner do lodi a rychle zaměřil druhou krabici. Sweety ji opět identifikovala, "Obsahuje Splitské krystaly!"

Po pár minutách, kdy už Tor mířil k bráně do Fontány zisku, se kolem mihnul stíhač Netopýr.

"Loď je skenována." Oznámila Sweety.

Tor zavolal na pilota po komunikaci, "Hej, o co tady jde?"

Pilot odpověděl, "Kontroluji, jesstli nejssi pirát. Loď sse chovala podezzdřele." Chvíli bylo ticho, "Sskenování lodi ukončeno, jssi čisstý. Dobré zissky!"

Netopýr odletěl. Tor se cítil totálně znevýhodněný, potřebuje skener nákladu.

Když doletěl k bráně, zpomalil a nechal průlet na autopilotovi. Jakmile jeho loď zmizela, netopýr se otočil a následoval ho.

Ve Fontáně zisku Tor našel Bilyzonus. Udělala slušný pokrok. Ukázalo se, že má velmi dobrou finanční prozíravost, kterou byli Teladi proslavení. Poslala mu záznamy o všech transakcích i s rozdělením nákladů a zisků. Tor měl ze všeho čtvrtinový podíl na zisku.

Sup byl nyní vybavený základním štítem a měl vylepšený systém.

"Jak to jde, Bilyzonus?" Zavolal ji s nefalšovaným zájmem.

"Dobré zissky."

"To je kolik?" Zeptal se rychle.

"Máš u mě patnácst tissícs kreditů." Zaokrouhlila hodnotu Bilyzonus, "Chtěla bych sskoupit tvoji čásst!"

Tor udělal pár rychlých výpočtů na svém zápisníku a opatrně řekl, "Ještě ne! Hodně by mi pomohlo, kdybychom to mohli srovnat padesát na padesát."

Tentokrát se na chvíli zamyslela Bilyzonus, "Ssouhlassím, vezzmu ssi desset tissícs zz tvých kreditů na ssrovnání číssel." Odůvodnila si to tak, že ponese jen poloviční finanční riziko a výrazně se ji zjednodušší vedení účtů.

Tor si oddechnul. Přinejmenším teď získal slušnou hromadu kreditů, zatímco létal po vesmíru pro Carana.

Otočil loď a namířil si to do dalšího nezmapovaného sektoru.



Caran byl zpět v Argon Prime, tentokrát na obchodní stanici. Měl krátkou schůzku s veliteli a důstojníky Flotily. Situace kolem Bloodheartova klanu začínala být vážná.

"Máme seznam pilotů, po kterých jdou."

"Nemůžeme tam vlítnout a vyřídit je?" Byl to vyšší důstojník Tregin, kdo se zeptal.

"Kdybychom přesně věděli, kde mají základnu!" Caran se krátce odmlčel. "Je mnoho možných míst, kde by mohla být. Potřebujeme vědět jistě, že neoperují z některého z domovských sektorů. Nechci rozpoutat válku se Splity."

"Nemůžeme zveřejnit jména těch pilotů, jako 'Zabití v boji'?" Tentokrát to byl Bragg, velitel výcvikového centra, kdo promluvil.

"Už jsme to udělali tolikrát, že už to nezabírá. Nikdo už nevěří, že 'Zabití v boji' jsou opravdu mrtví."

"Jak je to možné?" Zeptal se Bragg klidně.

"Existují nové, více sofistikované metody, jak vystopovat přemístěnou osobu. Poslední události ukazují, že Splitové dokonale znají takovéto metody. A když je zná Splitská armáda, tak Bloodhearti taky!"

Nastalé ticho přerušil důstojník Yolsi, "Měli bychom si promluvit s těmi piloty. Ti lidé byli tvrdě trénováni, aby byli součástí Argonské Flotily a teď má být jejich kariéra násilně ukončena!"

Ozýval se šepot ostatních důstojníků a krátce na to byla schůzka ukončena. Caran odešel zpět do kanceláře tajné služby. Mohl schůzku sledovat z kontrolní místnosti a nebýt tak do ní přímo vtažený. Prošel si zaznamenané informace a zaúkoloval dva agenty, aby vyřešili jakékoliv požadavky pilotů, tím jeho zapojení skončilo.



Osamocený pirátský Mandalaj skenoval Tora, který teď musel uhýbat energetickým pulzům.

"Odhoď svůj náklad!"

"Jdi se vycpat!" Odpověděl Tor. Mandalaj byl rychlý, ale jen nepatrně rychlejší, než Tor, který kroutil lodí kolem. Zoufale se snažil dostat se za svého protivníka, a co nejrychleji tak opustit prostor před jeho zbraněmi na přídi, kde se právě nacházel.

Narozdíl od simulátoru byl pirát hůře odhadnutelný a lépe si kontroloval střelbu. Torovy štíty spadly už počtvrté na sedmdesát procent. Klouby měl bílé, jak svíral ovládání a po čele mu stékal pot.

Oba piloti našli svůj cíl, otevřela se komunikace.

"Ty bezcenný vesmírný červe, až tě dostanu do zaměřovače, nezbude z tebe ani pěna, kterou bych si vyčistil loď."

