Traders Tales - Mercenary - Kapitola 4

Moderator: DJ Die

Post Reply
User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Traders Tales - Mercenary - Kapitola 4

Post by George Wills » Tue, 11. Jul 06, 13:43

Kapitola 3
Kapitola 5

Kapitola 4 - Teladi

"Chtěl jste mě vidět?" Zeptal se Tor.

"Samozřejmě, že chtěl. Poslední dobou si vedeš docela slušně, gratuluji." Caran vzhlédl a jeho tvář byla bez výrazu. Tor nevěděl, jestli to byla poklona nebo urážka.

"Mám pro tebe práci!" Pokračoval Caran po chvilce mlčení, "Bude se ti líbit, jsem si tím jistý, budeš mít příležitost potkat nové rasy, speciálně Teladi."

"O co jde?"

"Za devadesát osm hodin od tohoto okamžiku," Caran zkontroloval svůj monitor, "musíš být v sektoru Teladský zisk. Splitská nákladní loď vstoupí do sektoru a zavolá tě. Odpovíš jim a použiješ heslo 'ryba' ve své odpovědi. Na to oni vypustí dvě bedny se zbožím a ty je posbíráš. A předem se ujisti, že máš v nákladovém prostoru čtyři jednotky volného místa. Je nezbytné, aby jsi sebral oba kontejnery."

"Padesát hodin po prvním předání, musíš být v systému Pýcha společnosti. Proběhne tam to samé. A potom všechno, co musíš udělat, je dovézt to sem zpátky."

"Teď to zní velmi jednoduše. Je to podobné jako posledně. Taky mi řekli 'všechno, co musíš udělat, je' a piráti mě málem rozstříleli na kousky."

"Tedy, vždycky můžeš říct 'ne'." Poznamenal Caran.

"A bude to fungovat?" Pátravě se zeptal doufající Tor.

"Vlastně ani ne." Odpověděl Caran bez náznaku výrazu.

"A kdybych přece řekl 'ne'?" Tor se zeptal jen pro jistotu.

Caran se zasmál a samozřejmě prohlásil, "To nemůžeš. Kdybys to udělal, musel bych tě zabít."

"Aha, takže mám na výběr!" Sarkasticky prohodil Tor.

"Jestli to chceš nazývat výběrem, tak ano." Caran měl stále klidný hlas.

"Líbí se mi vaše definice."

"Skutečnost, že ti v této chvíli nemohu nabídnout více možností je opravdu nepříjemná."

Tor cítil, že je v pasti. Měl prostě nadání, dostávat se do průšvihů. Tentokrát mu nikdo nepomůže, bylo jasné, že Caran má jednoznačně navrch.

"Dobře, udělám to!" Připustil, "Ale co za to dostanu?"

"Výborně. Musíš sebrat všech osm jednotek materiálu a my ti zaplatíme pět tisíc kreditů za tunu."

Torovi spadla čelist, to bylo víc peněz, než se mu kdy zdálo, že může dostat za jednu cestu. "A když bude jedna chybět?"

"Nedostaneš nic!"

"To zní jako dobrý obchod." Opět bylo v Torově hlase cítit sarkasmus.

"Ty chceš být obchodníkem. A Teladi jsou lidé, od kterých se můžeš hodně naučit. Malá rada pro tebe, máš teď pár kreditů, tak je investuj do rozšíření nákladového prostoru. Čím větší bude, tím lépe s nimi budeš vycházet." Caran se na chvíli odmlčel, "Jedno z jejich rčení zní 'investuj do sebe a do své lodi'. Je to moudrá rada. A ty potřebuješ obojí. A teď, jaké je heslo?" Caran se zahleděl na Tora.

"Ehmmm." Tor odpověděl potichu a cítil se jak pod mikroskopem.

"Ryba! Zapiš si to a taky časy a jména systémů, kde má dojít k předání. A ačkoliv poletíš přes Boronské sektory, doporučuji ti, aby ses tam nezastavoval. Potřebuješ, aby se tvůj navigační systém seznámil s prostorem ovládaným Teladi. Když to uděláš, budeš pak vědět, kam pokračovat po prvním předání."

Tor z bundy vytáhl digitální zápisník a dělal si poznámky.

"Mimochodem, když jsem říkal investuj do sebe, myslel jsem tím výcvik stíhače. Víme, že v sektoru Pýcha společnosti je aktivní pirátská základna."

Torovi se zasekla tužka na displeji.

"Neměli by tě obtěžovat." Řekl Caran konejšivě.

"Stejně jako posledně!" Vykřikl Tor.

"To je důvod, proč jsi dostal zbraně a štíty." Rychle odpověděl Caran.

Tor si něco mumlal a Caran ho pozoroval a snažil se mu odečítat ze rtů.

"A abych nezapomněl, Teladi rádi sbírají vyhozený náklad. Než zareaguješ na volání nákladní lodi, ověř si, že jsi dost blízko, ti jejich stíhací Netopýři jsou rychlí, mihnou se kolem a náklad ti ukradnou."

"Ještě něco bych měl vědět?" Tor se zeptal s náznakem rezignace v hlasu.

"Na zbytek přijdeš sám!" Klidně poznamenal Caran.

"Můžu už jít?"

"Dveře jsou přímo za tebou!"

Tor neřekl ani sbohem. Jakmile se dveře zavřely, Caran pokračoval ve čtení přepisu pirátské zprávy na monitoru. Byla odchycena mezi dvěma pirátskými satelity v Rudném pásu, ale další stopa se jim ztratila.