"To bych ti musel dát příležitost. Skončíš jako podestýlka pro vesmírné mouchy, ty vymatlaná palice!" Tor stiskl spoušť a prudká dávka energie před ním vykreslila proužky.

Štíty pirátské lodi ochably, ale vydržely. Pirát uhýbal pryč. Tor vypustil další dávku, střely vytvořily vějíř, jak pirát uhnul na stranu.

Pohlédl nahoru, jak Mandalaj, snažící se o boční průlet, prosvištěl kolem. Udělal podobný manévr a vypustil při tom dlouhou dávku. Dvojitý zásah a ještě další jeden a ukazatel štítů na pirátské lodi spadl na nulu, kde už zůstal.

Pirát zaklel do komunikace. "Aby tě čert vzal a tuhletu kupu šrotu taky."

Jak se Tor otočil zpátky, Mandalaj stál na místě. Pilot se katapultoval a mířil k nejbližší stanici.

Vzpomenul si na Daggenova slova a pustil se za pilotem, "Sweety pokus se dostat do počítače Mandalaje."

"Mám přístup, přebírám kontrolu nad systémem. Loď je přeregistrována na tebe."

Tor zpomalil loď. Pilot byl jen pár metrů před ním. "Otevři nákladový prostor, Sweety, sebereme tenhle kus odpadu a předáme spravedlnosti."

"Podpora života pro nákladní prostor není nainstalována. Pilota to zabije!" Zareagovala Sweety.

Tor rychle přitáhl páku ovládání a spustil motory na plno.

Na komunikaci se ozval krátký výkřik. Z piráta teď byla ohnivá koule, rychle se zmenšující v zadním výhledu. Byl zachycen výšlehem z motorů.

Tor nevěřícně zíral. Vypnul motory a vypotácel se do zadní kabiny. Bylo mu špatně a chtělo se mu zvracet. To bylo jeho první zabití, narozdíl od simulátoru byla realita krutá a on si uvědomil, co právě udělal.

Sweety promluvila, "Loď Mandalaj hlásí poškození obou zbraňových systémů a jednoho štítu. Druhý štít je mimo provoz, vypadl jistič. Skener nákladu nainstalovaný a provozuschopný! Raketový naváděcí systém poškozený! Očekávám další instrukce!"

Tor nezareagoval okamžitě. Vypil velkou sklenici vody, aby si vypláchl v ústech. Přál si však, aby to bylo vesmírné palivo.

"Hmmm, kde je nejbližší servisní dok?"

"V systému Fontána zisku." Odpověděla Sweety.

Tor promluvil potichu a pomalu, "Dobře, zaparkuj ho na obchodní stanici. A zkus najít někoho, kdo by mohl udělat základní opravy."

Doprovázení ukořistěné lodě odhalilo, že také motory byly poškozeny. Nyní se pohybovala, tedy spíše kulhala, základní rychlostí, veškeré vylepšení motorů bylo pryč.

Rozhodl se nechat pošramocenou loď na stanici v rukách údržbářů, pouze mu přenesli Skener nákladu na Objevitele. Neměl dobrý pocit z toho, že by si měl loď nechat, zvláště potom, co upálil předchozího majitele. Chtěl ji prodat, ale to by znamenalo doprovodit ji do loděnice a na to teď neměl dost času.

Poslední skok do Pýchy společnosti byl bez komplikací, zbývalo mu osm hodin do dalšího předání. Rozhodl se zmapovat stanice v sektoru, aby nějak zabil čas.

Když odhalil pirátskou stanici, stočil Objevitele opatrně bokem. Zaparkoval poblíž druhé brány a přemítal o událostech v předcházejícím sektoru.

Nedalo se to srovnávat ani s útokem pirátů. Tehdy letěl o svůj život a o zabíjení se postaral někdo jiný. Přemýšlel o tom, co mu mezi řádky naznačila Tris, "Udělej to rychle a čistě!". To ho moc neuklidnilo.

Splitský transport dorazil na čas a pokračoval dál od brány. Tor zareagoval trochu se zpožděním, ale zvládnul zavěsit se pěkně za náklaďák.

"Co chceš?" Zavolal na něho pilot nákladní lodi.

"Rybu." Tor nevymyslel nic originálnějšího, co by řekl.

Chvíli na to byl vyhozen první kontejner. Splitský obchodník zahájil otáčku, a když se přestal točit, vyhodil druhý kontejner.

Tor pomalu klouzal pro první krabici a když upravil směr na druhou, rychle přilítnul Netopýr a sebral mu ji před nosem.

"Co to, do pr...?" Tor dal plný plyn, ale Netopýr byl rychlejší a už se vzdaloval.

Komunikace ožila smíchem Splitského obchodníka, "A teď máš problém!"

"Do prdele, do prdele, do prdele." Rozkřikl se Tor. "Co bylo v tom kontejneru?"

"Chceš to vědět?" Dál se smál pilot.

Torovi to připadalo méně než k smíchu, otočil se a ubral rychlost, "Ano, chci to vědět!"

"Jdi do Továrny na výrobu počítačů v Thurukově pýše, ale oni tě neznají, nikoho jako ty. Nepustí tě dovnitř!" Pilot se rozesmál a pokračoval v letu.

"Počkej! Můžeš mi sehnat další?"