Kódování bylo nové a trvalo několik dní, než ho rozluštili.

Caran se pokusil vzpomenout si na kódové jméno agenta tajné služby na obchodní stanici, "Spoj mě s Falconem."

Uplynulo pár minut, než komunikace odpověděla.

"Volá Falcon."

"Je spojení bezpečné?" To byla Caranova standardní otázka, na kterou se ptal pokaždé.

"Ano!" Pohlédl na Falconovu tvář a přímost odpovědi Carana ubezpečila, že je signál čistý.

"Nějaké novinky o hakerovi?"

"Před pár hodinami se jim podařilo dostat do záznamů Flotily. Tentokrát jsme našli jejich vstupní bod do systému."

"Už máme jméno?" Caran vyjádřil v hlase svůj zájem.

"Myslíme si, že ano. Také jsme identifikovali loď, která ten den skenovala." Odpověděl Falcon.

"Stejná osoba?"

"Ano!"

Caran to chtěl urychlit a zeptal se, "Kde je ta osoba teď?"

"Skrývá se! Máme podezření, že se jim podařilo dostat se na jinou loď. Vědí nebo předpokládají, že po nich jdeme."

"Brzo k tobě přiletím na stanici, dej mi vědět, když je chytíte!" Caran se chystal přerušit spojení, ale zamyslel se a neudělal to, "Ještě jiná záležitost, zařiď přemístění toho pilota na seznamu. Má to nejvyšší prioritu."

Ačkoliv se piráti zaměřili na špatné dva piloty, mohl se alespoň pokusit zachránit život jednoho a snad i toho druhého jednoduchou lstí. Pomůže pirátům uvěřit, že mají ty správné tím, že jednomu zařídí přesun jinam a tomu druhému úplně novou identitu a nový život někde úplně jinde.

Jediný problém, který měl bylo, že byl dva dny pozadu. Piráti tak získali spoustu času na svou pomstu.

Caran se chtěl vrátit na základnu, aby viděl jak pokračují simulace. Ale haker měl teď větší prioritu.



Tor, lehce naštvaný, že s ním tak jednoduše manipulují, uposlechl radu a rozhodl se pro tří hodinový základní bojový výcvik. Simulovaný Objevitel měl stejné vybavení a vylepšení jako ten jeho. Prošel několika skutečnými souboji, které bohužel většinou končily jeho zničením.

Přesto se ale zlepšoval a chvíli před koncem dosáhl prvního skutečného úspěchu, když se mu podařilo vyřadit dva Bayamony v simulaci dva na jednoho. Při odchodu se podíval na své hodnocení a byl docela překvapený, když viděl, že dosáhl úroveň odpovídající D. Nicméně nedělal kompletní výstupní testy, takže jeho pilotní licence nemohla být zvýšena.

Cestou zpět do přistávacího prostoru přemýšlel, co všechno by asi musel zvládnout aby dostal licenci úrovně A.



Trénink byl intenzivní a vybral si na Tris svou daň. Prvních pár dnů to byl simulátor a přehled všech pilotních dovedností. A to ne jen pro její stávající úroveň licence, ale i pro lodě o třídu vyšší.

Její licence ji umožňovala pilotovat Bourače a blížila se ke standardům pilota Elitáře. To odpovídalo civilní úrovni C.

Posledních pár dnů tlačili na všechny až na doraz. Ačkoliv invaze na planety byla nepravděpodobná, přesto se stále trénovala. Teorie úhlů vstupu do atmosféry a co se stane, když ji podceníš, byla jen začátkem.

"Důležité je, dámy a pánové, nezapomenout vypnout vaše palubní generátory gravitace." Lektor doplňoval jejich znalosti gravitace, odporu a hustoty atmosféry. Zvláště pak jejich působení na volně padající objekty, které právě vstoupily do atmosféry ve dvou set tisících stopách. "Není neobvyklé dosáhnout devět Gé ve spodní části otáčky, když vezete vojenský výsadek. Pokud necháte generátor gravitace zapnutý, ztrojnásobí to množství Géček, působících na vaše tělo."

Počkal, až si piloti dopíší poznámky, "Je nepravděpodobné, že by kdokoliv z vás zůstal při vědomí nad jedenáct Gé natož pak dvacet sedm. V minulosti se přihodilo mnoho katastrof díky této jediné základní chybě. Povrch planety je extrémně nemilosrdný zvláště pak v takové rychlosti."

Později byli vystaveni realitě těchto lekcí v řízeném sestupu. Zkušený trenér vypnul vnitřní gravitační pole hned, jak loď zahájila klesání. Všichni si vychutnali plovoucí pocity stavu beztíže, zatímco byli připoutaní na svých sedadlech.

Potom nastal hluk. Tris viděla ven hlavním výhledem, který žhnul. Pilot se ozval v komunikaci, "V tomto bodě ztrácíme padesát procent štítů tím, že pronikáme horní atmosférou. Což je jeden z důvodů, proč nemůžeme pro tento účel použít Objevitele. I obchodní lodě, i když jsou dostatečně velké, se tady mohou prolomit a shořet."

Hřímající zvuk zesílil, "Nyní dosahují keramické pláty meziplanetárních raketoplánů jednoho tisíce stupňů." Komentoval pilot.

Prošli skrz a přešli do příkrého klesání, planeta už nebyla pěkně zakulacená, vyplňovala celý hlavní výhled. S lodí to třepalo a házelo.

"To co nyní pociťujeme, nazýváte turbulence. Tady nahoře může být vítr extrémně rychlý, jak se přiblížíme k povrchu, působení se zmenší."

Povrch se rychle přibližoval a Tris byla nervózní.

"Když srovnáme klesání, dýchejte jako by jste měli zácpu."

Pasažéři se nervózně zasmáli. Pak zaslechli, jak pilot provádí manévr. Všichni odpadli. Bourač se zvedl a pilot se podíval přes rameno a potom na androida, druhého pilota.

Smál se, "To je vždycky dostane." A zamířil zpět do vesmíru. Jak se probírali, pilot prohodil, "Vypadá to, že jste připravení na druhý ponor."

Teď už pasažéři chápali, proč při startu dostali prázdné pytlíky, tři z nich už do nich zvraceli. "Možná je ideální čas na oběd."



Tor vletěl do sektoru Atreusina mračna a užasle koukal, sektor byl plný stanic. Některé poznával, viděl je už dřív ve starých knížkách, podle nich poznal, že je v prostoru kontrolovaném Borony. Ve svém Objeviteli proletěl kolem několika stanic a zaznamenal si je do navigačního systému.

Všimnul si, že v sektoru jsou další dvě brány. Nevěděl ale, která z nich vede k Teladi, tak si jednu vybral a zrychlil.

Pak ho napadla myšlenka, "Sweety zobraz mi mapu sektoru."

Průhledový displej se změnil, byl celý vyplněný schematickým nákresem systému. Stanice, které ještě neidentifikoval se zobrazily jako jednoduché krychle bez označení.

Důkladněji se podíval na letovou dráhu obchodních lodí. Bylo zřejmé, že většina z nich směřuje k bráně na opačné straně. Bez zpomalení stočil loď stejným směrem.

"Doufám, že mám pravdu. Sweety, pusť mi nějakou muziku."

Kabinou se rozezněly neobvyklé zvuky.

"Sweety! Co to je?"

"Kanál byl identifikován jako Boronská koplatická muzika, zdroj vysílání neidentifikovaná stanice."

"No, to není zrovna to, co jsem měl na mysli." Řekl Tor nejistě.

"Mám najít jiný kanál?"

"To je dobré Sweety. Nech to tak." Odmlčel se, "Je to pro mě jistá forma růstu. Nazvěme to kulturní zážitky."

Objevitel proplul sektorem Rolkův osud.

Tor opět proskenoval a zaznamenal do navigačního systému stanice ležící poblíž jeho dráhy letu.

Průhledový displej zachytil malou skupinku pirátských lodí, jedno Orinoco v doprovodu dvou Bayamonů. Nevšímali si ho, zatímco on je míjel širokým obloukem.

"Sweety, jak dlouho už letíme?"

"Dvanáct Argonských hodin. Deset Boronských soumraků."

Torovi to připomnělo některé zmínky v lekcích Vesmír-Ekonomiky na akademii. Každá rasa si přirozeným vývojem vytvořila vlastní metody počítání času, obvykle založené na délce dne na jejich domovské planetě.

A jelikož žádné dvě planety se netočí stejně rychle, nemají stejnou velikost a nepohybují se po stejné orbitální dráze okolo svého slunce, má každá rasa unikátní systém měření času.

Když začaly jednotlivé rasy cestovat vesmírem, vystačili si se svým vlastním počítáním času. Ale když se začali navzájem potkávat, zjistili, že potřebují nějaký společný systém, aby se spolu shodli v komunikaci o čase.

Aby to bylo ještě složitější, každá rasa má rozdílný počet hodin za den. Argoni dělí den na dvacet čtyři hodin, Splitové na dvacet. Po dlouholeté diskuzi všichni přijali nejméně komplikovaný systém od Teladi.

Ten fungoval slušně při měření času ve vesmíru, ale vůbec nevyhovoval kolonizovaným planetám. Museli složitě přepočítávat čas na své sluneční dny.

Po desetiletích úspěšného používání, padl vesmírný čas za oběť politikům. Po sporech a menší vojenské akci od něho Splitové odstoupili a vrátili se ke svému času.

Když Argoni zjistili, že Teladi pořád zásobují Splity Argonskými zbraněmi a vybavením, na protest se vrátili ke svému času.

Boroni udělali to samé.

O několik let později se jednotný vesmírný čas, díky jednání politiků, zase vrátil. A znova to byl čas Teladi, který byl zvolen za standard.



Skočili do dalšího sektoru. Když se hvězdy ustálili, informovala Sweety Tora, "Vstupujeme do systému Menelausina hranice!"

Rozsah Boronské přítomnosti v sektoru Tora opět ohromila. Množství stanic, zavěšených ve vesmíru jako drahokamy, odráželo světlo místního slunce. Zatímco Argonská území mnohokrát trpěly během Xenonských válek a stále se pomalu opravovaly a renovovaly, na Boronech bylo viditelné, že jsou plně průmyslově rozvinutí.

Tor odhadoval, kterou bránou dál. Vyloučil tu, z které právě přiletěl a poodletěl z hlavního proudu lodí.

"Sweety, zobraz navigaci!"

Chvíli studoval mapu.

"Sweety, můžeš identifikovat nějakou Teladskou loď?"