"Riskuji hodně. Jsi v tom sám." Komunikace umlkla.

Tor znovu nadával, Netopýr už byl příliš daleko a mířil k bráně.

Když se podíval na data o lodi, zjistil, že netopýr je skoro dvakrát tak rychlý. Chvíli bezcílně kroužil kolem. Přemýšlel o tom, že tento den je nejhorší v jeho životě, všechno bylo proti němu.

Nakonec skončil na Teladské obchodní stanici a nakoupil si množství lahví s místním pivem. Potom v pokoji odpočinkového centra pil dokud neodpadnul. Chtěl být sám.

Když se probudil, bylo mu jasné, že jeho tělo i mozek litují předešlé pijácké akce. Ležel nehybně na posteli a hlavu měl jako střep. Ale i přes kocovinu, zkoušel zvážit svoje možnosti.

Může se vrátit ke Caranovi a říct mu, že zklamal. Nebo se může pokusit navázat kontakt se Splity a sehnat další náhradní díly. A nebo si může jen tak přiložit pistoli ke spánku a říct "Sbohem, vesmíre".

V jeho současném stavu se mu na chvilku zdála nejlákavější poslední varianta. Přemýšlel, jak by se díval Caranovi do obličeje a řekl mu, "Promiň, ale Teladský Netopýr mi sebral poslední kontejner." Tak tohle by vážně nechtěl zažít. Caran ho děsil víc než si připouštěl. V jeho očích bylo něco velmi divného.

Nakonec se rozhodl. Pokusí se koupit nějaké náhradní díly, ale potřebuje poradit, jak si spřátelit Splity. Jediná osoba, které by se odvážil zeptat a mohla by mu pomoci, byla Bilyzonus.

Vrátil se na obchodní stanici, kde měl v opravě Mandalaje. Účet stál dva tisíce kreditů. S jedním štítem a rychlostí srovnatelnou s Objevitelem, byla loď plně funkční. Tor utratil dalších devět set kreditů za pilota androida.

Mandalaj, na pozici druhého letounu v sestavě, následoval Tora do Modrého zisku, kde našli Bilyzonus na cestě do Pšeničné farmy, vezla energetické články.



Utrápená Tris byla zpátky na obchodní stanici v Argon Prime. Po krátké schůzce byli všichni piloti odvoláni. Teď seděla v místnosti se svým trenérem létání a agentem tajné služby.

"Já vím, že máte málo času na rozmyšlenou, ale máte nějaký nápad, co byste chtěla dál dělat?"

Tris se rozhlédla kolem. "Chci se vidět s velitelem ve službě."

"Mluvíte se mnou. Já jsem ve službě a víc vám říct nesmím. Tak odpovězte na otázku!"

"Vy? To si teda nemyslím."

"Vojíne Tris, váš tón se mi nelíbí!" Reagoval důstojník trenér Pallow hrubě.

"Promiňte, pane."

"Odpovězte na otázku!" Naléhal Pallow.

"Chci zůstat pilotem, pane!"

"Uvědomujete si, že vám hrozí odveta?" Zeptal se agent.

"Ano, pane!"

Agent lehce přikývnul. Tris nedokázala říct, jestli to byla jeho reakce nebo nějaké domluvené gesto.



Clegan vstoupil do kanceláře a Feran zvedl pohled. "Novinky?"

Kancelář byla čerstvě vydrhnutá a ve vzduchu byl cítit čistící prostředek. Světlo bylo ztlumené, v koši několik neoznačených lahví od chlastu. Pirátská stanice nebyla zvyklá na řádění Bloodheartů.

"Ještě ne, můj pane, tajná služba zatkla mého agenta."

Feranův hlas zůstal klidný, i když řeč jeho těla byla více nepřátelská. "Našel už něco?"

"Nějaká jména, ale není to kompletní seznam."

"Kdy budeš mít to správné jméno?"

Feran kontroloval svůj hlas a to Clegana zneklidňovalo. Pamatoval si, kde stál, když Feran řádil, jen pár metrů ho dělilo od intimní známosti s jeho čepelí. Teď split mluvil rozumně, skoro logicky ve své touze někomu ublížit. Jak spící sopka, pěstoval si v sobě vztek, který mohl nepředvídatelně vybuchnout libovolným směrem.

"Musím některé věci ověřit sám. Možná si najmu nového informátora."

"Máš čtyři Tazury. Potom zabij každého na seznamu!"

"Ano, můj pane!" Clegan se lehce uklonil a vycouval z kanceláře. Získal volnost, kterou potřeboval. Ačkoliv nebude v bezpečí, může být mimo stanici.

Nahodil motory svého Bayamona a dal znamení mechanikům, aby mu uvolnili přistávací svorky.

Když opouštěl stanici, podržel posilovač výkonu motorů. Když dosáhnul maximální rychlosti, namířil si to k Argonskému prostoru.

Za méně než hodinu přistál v továrně na výrobu štítů v sektoru Elenino blaho.



Caran přijal spojení.

"Pane, volá vám muž, který tvrdí, že má informace týkající se dat ze Splitské zásilky."

"Přepojte ho."

"Otevřelo se vizuální spojení. Na druhém konci byla osoba s kapuci. Tvář byla zahalena."

"Tak, co mi chcete říct?" Zeptal se Caran.

"Je toho hodně! Nejdřív uzavřeme dohodu." Clegan věděl, že musí hned zpočátku stanovit podmínky.

"Co máš na mysli?" Tohle může být dlouhé vyjednávání, pomyslel si Caran.

"Ty víš, že máme seznam pilotů! Budeme je lovit a zabíjet, jednoho po druhém, pokud mi nedáš jméno pilota, který se zúčastnil transportu dat."

"A?"

"Když mi řekneš, který je ten pravý, tak zbylých devět bude žít!" Clegan očekával, že Caran bude dál naslouchat.

"To je tvá nabídka?"

"Ne! Znám tvou pověst Carane, když mi dáš jméno toho pilota, bude pro tebe lehčí ho chránit. Jsem si jistý, že umře mnoho pirátů, než se k němu dostaneme dostatečně blízko."

"Pořád nerozumím, co si od toho slibuješ ty?"

"Chci pryč z Bloodheartova klanu." Zareagoval Clegan.

"To je jednoduché, jediné co musíš udělat, je zemřít!" Řekl nezaujatě Caran.

"Doufal jsem, že bych z toho mohl vyjít živý."

"Takže já ti dám jméno pilota a pomůžu ti ven. Co z toho budu mít?" Caran nenáviděl tuhle část jednání. Obecně nesnášel dohody s piráty. Ačkoliv čas od času mohly být užitečné.

"Řeknu ti, kde má Feran základnu a kdy se tam vrátí."

"A co dál?" Caran už věděl, co bude následovat.

"Pošlete tam vítěznou letku a zničíte celou základnu a každého piráta, pokoušejícího se zdrhnout."

"A ty budeš kde?" Pár rychlých otázek, jak Caran zvažoval možnosti.

"Rozhodně nikde poblíž!"

Caran se krátce zamyslel.



Tor seděl sklesle v Teladském baru. Kouř s nasládlým nádechem Vesmírné trávy se převaloval nad klientelou. Filtrace běžela jen na střední účinnost, jako by byl stále začátek dne. Za hodinu se měla vyměnit další směna. Potom se měl zvýšit obchod, protože ti, co skončí si zajdou na skleničku a tak podobně. Nyní probíhal úklid a čištění zařízení baru. Naproti u stolu seděla jeho známá Bilyzonus.

Zvedl pohled od pití. "Potřebuji získat tyto díly."

"Které díly. Ssplitové vyrábějí čtyři růzzné typy."

Tor jen pokrčil rameny, "To nevím, jenom vím, že potřebuji dvě jednotky toho typu, který je ten správný." Povzdechl si, konverzace se točila a on začínal zase být opilý.

"Víšš, že sse nemůžešš, přibližovat k Ssplitsské sstanicsi. Neuzznali tě zza přítele." Bilyzonus ho pozorovala velkýma plazíma očima.

"Ano, já vím, už jsi mi to řekla. Splitové mají rádi pouze bojovníky a lidi, kteří zabíjejí jejich nepřátele. Právě jsem někoho zabil a opravdu z toho nemám skvělý pocit. A teď bych měl zabít víc lidí, jen aby si mě Splitové oblíbili." Tor se odmlčel a pokračoval s pohrdavým pohledem, "To mě vážně štve. Jestli nezabíjení lidí znamená nebýt kamarád s bandou vraždících barbarů, tak to mi vyhovuje. Ale potřebuji ty díly!"

"Pak mussíšš zzabíjet piráty. Ssplitové resspektují dobré sstíhače!"

"Výborně, přesně co potřebuji. Ještě víc se zamotávat s piráty!" Tor byl ve stresu a do hlasu se mu vkrádal sarkasmus.

Bilyzonus naklonila hlavu na stranu a usmála se. "Ty hlavně potřebuješš zzměnit oblečení!"

Tor zmlknul a podíval se dolů, "Co je špatného na mém oblečení."

"Přílišš ssvětlé! Tím Ssplity urazzíšš."

"No výborně. Takže když už budu po kolena v krvi a vnitřnostech nepřátel Splitů, je možné, že se jim nebude líbit moje oblečení!"

Pokývala hlavou, tento rozhovor se jí začínal líbit.

Tor se znova pořádně napil.

"Neuvažuješ o tom, že bys mi pomohla?" Zeptal se nakonec. "Prosím. Koukej, klečím na kolenou a prosím tě, pomoz mi. Můj zisk je tvůj zisk. Prosím."

Smála se při tom pohledu, "Pomůžu ti, ale ty mussíšš doprovázzet mou loď."

"Cokoliv řekneš!" Připustil mrzutě.

"Hmmm. Je čass zzměnit oblečení." Usmála se, nečekaně vstala a ukázala mu, ať ji následuje.

Opustili bar, Tor se lehce motal, namířili si to do jednoho velkého marketu.

Bilyzonus mu našla několik sad oblečení pro vesmírné piloty laděných do šedé.

Tor vyšel ven v tmavě šedé bundě s modrými výplněmi ramen a loktů. Pod bundou měl světle šedou kombinézu a tmavě modré pilotní boty. K tomu si koupil tmavý plášť s kapuci, oblíbený u mnoha Splitských pilotů.