"Teladská loď nalezena, vzdálenost třicet pět kilometrů."

"Zvýrazni ji!"

Na displeji zasvítila jasnější tečka, mířila jeho směrem.

"Když letíš tímhle směrem, potom určitě letíš odsud!" Logicky vyvodil Tor a posunul páku motorů dopředu. Loď se rozjela a stočila k další bráně.

Tor si broukal Koplatickou muziku, která plnila kabinu a usmíval se. Nevěděl kde přesně je ani kam vlastně míří.



Clegan odpověděl na naléhavé spojení, "Ano?"

"Musíme rychle, jdou po mě. Podařilo se mi vloupat se do záznamů a mám pro tebe deset možných jmen."

"A dál?"

"Neměl jsem čas na další pátrání. Když se koukneš na svůj zápisník, měl bys tam vidět těch deset jmen. Já se teď musím vypařit. Moji loď už odhalili, musím si najít jinou. Pošli mi kredity na účet, moji taxu znáš."

Komunikace se vypnula, Clegan se podíval na svůj zápisník a opravdu tam bylo deset jmen. Nějak musí vybrat to správné. Argonská Flotila by asi podnikla protiakci, kdyby přišla o deset lidí, ale Feranovi by to vůbec nevadilo.

Byl vážně znepokojený, jak se jeho šéf stával psychotický a zoufale chtěl vypadnout pryč. Chytili jednoho pilota z předchozího seznamu. Ten druhý se snažil utéct, ale jeden zanícený pirát rozstřílel Objevitele na kousky.

Feran toho muže téměř stáhl z kůže, než zemřel a Clegan v hlavě pořád ještě slyšel jeho křik. Prozatím to jeho šéfa uklidnilo, ale pořád chce vědět, kdy mu přivedou toho druhého pilota.

Cítil, že by snad mohl Feranovi přivést jakéhokoliv chudáka a říct mu, že je to ten pilot a šéf by byl spokojený. Ale to riziko, kdyby to prasklo, za to rozhodně nestálo.



Tor prošel další branou. Na druhé straně Sweety oznámila, "Vstupujeme do systému Ceův buckzoid."

Místní stanice byly odlišné od Argonských i Boronských.

"Jaká rasa?"

"Sektor vlastní Teladi!"

"A jsme na místě." Řekl to spíše pro sebe než lodi.

"Ano!" Odpověděla Sweety.

Tor nikam nespěchal a nejdřív zaznamenal všechny stanice do navigačního systému. Potom zamířil k obchodní stanici, aby udělal první kontakt s novou rasou. Neohroženě a se zrychleným tepem si nasadil naslouchátko pro přímý překlad.

Přistávací svorky přichytili loď s hlasitým žduchnutím. Tor uvolnil dveřní zámky a vyšel do přistávacího prostoru.

Na rozdíl od Argonských obchodních stanic, většina obchodníků vyřizovala své obchody přímo v kotvišti. Rozhlédnul se kolem sebe, za hemžícím se davem uviděl Teladskou variantu Argonské galerie. Tentokrát byly odpočinková centra a jídelní haly přímo před loděmi. Šest poschodí obchodů vyplňovalo prostor mezi dvěma přistávacími patry. Jídelní haly měly průhlednou přední stěnu umožňující zákazníkům pozorovat přilétající a odlétající lodě.

A všude byli Teladi, vypadající jak velké ještěrky. Jednali a smlouvali spolu navzájem a s ostatními rasami, které Tor ani nedokázal určit. Byla tam jen hrstka Argonských obchodníků.

Tor se cítil unavený. Než opustil loď zkontroloval si čas, jak dlouho letěl. Dvacet dva hodin. Nasměroval si to rovnou do nejbližšího odpočinkového centra, přímo před vzduchotěsným bezpečnostním vchodem do přistávacího prostoru.

Tarraganos Tetornenis Bilyzonus chvíli pozorovala Tora, jak opouští loď. Byla Teladi, zažívala těžké časy a vydělávat si jako poradkyně pro cizí obchodníky ji přinášelo v tuto chvíli nejlepší profit. Zrovna ji vyhodil předchozí zaměstnavatel, když zjistil, že obchoduje s konkurencí pro osobní zisk.

Nyní se snažila našetřit si na vlastní obchodní loď. Pokoušela se loď si najmout, ale poplatky loděnici byly obrovské. Brzo však zjistila, že za rady obchodníkům taky moc nedostane.

Přesto se stále chtěla dostat do loděnice ve Fontáně zisku, aby se znova pokusila pronajmout si loď. Tor vypadal jako někdo, komu může pomoct a taky si s ním domluvit odvoz.

Tor spal výborně. Strávil v odpočinkovém centru deset hodin, takže potřeboval něco sníst. Mířil do jídelní haly, když vrazil do Bilyzonus.

Překladač dával větší důraz na 's'.

"Mocs sse omlouvám. Neviděla jssem váss. Vy jsste cissinecs, můžu vám pomocss? Dát radu?"

Tor na ni koukal, "Hee?"

"Chcešš obchodovat? Udělat zissk."

"No, ano." Tor myslel, že je to dobrý začátek.

"Tak mě posslouchej zza malý poplatek. Najdu ti nejlepšší transsakcse."

"Kolik?"

"Mášš malou loď, tak padessát kreditů."

Tor se zamyslel, má pár dní na to, aby našel místo prvního předání. Někdo se znalostmi místních sektorů může jednoduše zkrátit jeho hledání.