"O hodně lepšší," řekla. "Teď vypadášš jako sskutečný pilot!"

Dokonce i on to musel připustit, "Je to o hodně pohodlnější, než jsem si myslel, že by mohlo být."

"Mysslíšš, že by sse piloti chtěli csítit nepohodlně?" Zažertovala Bilyzonus.

"Ne!"

Zahlédnul obchod s hudebninami a bez váhání si tam namířil. Bilyzonus za ním musela běžet. Se zasněným pohledem našel oddělení strunových kvitar. Vybral si jeden nástroj a otáčel ho v rukách.

"Umíte hrát?" Zeptala se ho jedna z prodavaček.

"Jasně!" Odpověděl, "Můžu?"

"Promiňte, mysslím, že je sspitý!" Zmínila se Bilyzonus prodavačce, která s porozuměním přikývla.

Tor zahrál pár náhodných tónů a potom kroutil s kolíky, "Podobnou jsem měl doma."

Struny se rozezněly jednoduchou melodií, která se rozvinula do známé balady. Prodavačka si vybrala druhý nástroj a hrála doprovod. Celou hodinu brnkali a hráli, kolem se shromáždilo obecenstvo zvědavých návštěvníků, včetně Argona jménem Stanad Block. Když duo skončilo, dav se vlnil potleskem.

Tor si potřásl rukou s Teladskou prodavačkou, která ho políbila na pravou tvář, až se začervenal.

Přistoupil k němu Stanad, "Dobře hraješ, jak se jmenuješ?"

"Tor. Tor Grall."

Muž se usmál, "Dávej na sebe pozor, Tore." A odešel.

Bilyzonus mu koupila tu kvitaru a zeptala se, "Proč se chceš stát obchodníkem?"

"Už je hodně mizerných kapel a nikdo je ani nerozezná!" Usmál se, "Díky!" a popadl pouzdro vedle pultu.

Smála se a šla za ním. Zašli do jídelny a něco málo pojedli.

"Kolik máme kreditů?" Zeptal se a cítil se mizerně, protože ve skutečnosti všechno vydělala ona, zatímco on nevydělal nic.

"Ssto ššedessát tissícs." Odpověděla Bilyzonus a dodala, "Assi."

"Dobře. Potřeboval bych utratit nějaké kredity na dovybavení Mandalaje."

"A Ssup mussí mít lepšší šštíty."

"Hmmm, kolik myslíš, že nás to bude stát?"

Podívala se do svého zápisníku, "Ossmdessát ššesst tissícs kreditů."

"Páni, to by mi téměř stačilo na novou obchodní loď!"

Promluvila vážným tónem, výraz její tváře a řeč těla Torovi řekla, aby se neptal. "Toto je jedna zz podmínek naššeho obchodu sse Ssplity. Nechášš mě vykoupit tvůj podíl po sskončení obchodu!"

Tor krátce přemýšlel, usrkl banánovou šťávu. "Tak dobře."

Napřáhla svou pěst a lehce srazili své klouby.

"Musím zzísskat nějaké kredity, ssetkáme sse v sservissním doku ve Fontáně zissku."

"A já se musím vyspat a trochu vystřízlivět." Dodal Tor, přikývla.

"Uvidíme sse pozzději!"

Tor odešel do odpočinkového centra a dopřál si téměř osm hodin spánku.

Potom se rychle osprchoval, oblékl a namířil si to k lodi. Na průhledovém displeji zkontroloval informace o sektoru, Bilyzonus tam nebyla. Plnou rychlostí, s Mandalajem v těsném závěsu, namířil k bráně do Fontány Zisku.

Jakmile vstoupil do sektoru, znova zkontroloval mapu na průhledovém displeji, tentokrát její loď našel. Podle informací ze senzorů, právě vletěla do sektoru z Podílu ze zisku. Měla plnou loď Křemíkových plátů a Rudy.

Spojil se s její lodí, "Bilyzonus, letíš do servisního doku?"

"Ahoj Tore! Ne, ješště mussím rozzvésst pár dodávek. Potom vyzzvednu nějaké zzboží na obchodování sse Ssplitama. Ssetkáme sse za pár hodin!"

"Můžeš mi převést nějaké kredity na vylepšení Mandalaje?"

"Převádím dvacset tissícs kreditů."

Tor se sám pro sebe zasmál. Bilyzonus nesnesla, že by vynechala jakoukoliv příležitost k vytvoření zisku. Rovněž seznam vybavení Supa ukazoval, že právě získala Vyhledávač nejlepšího nákupu a Vyhledávač nejlepšího prodeje, velmi ceněné moduly do počítače lodi.

Pro Tora neznámo jak, získala pár extrémně lukrativních kontraktů na dodávku zboží stanicím, kterým hrozilo pozastavení provozu, díky aktivitě pirátů nebo opožděné zásilce. Tyto transakce byly zřejmé z výpisu účtu.

Když přistál a zadal údržbářům práci na Mandalajovi. Zastavil se před simulátorovým tréninkovým centrem. Pořád měl pár hodin volna a tak se rozhodl zkusit kompletní výstupní testy, jestli si nezlepší pilotní licenci.

Stál u recepčního terminálu, který nabízel mnoho možností. Zahrnovaly různé lodě všech ras s omezením na obchodní lodě a stíhače třídy M4 a M5.

Současné tlaky regulací zbraní a stíhacích lodí mezi rasami omezili nebezpečně rostoucí prodej vojenské bojové techniky do rukou civilistů, protože to bylo považováno za nebezpečné.

Pouze majitelé stanic měli povolené vlastnit stíhače třídy M3, a to pouze v omezeném množství jako obranná plavidla. Pouze v okrajových sektorech jim bylo umožněno získat koncesi na víc jak tři špičkové stíhače. Armády všech ras si dobře uvědomovali hrozbu útoku Xenonů a Khaaků v těchto odlehlých oblastech.

Nutno podotknout, že černý trh se staršími stíhači M3 se úspěšně rozvíjel a únosy a krádeže těchto plavidel byly běžné. Vlastníci stanic, kteří takto přišli o loď za ni nedostali náhradu.

Pouze vyspělé průmyslové korporace s úzkou vazbou na armádu Argonů, Paranidů nebo Boronů stejně jako Gonery, měli přístup k nejnovějšímu vojenskému vybavení. Tyto společnosti byly buď výrobci nebo vývojáři nových technologií.

Tor si vybral Objevitele a plnou bojovou simulaci se závěrečným testem. Mnoho hodin nalétaných v jeho lodi mu dodávalo sebejistotu do simulací pro střední a zkušené piloty.

Mezi Argonskými a Teladskými simulacemi byl jeden drobný rozdíl, Teladi kladli větší důraz na vytváření zisku. I přes to, že jeho loď měla pouze malý nákladový prostor, bylo jedním z úkolů v simulaci obchodovat.

Do arény testovací simulace bylo umístěno několik stanic různých ras. Už měl slušný zisk, když se ozvalo tísňové volání nákladní lodi napadené neznámými plavidly.

Rozpoznal cíle na průhledovém displeji a zaměřil první, "Xenonské N." Zareagoval počítač.

Vrhnul se za cíl a odpálil raketu z malé vzdálenosti, nepřátelská loď zmizela z průhledového displeje. Zaměřil dalšího nepřítele, Xenonské M. Znova odpálil raketu z malé vzdálenosti a ačkoliv Xenonskou loď zasáhl, přežila to a zaútočila na něho. Tor měl sklíčené pocity, když si zelená plazma hledala cestu za jeho lodí. Získal si nějaký náskok a věděl, že kdyby se simulované lodi podařilo pár dobrých zásahů, bude po všem.

Z bezpečné vzdálenosti se kouknul na stav náklaďáku, jeho štíty už byly nebezpečně slabé. Pořád na něho útočily dvě lodě, Xenonské N a M.

Zaměřoval druhé Xenonské N a točil se zpět, vyhnul se svému pronásledovateli a vystřelil raketu ze střední vzdálenosti. Rychle se zaměřil na druhé Xenonské M a proletěl kolem, jeho lasery zanechaly na štítech jen malé stopy. Ale stačilo to, aby Xenonská loď odvedla svou pozornost od náklaďáku.

Raketa zasáhla svůj cíl a nepřátelská loď zmizela z průhledového displeje. Už zbývali jen dva stíhači M a oba byli zaměřeni na něho. Ačkoliv byl Tor napjatý reálností bitvy, někde uvnitř cítil, že to není to samé. Věděl, že když tady prohraje bitvu, zůstane na živu a může klidně odejít.

Strávil pár minut uhýbáním hromadě vypálených raket. Simulátor nastavil oběma zbývajícím lodím rozdílné maximální rychlosti. Torovi se podařilo vytvořit odstup mezi oběma pronásledovateli. Najednou se prudce otočil a několika rychlými změnami rychlosti a směru se pověsil za bližší loď dřív, než měla šanci zareagovat.

Xenonské plavidlo kličkovalo zatímco mu Tor dlouhými dávkami shazoval štíty. Naštěstí si simulovaná loď udržovala svou rychlost a směr od druhé lodi M.

Po několika minutách si Tor oddechl, když se nepřátelská loď konečně rozplynula. Ostře se otočil a zaútočil na poslední Xenonskou loď. Opět se mu povedlo pověsit se za nepřátelské plavidlo a tentokrát se nemusel trápit dalšími loděmi, které by mohly shodit jeho štíty. Nechal své zbraně přehřát, protože věděl, že se ochladí rychleji, než se doplňují Xenonské štíty. Opět odpálil raketu z krátké vzdálenosti, Xenonská loď začala divoce kličkovat a kroužit, aby se ji vyhnula.

Tor tím přišel o svou dočasnou výhodu, protože s tak divokým kličkováním nemohl udržet krok. Nadával si celou dobu než raketě došlo palivo a provedla sebe destrukci. Potom se nepřátelská loď zklidnila a on se za ni mohl znova zavěsit. Dokud nezničil poslední loď, byl pro Tora matoucí nedostatek komunikace. Byl zvyklý nadávat pirátům, ale tím se zároveň boj stával více osobní. Namířil si to do obchodní stanice.