"Souhlasím!"

Bilyzonus se usmála a podala mu ruku, ale sevřenou v pěst. Tor překvapeně koukal.

"Zznamení, že jssme uzzavřeli ssmlouvu."

Tor přikývnul a opatrně udělal stejné gesto. Bilyzonus se zasmála a jemně srazila pěsti k sobě. "Ssmlouva je uzzavřena. Dobrý zissk."

"Dobrý zisk," Zopakoval Tor. "Hele, já se potřebuji najíst!" Prohodil, "Nechceš jít se mnou?"

Odmítla, "Mussím mluvit ss přáteli."

"Dobře, zahlédnul jsem jídelnu pár poschodí nad přistávacím prostorem, sejdeme se tam, řekněme za půl hodiny?"

Tentokrát vypadala zmateně Bilyzonus.

Tor se na okamžik zamyslel, "Myslel jsem za osm Mizur."

"Ossm Mizzur." Potvrdila.

Přišel do jídelní haly na třetím podlaží, kterou předtím viděl z přistávacího prostoru. Nabízeli zde velké množství místních jídel, z nichž některé vypadaly, že se ještě hýbou. Torovi se podařilo najít masový steak, ale namísto tradiční kapusty byl s nějakými lusky. Ochutnal je a jejich chuť, musel uznat, byla velmi příjemná. Vzápětí ale ucítil takové pálení, že až zalapal po dechu.

K pobavení okolních zákazníků začal měnit barvy od světle bílé až po tmavě rudou s nádechem modré. Snažil se objednat si džbánek vody, ale jeho hlas přeskakoval a vynechával.

Po chvíli část obsluhy pochopila, co chce, chvíli se smáli a potom mu přinesli sklenici bílé tekutiny.

Tor do sebe vyklopil celý obsah a téměř okamžitě se mu ulevilo.

Odsunul lusky na kraj talíře a jedl už pouze steak. Zkontroloval si čas. Uběhlo víc jak půl hodiny a Bilyzonus nikde. Šel se po ní podívat. Jakmile vyšel z jídelní haly, zaslechl hádající se hlasy a jeden z nich zněl jako její.

Změnil směr chůze od výtahových dveří k bočnímu průchodu a zahlédnul Bilyzonus přimáčknutou ke zdi, někdo zahalený v kapuci ji držel pod krkem.

I přes překladač zněl hlas nakřáple.

"Říkala jssi rada je dobrá!"

"Tvá loď přílišš pomalá! Nessváděj na mě, kdyžž jssi přílišš pomalý!" Odpověděla Bilyzonus ostře.

"Chcsi zzpět penízze. Zztratilass mi mocs penězz." V ruce útočníka se blýsknul nůž.

Tor rychle přiskočil a poprvé použil svoji kapesní omračovací tyč.

Postava pustila nůž a Bilyzonus, zatímco se třepala účinkem omračovací tyče přitisknuté k tělu. Po pěti sekundách přestala tyč jiskřit a postava se svezla bezvládně k zemi.

Bilyzonus do ní párkrát kopla, nadávala a plivala na ni než se uklidnila, "Odcházzíme odssud!"

Tor nemohl nesouhlasit. Nasměrovali si to k lodi a Bilyzonus nabídla úpravu jejich dohody.

"Poletím ss tebou a sstvoříme velký zissk sspolečně."

Přemýšlel o útočníkovi, "Myslím, že to tak bude bezpečnější pro nás oba."

"Dobře! Nassmlouvám pro tebe sslušné cseny a zza to chcsi desset procsent."

Přemýšlel o tom cestou a než došli do přistávacího prostoru, srazili spolu své pěsti. Usmála se a obchod byl uzavřen.

Vrátili se do Objevitele a odstartovali. Hned jak se ocitli ve volném prostoru, Bilyzonus ukázala Torovi na nejbližší Rudný důl. V kotvišti domluvila slevu, jakou obvykle dostávají jen velké nákladní lodě. Důl měl naplněné skladovací prostory a potřeboval se zbavit zboží, jinak by riskovali drahé odstavení provozu.

Potom ho nasměrovala do Slévárny teladiania a zase domluvila dobrou cenu. Tor byl ohromený, zatímco on seděl a pilotoval, Bilyzonus skenovala stanice.

Z Ceova buckzoidu ho nasměrovala do sektoru Podíl ze zisku a po několika dalších obchodních cestách vstoupili do Fontány zisku. Tor si přikoupil zvětšení nákladového prostoru na dvacet jednotek a na radu Bilyzonus vezl Křemíkové pláty.

Prohlásila, že by mu v obchodování pomohlo, kdyby vypustil satelit a vzápětí ho zase nabral.

Křemíku se zbavil se slušným ziskem. Ale Torovi začínal docházet čas. První předání mělo proběhnout už za šest hodin.

Jak odstartovali, otočil se na ni, "Bilyzonus, potřebuji se dostat do Teladského zisku, kterým směrem?"

Podívala se na něho, "Proč tam?"

"Musím tam něco vyzvednout!"

"Velký zissk?" Zeptala se.

Tor se usmál, "Snad, ale jen když posbírám všechno."

"Já chcsi odvézzt do loděnicse."

To bylo poprvé, co opustili obchodní stanici a ona ho o něco požádala. Pomohla mu získat tisíce kreditů. Stačilo to na vylepšení lodi a ještě mu zbylo, takže souhlasil.