Simulace skončila a Tor si konečně pořádně oddechl. Nákladní loď simulaci přežila a on vytvořil slušný zisk. Pořád si přemítal předchozí myšlenku, že to nebyl skutečný boj. Nikdo tady nezemřel.

Vyšel ze simulátoru, vyzvednul si licenční čip a prohlédnul si ho. Úroveň D bez omezení. Teď měl oprávnění pilotovat jakoukoliv stíhací loď M4. Tor si pochmurně uvědomil, že může létat v lepším stroji na zabíjení.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 9. Jan 07, 09:39, edited 19 times in total.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Fri, 14. Jul 06, 11:32

Je to super poctenicko. Tady jsou nejaky napady co bych mozna napsal ja trosku jinak.

který právě vstoupil DO činné služby

ZnovU promluvil k agentovi

Tady to nevim, jak je to spravne cesky. Mam dojem ze po prime reci je male pismeno, ale jistej si tim nejsem.

"Jak?" ptal se mladík

pravděpodobně viděl!" odpověděl starší
Last edited by Godvood on Fri, 14. Jul 06, 11:39, edited 2 times in total.

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Fri, 14. Jul 06, 11:36

Byl to mladík který, právě vstoupil (do) činné služby.
S tím (do) by to snad mohlo znít krapet lépe. Jinak sem nenašel nic :wink:
Už se těším na pokračování :D

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Fri, 14. Jul 06, 11:39

Vidím že sme to četli a psali skoro současně. No nevadí víc očí víc vidí :roll:
Jinak je pravda že " znovu " by bylo spisovnější.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 14. Jul 06, 12:03

Godvood wrote:Je to super poctenicko.
To je, jinak bych to ani nepřekládal. Mě osobně se to v angličtině líbí asi víc, ale většina lidí, co znám nezvládají English natolik, aby si to mohli přečíst. A já to beru jako příjemnou formu tréningu.
Godvood wrote:Tady to nevim, jak je to spravne cesky. Mam dojem ze po prime reci je male pismeno, ale jistej si tim nejsem.

"Jak?" ptal se mladík

pravděpodobně viděl!" odpověděl starší
Do toho zatím nechci zasahovat a vycházím z anglického zápisu. Jelikož umím českou gramatiku stejně mizerně jak anglickou, tak nevím jak to má správně být. :roll:
Ale mám slíbené, že se mi na to mrkne jedna výborná češtinářka (no vlastně už zpracovávám i druhou) a pak celý text projde generální přestavbou. Ale na to ještě včas upozorním. :wink:


Jo a přidal jsem zase něco přes stránku. Tahle kapitola je hooodně dlouhá a tak asi budu přidávat po menších úsecích, abych nepropadnul beznaději. :lol:

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Fri, 14. Jul 06, 15:03

Lod' sse chovala podezz(d)řele. - nevím zda to byl tvůj záměr ale asi by to mělo být ( podezzřele ). To druhé "d" mi tam nějak nesedí.

Jinak je to ok :wink:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 14. Jul 06, 18:41

Zase jsem kousek přidal. Tak to projděte a další bude (snad) zas v pondělí.

Tor vyhrál první skutečný souboj ... třeba z něho ještě něco bude :roll:

BTW řekl bych, že nestíhám, zatímco já překládám 5. kapitolu 1. knihy, tak Mercenary píše 7. kapitolu 5. knížky ... takhle ho nikdy nedoženu :gruebel:

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Sat, 15. Jul 06, 00:58

Existují nové, více sofistikovaný(é) metody....
Vzpom(n)ěl si na Daggenova slova... - tam by nemělo být to "n"
Když se probudil, bylo mu jasně(é)...
Mandalay(j) v roli wingmena.... - jinde máš Mandalaj, jen ke konci "Mandalay" .

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 17. Jul 06, 08:23

moonman wrote:Vzpom(n)ěl si na Daggenova slova... - tam by nemělo být to "n"
tos mě vážně dostal, fakt nevím, já jsem původně napsal "Vzpoměl", ale spellcheck mi tam doplnil to "n", takže já fakt nevím
moonman wrote:Mandalaj v roli wingmena...
neznáte někdo český ekvivalent pro wingmena? mohl bych se popsat jeho roli, ale udělat z jednoho slova celý odstavec, jen aby to fakt bylo česky mi připadá úchylné

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 17. Jul 06, 09:36

Tož to teda netuším. Možná je ten spellcheck vadné pač podle mě "vzpomínáš a ne vzpomnínáš" . "vzpomnínat " zní opravdu dost divně.
Co se týče wingmena tak to ti opravdu neporadím :(

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 17. Jul 06, 10:03

možná to je nějaká zkrácená varianta ... původní slovo vzpomenul se zkrátila na vzpomněl ... jenže nejsem žádný lingvista, abych to mohl posoudil :wink:
a v překladu to nahradím nekonfliktním vzpomenul si a je to ...

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 17. Jul 06, 10:35

No já jsem taky češtin jek svina,ale právě jsem se díval do moudré knihy. A ta říká ,že je to opravdu Vzpomněl od slova vzpomíná :D
No nic člověk hold není tvor neomylný,že? :oops:

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Mon, 17. Jul 06, 13:20

Vzpomnel do nas ve skole tloukli. Pry jeko pomucku si muzes rict pomni. Myslim ze je jeste nejaky slovo na podobnym principu, ale uz si nemuzu vzpomenout jaky :-).