V loděnici s ní zůstal, dokud si nevybrala loď. Bohužel nejlevnější Sup stál téměř o dvacet tisíc kreditů víc, než měla našetřené. A to už byl očesaný o všechno vybavení a zůstal mu jen holý nákladový prostor.

Zašli si na něco k jídlu a pití. Bilyzonus se už chtěla pustit do jídla, když ji Tor udělal nabídku.

"Podívej, co bys řekla na partnerství?"

Vzhlédla na něho, "Pokračuj."

"Mám kredity, které ti chybí na koupení Supa. Chci být obchodníkem stejně jako ty a taky nemám dost peněz na nákladní loď." Prohlásil Tor, "Navíc jsem v pěkném průšvihu." Dodal potichu pro sebe.

"Hmmm."

"Já to vidím takto. Ty si koupíš šedesát procent lodi, já zbylých čtyřicet. Jelikož s ní budeš pracovat ty, necháš si sedmdesát pět procent zisku a já těch zbývajících dvacet pět."

Dívala se na Tora a zamyšleně naklonila hlavu na stranu. Ten Argon je čestný, víc jak ostatní, rozhodla se mu věřit. To co jí mohlo trvat roky námahy ji nabízel okamžitě.

Srazili své pěsti. O hodinu později Tor přesně věděl, kde mají proběhnout obě předání a Bilyzonus odlétala v novém Supovi.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 9. Jan 07, 09:40, edited 17 times in total.

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Tue, 11. Jul 06, 20:04

5od. 4v. nákladˇák vypustí dvě krabice...chybí háček ve slově nákladˇák
8od. Tedy vždycky můžeš říct ne.... chybí háček ve slově říct
17od. 1v. Tor cítil,(že) je v pasti.....tam by mělo asi být (že)
Ve 3.od. od konce 2v. - pirátské zpráv(n)y...
A poslední odstavec....Caran se pok(o)usil vzpomenout....

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Wed, 12. Jul 06, 15:35

Pohlédl na Falconovu tvář a přímost odpovědi ho ubezpečila Carana....
tady by mělo být but´jen (ho) nebo (Carana) s obojím to nezní příliš česky.
Před pár hodinami se jim podařilo dostat (se) do záznamů Flotily.
No né že by to znělo až tak špatně,ale myslím si že to druhé (se) už by tam být ani nemuselo.
Jinak super :D

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Thu, 13. Jul 06, 12:34

4. kapitola je celá ... řekl bych, že Torův příběh se už začíná docela slušně rozvíjet, už má i teladskou kámošku ... sice ještě nepotkal Creeda a netuší, co všechno umí Sweety a hlavně zatím nemá loď Defiance, ale to všechno přijde v pravý čas ... :wink:

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Thu, 13. Jul 06, 17:27

...,na Boronech bylo vyditelné,že (jsou) plně průmyslově rozvinutí. - Tady chybí (jsou).
...zákazníkům v jídelních halách pozoroval(t) přilétající a odlétající lodě.
Mířil do jídelní haly. (,) když vrazil do Bilyzonus.
Tor na (ni) koukal,... - nevím tady asi chybí (ni).
Pokoušel se objednat si džbánek vody... - Pokoušel si objednat džbánek vody...
Šel se po ní podíval(t).
To bylo poprvé, co opustili obchodní stanici, co (a) o něco požádala. - Když je tam dvakrát (co) tak to zní docela divně.

Upravit, to upravíš už podle svého :wink:
Každopádně ten příběh už docela přidává na otáčkách :D

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 14. Jul 06, 08:05

moonman wrote: To bylo poprvé, co opustili obchodní stanici, co (a) o něco požádala. - Když je tam dvakrát (co) tak to zní docela divně.
Chtěl jsem vytvořil spojení podobné, jak je anglické as soon as, ale máš pravdu, moc se mi to nepovedlo :wink:

Co si myslíš o Teladi sykavkách, nepřehnal jsem to? V angličtině je větší výskyt s a tak jsem přidal rozsyčení i u c a některých z.

BTW díky, že mi s tím pomáháš, hned po překladu to po sobě čtu, proháním to přes spell check a hromadu toho opravuju a ty stejně najdeš ještě tolik kisků, díky moc.

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Fri, 14. Jul 06, 11:19

np :wink:
Rád ti pomůžu. Jinak co se týká těch "s" v Teladi slovech tak bych to nechal tak. Myslím že je to v pohodě, zní to dobře.

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Mon, 24. Jul 06, 14:27

George Wills wrote:Líbí se mi tvoje definice.
Líbí se mi vaše definice. - Rekl bych, ze mu bude spis vykat.
George Wills wrote:Vážně mě štve, že nemáš víc možností
Vážně mě mrzí, že nemáš víc možností - Takova odmerena slusnost by se mi mozna libila vic.
George Wills wrote: Je to moudré heslo
Je to moudrá rada - At tam neni zmatek co je heslo
George Wills wrote:Stejně jak posledně
Stejně jako posledně

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 24. Jul 06, 15:11

Godvood wrote:
George Wills wrote:Vážně mě štve, že nemáš víc možností
Vážně mě mrzí, že nemáš víc možností - Takova odmerena slusnost by se mi mozna libila vic.
Problém je v tom, že autor použil slovo hate, proto jsem to přeložil tak divně, jak jsem to přeložil.
"I’d hate to think you weren’t given options." Caran tím lehce naznačuje svoji nadřazenost a neprůstřelnost své pozice. A taky se malinko baví na Torův účet, alespoň si to má Tor v té situaci myslet. Ve skutečnosti se Caran snad ani nenadechne, aby v tom nebyl hlubší smysl a manipulace se svým okolím.
Kdyby tam nebylo to hate to think, tak bych to určitě mohl napsat třeba takhle
"Je mi líto, že nemáš víc možností."

a co třeba takhle?
"Vadí mi pomyšlení, že nemáš na výběr z více možností."
nezní to ještě úplně přirozeně, ale je to snad malinko lepší, co?

Godvood
Posts: 39
Joined: Tue, 8. Nov 05, 16:10
x4

Post by Godvood » Mon, 24. Jul 06, 15:20

Ja bych se nebal obcas neco prelozit jinymi slovy. Jinak musis tvorit ruzne kostrbate konstrukce. IMHO se mi nejvic libi to moje, ale to bude tim, ze jsem hrozne jesitnej :oops: .

Doufam ze moje napady neberes jako nejaky schazovani tveho prekladu. V anglictine bych se do toho asi nevrhnul, a tvuj preklad je perfektni. Ale sam sis o to rekl :) .

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 24. Jul 06, 15:36

Naopak vážím si každého rýpnutí, upozornění, opravy a nápadu. Jak jinak než diskuzí a nějakými rozumnými kompromisy bych se měl dopracovat k čitelné a stravitelné české verzi.

Mě značně ovlivňujě původní anglický text, to je nepochybné a sám i když spoustu kostrbatostí podvědomě cítím, je nemusím vidět a nebo se mi ani nedaří najít vhodnou českou alternativu. Třeba přeložím celou stránku za hodinu a pak se z jednou pitomou větou pachtím další hodinu.

Kolikrát přesně vím, jak bych to jinak formuloval anglicky, ale česká slova mi tam prostě nepasují. Jenže jelikož překládám z engl. do češtiny, musím se přizpůsovbit. A pokud tím neodkloním původní myšlenky, klidně použiji u jiná slova.

Často jsou tam věty až extrémně jednoduché. Nebo myšlenky příliš vybočující z kontextu okolního textu a já nevím, jestli to byl autorův záměr nebo jsem to jen blbě pochopil a něco mi uniklo. Takže se snažím pokud možno neutíkat překladem jinam a co nejvíc se držet originálu. Nechtěl bych skončit s nějakým alternativním příbehem Tora :wink:

Takže pokračuj, v tom co děláš a buď na mě tvrdý, já to snesu a posílí mě to. Já si na oplátku vyhrazuji právo použít z toho co uznám za vhodné, to znamená téměř všechno a tím zbytkem se alespoň inspiruji. :D

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Fri, 29. Sep 06, 11:07

Tak v této kapitole bylo provedeno už docela hodně oprav, přesto sem našel ještě nějaké "mušky" na kráse.

Náklaďák vypustí dvě krabice nákladu a ty je posbíráš. A předem se ujisti, že máš čtyři jednotky volného nákladového prostoru. - tak moje "klasika", dost se tu opakuje slovíčko "náklad" v různých obměnách, taky bych trošku poupravil slovosled. Tak co třeba:
Na to oni vypustí dvě velké bedny se zbožím a ty je posbíráš. A předem se ujisti, že máš v nákladovém prostoru čtyři jednotky volné.

"Vadí mi pomyšlení, že nemáš na výběr z více možností." - tady bych si dovolil navrhnout přece jenom ještě změnu. Je mi jasné, že Caranovi je v podstatě fuk, jestli Tor má možnost volby a nepřipouští si, že by odmítnul. Zároveň je si jistý, že každý by radši jeho nabídku přijal, než by zemřel. Čili dá se říct, že ze svého postavení necítí zvláštní lítost nad Torovým osudem, ale jdemu pouze o splnění úkolu za jakoukoliv cenu. Takže, moje řešení:
Skutečnost, že ti v této chvíli nemohu nabídnout více možností je opravdu nepříjemná. - zní mi to tak akorát. Dost arogantní a zároveň ironické, ale hlavně neosobní, tak jak bych to u Carana čekal, žádná lítost :D


A Teladi jsou lidé, od kterých se můžeš učit. - tady bych spíš šoupnul:
A Teladi jsou lidé, od kterých se můžeš hodně naučit.

Malá rada, máš pár kreditů, tak si zařiď rozšíření nákladového prostoru. - opět bych si dovolil to trošku přeformulovat:
Malá rada pro tebe. Máš teď pár kreditů navíc, tak si zařiď rozšíření nákladového prostoru.

Přesto se ale zlepšoval, chvíli před koncem dosáhl prvního skutečného úspěchu, když se mu podařilo vyřadit dva Bayamony v simulaci dva na jednoho. - tady bych jenom přidal "a"
Přesto se ale zlepšoval a chvíli před koncem dosáhl prvního skutečného úspěchu, když se mu podařilo vyřadit dva Bayamony v simulaci dva na jednoho.

A to ne jen pro jejich stávající úroveň licence, ale i pro lodě o třídu vyšší. - tady se mluví o Tris, i když je jasné že není ve výcviku sama, takže bych to spíš viděl takhle:
A to ne jen pro její stávající úroveň licence, ale i pro lodě o třídu vyšší.