Wingman se cesky preklada jako číslo. Je to terminus technicus ceskych leteckych sil a pouzivaj to i hraci leteckych simulatoru.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 17. Jul 06, 13:54

Godvood wrote:Wingman se cesky preklada jako číslo. Je to terminus technicus ceskych leteckych sil a pouzivaj to i hraci leteckych simulatoru.
Jo to by šlo, kdyby to četli jen piloti, ale ti co nikdy neletěli ve formaci, by tomu zaručeně nerozumněli. A musel bych to tedy nějak rozepsat a tím bych narušil plynutí příběhu. A hlavně bych příliš odbočil od originálu a to bych nerad ...
Takže tam zatím nechám wingmena. Amatéři tomu sice stejně nebudou rozumět, ale nebude je to tolik odtahovat od hlavního děje. A ta jeho role tam stejně není nijak významná.
Ale díky, že ses zapojil. Každý názor je pro mě důležitý, i když ho zorvna nevyužiju, tak mám alespoň víc možných variant.

EDIT: i když co třeba takhle? to by nemuselo působit moc rušivě ...
Mandalaj, na pozici druhého letounu v sestavě, následoval Tora do Modrého zisku, ...

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 17. Jul 06, 16:12

Mandalaj, na pozici druhého letounu v sestavě, následoval Tora do Modrého zisku, ...

Jo to zní dobře a navíc každý hned pochopí o co jde :wink:

User avatar
DJ Die
Moderator (České)
Moderator (České)
Posts: 2884
Joined: Wed, 9. Feb 05, 08:57
x4

Post by DJ Die » Mon, 17. Jul 06, 17:15

kazdopadne nazvy lodi by se prekladat nemely(no vlastne ani nazvy sektoru) takze by tam melo byt Mandalay
Split now give you...AAARRRRGGGHH!

User avatar
StandaJunior
Posts: 189
Joined: Mon, 2. Jan 06, 10:29

Post by StandaJunior » Mon, 17. Jul 06, 18:23

Podle mě to vyjde nastejno mandalay a mandalej ale to záleží na překladatelovi a autorovi :wink:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 19. Jul 06, 09:19

Původně jsem nechtěl překládat ani jména lodí ani sektory, ale ...
Ale tvrdě jsem narazil na skloňování ... zkuste si skloňovat anglické slovo podle českých pravidel a často z toho vyjde opravdu hnusný patvar. Hledal jsem řešení a našel. Použil jsem výrazy přeložené pro CZ lokalizaci hry, může být snad nějaký překlad lepší než oficiální překlad? (Je pravda, že některé názvy bych osobně možná přeložil jinak, ale musím se držet "českých faktů".)

Těm co mají anglickou verzi (i mě) přijdou názvy lodí Objevitel, Bourač nebo Sup na první pohled hodně podivné, ale koukněte se na to pohledem hráče české verze X2/X3 a nebo pohledem českého občana nepostiženého světem X-universe. Už to vůbec není podivné ani malinko a proč by mělo? A s názvama sektorů je to úplně ta samá situace.

A jak myslíte, že to cítí ti, co mají English jako svůj mateřský jazyk? Discovery a Buster jsou pro ně naprosto normální běžná slova, v tomto případě použitá jako pojmenování lodí. Ale rozhodně to pro ně nejsou cizí slova, která mají v danou chvíli jeden a právě ten jeden význam a to název lodi.

Souhlasím, že pro nás znalé English verze X-universe jsou ty přeložené názvy divné, matoucí a místy až mučivé, ale zároveň si uvědomuji, že je to právě proto, že známe English verzi. Hlavní problém asi spočívá v tom, že jsme tak malá zemička, že se k nám většina věcí dováží a přiváží sebou i svůj název v cizí (obvykle anglické) řeči. A my mlčíme a s klidem to přijímáme, protože i kdybychom se ozvali, nikdo by nás neslyšel, na to jsme příliš malí. A tak se stáváme čím dál tím víc tolerantní k přivlečeným výrazům a čeština se v tom chaosu někam vytrácí. (Nejsem žádný nacionalista, to je jen taková okamžitá myšlenka :wink: )

Ale to je samozřejmě jen můj názor. Můžeme na toto téma rozproudit debatu a třeba se někam dopracujeme a já to podle výsledku můžu klidně předělat ...

Jsou známy připady, kde názvy lodí a tříd lodí nepřekládají, např. StarTrek. Ale všimněte si taky, jak křečovitě je tam používají. Málokdy jinak než v prvním pádu. A to i když se to tam vůbec nehodí ... takže namísto Voyagerem z toho vyjde lodí Voyager atd. Upřímně i já se občas v tom překladu uchyluju k podobným ústupkům, protože některé české názvy sektorů by v jiném než prvním pádě byli pěkně křečovité :roll:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 19. Jul 06, 12:42

5. kapitola je celá ...

User avatar
JXP
Posts: 165
Joined: Fri, 17. Mar 06, 18:43
x3

Post by JXP » Wed, 19. Jul 06, 17:52

ty jsi tak sikovny .... jen tak dal ;)

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”