"To co nyní pociťujeme, nazýváme turbulence. - tady bych změnil slůvko "pociťujeme". Instruktor je přec frajer a sestup absolvoval už asi hodněkrát, tak se určitě tváří, že je to brnkačka a nebude mluvit i o sobě.
"To, co nyní pociťujete, nazýváme turbulence.

"Vypadá, že jste připravení na druhý ponor."
"Vypadá to, že jste připravení na druhý ponor."

...., zjistili, že potřebují nějaký společný časový systém..... - zase bych vypustil "časový", neboť celý odstaveček je o času a slůvko se tam často opakuje, a tady myslím chybět nebude
...., zjistili, že potřebují nějaký společný systém....

Měl bys vidět těch deset jmen na svém zápisníku, když se podíváš. - opět podle mě zbytečně krkolomný slovosled ( jasná angličtina :D ):
Když se mrkneš na svůj zápisník, měl bys tam vidět těch deset jmen.

Pošli mi kredity na účet, znáš moji taxu." - ten samý případ co před tím:
Pošli mi kredity na účet, moji taxu znáš ."

....a Clegan v hlavě pořád ještě slyší jeho křik. - vzhledem k tomu, že to je vzpomínka, viděl bych to spíš na minulý čas:
....a Clegan v hlavě pořád ještě slyšel jeho křik.

Místní stanice byly odlišné od Argonských a Boronských. - tady se mi zdá vhodnější:
Místní stanice byly odlišné od Argonských i Boronských.

Rozhlédnul se kolem sebe, za hemžením davu uviděl Teladskou variantu... - tady opět bych použil spíš jiný tvar a sice:
Rozhlédnul se kolem sebe, za hemžícím se davem uviděl Teladskou variantu...

Tentokrát byly odpočinková centra a jídelní haly přímo před loděmi, šest poschodí obchodů mezi dvěma přistávacími patry. - rozdělil bych na dvě věty a trošičku něco přidal, ať je to srozumitelnější:
Tentokrát byly odpočinková centra a jídelní haly přímo před loděmi. Šest poschodí obchodů vyplňovalo prostor mezi dvěma přistávacími patry.

Průhledná přední stěna umožňující zákazníkům v jídelních halách pozorovat přilétající a odlétající lodě. - a zase slovosled:
Jídelní haly měly průhlednou přední stěnu umožňující zákazníkům pozorovat přilétající a odlétající lodě.

Dvacet dva hodin, nasměroval si to rovnou do nejbližšího odpočinkového centra... - opět bych rozdělil na dvě věty:
Dvacet dva hodin. Nasměroval si to rovnou do nejbližšího odpočinkového centra...

Byla Teladi, zažívala těžké časy a vydělávat si jako poradkyně pro cizí obchodníky ji přinášelo nejlepší profit. - tady sem schválně vypsal celou větu, aby moje připomínka co nejlépe vyzněla.
Byla Teladi, zažívala těžké časy a vydělávat si jako poradkyně pro cizí obchodníky ji přinášelo v tuto chvíli nejlepší profit. - později se ukáže, že lepší profit ji přinese úplně něco jiného a proto bych tam zdůraznil tu momentální situaci.

Pokoušela se najmout si loď, ale poplatky loděnicím byly obrovské. - zase bych jenom přehodil pořadí slov :
Pokoušela se loď i najmout, ale poplatky loděnicím byly obrovské. (tady vycházím z předpokladu a minulé věty, že koupit a pronajmout jsou dvě různé možnosti )

Přesto se stále chtěla dostat do loděnic ve Fontáně zisku znova zkusit pronajmout si loď. - znova slovosled:
Přesto se stále chtěla dostat do loděnice ve Fontáně zisku, aby se znova pokusila pronajmout si loď.

Nabízeli velké množství místních jídel.... - jen bych doplnil:
Nabízeli zde velké množství místních jídel...

Vzápětí ale ucítil takové pálení, že až zalapal po vzduchu. - tady to je opět asi zažitá fráze, ale já bych spíš řekl:
Vzápětí ale ucítil takové pálení, že až zalapal po dechu.

Jakmile vyšel z jídelní haly, zaslechl hlasy a jeden z nich zněl jako její. - tady bych přidal něco, co odliší hlasy které Tor zaslechl od hlasů okolních, protože při zmínce na začátku jeho dobrodružství na této stanici se mluví o hemžícím se davu, a tak je nepravděpodobné, že by najednou byl na té plošině nebo kde to je úplně sám.
Jakmile vyšel z jídelní haly, zaslechl hádající se hlasy a jeden z nich zněl jako její.

V loděnicích s ní zůstal, dokud si nevybrala loď. - už sem to někde zmiňoval, jestli vychází autor přímo ze hry tak by tu myslím mělo být jednotné číslo
V loděnici s ní zůstal, dokud si nevybrala loď.

Zašli si na něco k jídlu a pití, když ji Tor udělal nabídku. - tady mi to přijde zase takové "nemluvitelné" co třeba:
Zašli si na něco k jídlu a pití. Bilyzonus se skláněla nad svým talířem, když ji Tor udělal nabídku. - mám pocit, že končím tradičně větou, kterou navrhuju upravit tak, že s překladem asi moc společného nemá :oops:, ale na druhou stranu děj to nemění a je to spíš takového něco pro lepší vykreslení situace. Asi mám hold bujnou představivost a chci se podělit :D .

Takže ke 4. kapitole ode mě vše

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”